'דפקו' מכות לילדים? אוי, מאיפה זה בא!

הצביעות והרוע סביב המורים מתלמוד תורה בעלזא בתל-אביב לא חדלים גם כאשר בית המשפט הורה בפסק דין מגוחך ביחס להאשמות כי הם צריכים לשלם... 1000 שקלים לקרבן • אבל אנחנו? אנחנו לא מכירים בכלל מורים שדחפו פלפל שחור לפה של התלמידים
אליעזר היון
ט"ז תמוז התשע"ז / 09.07.2017 22:55

כשהתפוצצה פרשת 'בערגן בעלזן' במסגרתה הואשמו שישה מורים מ'חיידר' בעלזא בתל אביב בהתעללות בתלמידיהם, סערה העיתונות החילונית, אך גם הרשת החברתית החרדית – שמיהרה לדווח בסוג של שמחה לאיד, כי הנה, שוב נלכדו מורים חרדים שהתעללו בתלמידיהם הקטנים והמסכנים.

העובדה כי רק מורה אחד הואשם במעשים חמורים במיוחד, ויתר המורים באלימות 'רגילה', לא הפריעה ללהט העיתונאי שמעורב היה עם שנאת חרדים, לחלחל כל-כך חזק לתודעה, עד שבאתר מרכזי בישראל, ובעיתון מרכזי לא פחות – אתר 'וואלה ועיתון הארץ, לא הבחינו בהבדל וטענו בתוקף כי גם שאר המורים הואשמו במעשים חמורים.

הם 'חטפו' על כך, כמובן, תביעת דיבה, מעורך הדין דוד שוב, כפי שפורסם לראשונה כאן בחרדים 10.

והנה, היום התפרסם גזר דינם של המורים, והוא, איך לומר, די מביך ביחס להאשמות: מעט עבודות שירות וקנס בסך… 1000 שקלים לקרבן.

האם אתר 'וואלה' ועיתון 'הארץ', ובכלל אתרים חילוניים – פרסמו את גזר הדין? האם הם התנצלו על שהפכו את המורים המכים לעבריינים במעשים חמורים? חרף חיפושי לא מצאתי ידיעה על כך באתרים הללו ובתקשורת הכללית בכלל.

אבל הטענה מופנית גם לשיח החרדי-חברתי.

אי אפשר לשכוח את הרוע המזוקק שפרץ ברשתות החברתיות כנגד המורים מ'ברגן בעלזן'. כולם חיככו ידיים, ורק ציפו לראות את המלמדים מבלים שנים ארוכות בכלא.

מכות, התעללויות, הצלפות קשירות, סטירות, הטלת אימה, דחיפת פלפל שחור ואפילו שומו שמיים – צביטות עם הציפורניים.

אוי אוי אוי.

אנחנו לא מכירים את זה. זו לא היהדות שלנו. מהיכן הדבר הזה הגיע אלינו? מכות לילד בחיידר? פלפל שחור בפה? הטלת אימה? צביטות עם הציפורניים סטירות זה נורא!

בחייכם.

נשמע מוכר? מסתבר שכן.

כמעט כל זכר שחובש כיפה שחורה, ואת שנות נעוריו בילה בחיידר או בתלמוד תורה, יכול לספר על מורים שהכו את תלמידיהם, ואפילו דחפו להם פלפל שחור לפה. אני באופן אישי מכיר שני מורים שעשו קצת יותר מזה. איש, כמובן, לא חשב להעמיד אותם לדין.

זה התרחש בעבר באורח קבע, וניתן להניח בסבירות גבוהה כי זה מתרחש גם היום בלא מעט מוסדות.

האם זה בסדר? כמובן שלא. אבל ככה זה כנראה עובד במוסדות החרדים. כל אחד ושיטת החינוך שלו, וכך גם כל הורה ובחירתו לשלוח את ילדיו למוסד דומה לזה שהוא למד בו בעבר.

האם יש הורה חרדי היום שחושב שבחיידר של הבן שלו עובדים עם שיטות חינוך פדגוגיות מבית מדרשה של חנה בבלי? מסופקני.

אז יש כאלו שהשיטות האלו דוחים אותם, אולם מה שיותר דוחה היא ההצטדקות וההלקאה העצמית הכל-כך צבועה הזו.

הדפס כתבה

10 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מספיק עם התירוצים והבילבולים
  10/07/2017 04:20
  יהודי
 1. המשפט ההגיוני היחיד בכל במאמר הזה הוא ״האם זה בסדר? וודאי שלא״ אם זה לא בסדר (וזה בהחלט לא בסדר) אז זו לא זכות של שום הורה לשלוח את ילדיו למוסד כזה וואדאי שזו לא זכותם של המורים לנקוט באלימות עם או בלי רשות ההורים. הרבש״ע הוא הבעל הבית והא לא מתיר דברים שהם ״לא בסדר״.

  • מורה מוסמך   12/07/2017 19:34

   אני מציע לכל הצדקנים ומגלגלי העיניים לנסות יום אחד, לא יותר, יום אחד להיות בכיתה, של 30 ילד, בהם מעדות שונות ומשונות, מרקעים שונים, וכל אחד מביא מטען אישי לכיתה, אין ספק כי חייבים להציב להם גבולות, להדריך אותם, לשים אותם במקום הראוי להם, עם אהבה (לא הרבה מדי כי אז עלולים להתעורר בעיות או דמיונות) ואמפתיה, הבנה והכלה וגילוי בגרות ושיתוף, אבל בסופו של יום יש גם סיבה לנקוט ביד קשה.
   מי שאומר ההיפך לא נוסה בכגון דא.
   זכור לי אותו מקרה שאימא באה לצעוק עלי מדוע הרבצתי לבן שלי ואיך העזתי לתת לו סטירונת על היד? העזתי פני שוב ושאלתי אותו: סליחה, כשהוא לא שומע בקולך או בקול בעלך, האם אתם לא מפליקים לו? מה פשר הדבר הצבוע הזה? ביודעי ברורות כי בציבורים שונים, בעיקר עדות המזרח, וזה לא סוד או גזענות שאני מגלה פה, יש מכות והרבה, בין איש לאשתו בין אב לבניו ולכן יש לתת הבנה גם אם זה בין מורה לתלמידיו.
   אמנם, רק לפעמים, אבל בהחלט ייתכן.
   יש אמרה יפה בתלמוד: אי אפשר לעולם בלא בורסקי, (=יצרן עורות המדיף ריח רע ונורא) אבל אוי לו למי שהוא בורסקי. כלומר לא טוב לעשות זאת אבל א"א ללא זה.
   לתשומת לב כל הקוראים, ושוב תודה לכותב על המאמר היפה והנכון.

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   03/09/2017 15:25

    הכל היה יפה עד שכתבת בין איש לאשתו. אם אתה משווה מכות של הורה לילד למכות של איש לאשתו.. אבוי ואבוי שזה נראה לך סטנדרט… אולי תכה אותך אשתך, ככה קצת בקטנה רק למען תתחנך…?

 2. זה בדיוק מה שהרגשתי
  10/07/2017 12:44
  חיים
 3. כל מילה נכונה

 4. אילו היו שיטות החינוך של פעם
  10/07/2017 16:01
  אני
 5. דרך אגב גם אצל הגויים.

 6. ליל יז בתמוז
  10/07/2017 21:48
  אלי
 7. הנקודה הכואבת בסיפור הזה היא שזוללי נבילות ובועלי נדות שופטים אם דרך החינוך שלנו נכונה.
  גלות במיטבה.

 8. דברים של טעם
  11/07/2017 22:10
  יוסי
 9. מאוד אהבתי את הדברים.
  אכן, יש צדק בדבריך כך התנהלה מערכת החינוך שלנו הרבה שנים, לצד היתרונות והמעלות הרבים של העמדות דורות של אלפי בתים בישראל, וראו זה פלא חו מכה עשבים שוטים, נושרים חולי נפש, כולם יצאו נורמלים והכל בסדר.
  נקודה טובה למחשבה נכונה.

 10. טירוףףףף הסכמה גורפת למכות בחיידרים
  28/07/2017 11:32
  רובי
 11. ואח"כ פלא שיש כל כך הרבה חוזרים בשאלה , שמספרים בכאב על המכות שחטפו על לא עוול בכפם
  איזו הצטדקות מפגרת …. לבלבל את השכל עם "רק נתתי לו סטירה קטנה על היד" נראה לכם שמישהו היה עושה מזה עניין ??? שקרנים .
  אני לא הסכמתי שילדיי היקרים יחטפו בחיידר ! מכות לא בבית ספרי ! גם בבית לא הסכמתי , ואתם יודעים למה ?? כי יש לי פה ! ב"ה ולמדתי לדבר , ויודעים מה ? גם ילדיי למדו , וב"ה הם לא חרשים , הם שומעים , וכשמסבירים להם הם מקשיבים ,
  והם ילדים טובים באופן כללי , ובכ"ז — סיפרו לי כי חטפו מכות מהמורה בת"ת , …את המכתב שכתבתי לו ושלחתי לגורמים רבים הוא לא ישכח לעולם , הסברתי לו שמקומו בבית סוהר , שם ינסה את מזלו בהסברה בצורת מכות .
  ולמי שתוהה , כל ילדיי נשארו שומרי תו"מ , יראי ה' חרדים ומבורכים

 12. אל תבלבל את המוח
  30/07/2017 18:04
  אלעזר
 13. אין שום שיטה לתת מכות נמרצות לילדים בוודאי שלא מדברים על סטירונת פה ושם אלא על מכות נמרצות ממש רציחת הנפש הרבה אנשים שלא היה להם את הכוח פרקו עול לגמרי וכבר היו דברים לעול לפני חמישים ושישים שנה וגם אז התלוננו על שיטה נבזית שכזאת – כל מחנך עליו לדעת שהוא מתעסק עם נשמות ועליו לבחון הדק היטב היטב הדק לפני שנותן מכה אפילו הקטנה ביותר ובוודאי שאם טעה יבוא וירצה ויאמר טעיתי מי שלא חושב שהוא מתעסק עם נשמות עליו נאמר ידיו שפכו את הדם הזה .

  • יהודיה   26/08/2017 20:12

   מה אתה מכניס עדות אתה מבחינתי גזען ביותר ואם בא לך לשפוך את העצבים שלך על ילדים קטנים שלא יודעים להביע את עצמם בגלל שהילדים שלך האישים בבית לא התנהגו כראוי ויכול להיות שגם אישתך עיצבנה אותך ואז את התיסכולים אתה מפיל על ילדים
   אז בבקשה תפסיק להצדיק את המעשים הניבזים
   שלך….