הנציגים ב'דיון חירום' • מאיר פרוש: "אין שום אפשרות לחוקק חוק אחר"

חברי הכנסת של סיעות ש"ס ויהדות התורה ערכו בצהרים 'דיון חירום' משותף בכנסת • ליצמן: נדרוש את סעיף ההתגברות" • גפני: "בג"ץ הקדיח את תבשילו וחצה קן אדום" • מקלב: "ביטול חוק הגיוס היא בעיה גדולה יותר של שלטון החוק מאשר של הציבור החרדי. אנחנו נמשיך ללמוד"
אריה ריבקינד
כ"ב אלול התשע"ז / 13.09.2017 15:22

חברי הכנסת של סיעות ש"ס ויהדות התורה ערכו בצהרים (שני) 'דיון חירום' משותף בכנסת בעקבות פסיקת בג"ץ לבטל את חוק הגיוס –  ותקפו את ההחלטה.

שר הפנים אריה דרעי אמר בישיבה: "תחזירו את הכח לממשלה ולכנסת".

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: "הסכמים קואליציונים צריך לקיים. נדרוש את סעיף ההתגברות".

יו"ר ועדת הכספים משה גפני: "אין זכות קיום לעם היהודי בלי לומדי התורה. בג"ץ הקדיח את תבשילו וחצה קן אדום. אנחנו נתקן את החוק. אחרת אנו מידרדרים לשלטון דיקטטורי".

ח"כ אורי מקלב אמר בישיבה: "ביטול חוק הגיוס היא בעיה גדולה יותר של שלטון החוק מאשר של הציבור החרדי. אנחנו נמשיך ללמוד תורה עם ובלי חוק".

סגן השר מאיר פרוש "צריך להבהיר שאין שום אפשרות לחוקק חוק אחר, המקסימום שיכולנו ללכת זה החוק הנוכחי. אנחנו צריכים להיות במצב שכל הרוצה ללמוד תורה יוכל לעשות זאת ולקבל דחייה. אבל אין חוק אחר".

ח"כ ישראל אייכלר, שהגיע לדיון רגע לפני חתונת בתו,‏ הציע לבטל את הסנקציות הפליליות לצעירים חילונים שאינם מתגייסים. "כך נעקור מהשורש את הטענה המרכזית על אפלייה. גם אם לא יסכימו לבטל גיוס חובה לכולם, יבטלו הסנקציה הפלילית", אמר.

אייכלר הביא בפני המשתתפים את האבסורד, לפיו יש רק שתי מדינות שבהן יש גיוס חובה לנשים – צפון קוריאה ומדינת ישראל. "נבקש ביטול גיוס החובה לנשים תחילה", הצהיר.

ח"כ אייכלר הגדיר את הסכנה של שלטון השופטים, "שעושים מה שהם רוצים בלי לקחת אחריות על התוצאה כמו ביטול חוק המסתננים. נבחרי הציבור בכנסת נענשים על החלטה שגויה. השופטים לא משלמים שום מחיר אישי על הנזק לציבור".

הוא הוסיף: "אנו נפעל בחקיקה כדי להחזיר את השופטים למסגרת השפיטה על פי כוונת המחוקק ונבטל את הנוהג לבטל את חוקי הכנסת".

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  ח"כ אייכלר שכחת את נורבגיה!
  13/09/2017 16:00
  מורגנשטרן
 1. גם בנורבגיה משנת 2013 הוחל גיוס חובה לנשים. בשיא הרצינות, תבדקו את זה. נראה שפחות נעים לאייכלר להביא את נורבגיה הנאורה והפרוגרסיבית כדוגמא. השוואה קונטרה-פרודוקטיבית במעט. החוק הנורבגי, אתם יודעים. מעורר אסוציאציות…

 2. למה אתם לא רוצים שהבנים שלכם ישרתו בצבא?
  13/09/2017 20:48
  נחמן
 3. אני שואל באמת.

  • מורגנשטרן   14/09/2017 14:40

   שאלתך נשאלת בהכרח מתוך חוסר ידיעה ניכר בכל הנוגע לתורתינו הקדושה ולאורח החיים היהודי, כמו גם חסרה התמצאות היסטורית.

   ואמנם, כשואל כנה וכיהודי שבאמת רוצה לדעת, לגמרי מגיעה לך התשובה המלאה. אלא שלא כאן המקום והמסגרת לגולל אותה, כי אם בבית המדרש. כי ישנם דברים שעד שלא תטעם בעצמך – לא תבין במה מדובר. ועד שלא תרצה באמת לדעת – לא תדע. ואולם ברגע שתרכוש השגה מספקת בלימוד התורה והכרת היהדות, ממילא תסתלק השאלה מאליה.

   ולכן במקום תשובה, לבינתיים, כל שאני יכול לומר כאן ועכשיו הוא כך: לכם צריך להספיק עצם זה שאנו מסבירים שזה נוגד את מצפוננו הדתי ואורח חיינו כנגזר מהתורה הקדושה, ודי בזאת. איננו כופים עליכם איך לחיות, אל תכפו עלינו. סטטוס קוו שימיה כימי המדינה יש לכבד, אין מפירים אותו ורומסים את הפרט בשם ססמאות חלולות שמדיפות קומוניזם בלתי מודרני כל כך.

   מדינה שמתיימרת להיות חופשית מתקדמת ופלורליסטית אינה מרשה לעצמה לכפות אורח חיים והלך חשיבה על אזרחיה. היא אינה מנסה לעצב את עולמם הרעיוני. היא אינה מכתיבה דוקטרינה. והיא אינה מגבילה את חופש הדת של הפרט, כאשר הפרט לבדו רשאי להגדיר את צרכי דתו.

   כמה צבועה ומזויפת היא מערכת שמסוגלת להכיל לכבד ואפילו לחבק זרמים הזויים וסוטים למיניהם ועיוותים רעיוניים שהם עלבון לאינטלגנציה הממוצעת. ואילו את דת אבותיה, חכמתה הקדמונית, נחלתה ומורשתה, רוח האומה, הדת היקרה והעתיקה בעולם שרק היא עושה אותנו לעם ודבר מלבדה לא, ואשר אך ורק מכוחה יש לנו זכות טענה כלשהי על הארץ – אליה היא מפנה עורף, ואותה מנסה לעקור ולשרש, ואת שומריה רודפת משמיצה ומדכאת.

   אתם זקוקים לשומרי הגחלת יותר משהם זקוקים לכם. התורה אינה ירושה רק להם, היא גם שלכם. של כולנו. זו זכותכם, זו מורשתכם. אל תוותרו עליה, ולכל הפחות אל תפגעו בשומריה. אשרינו, מה טוב חלקנו, מה נעים גורלנו ומה יפה ירושתנו!