חקירה חשפה: בעל חנות לתשמישי קדושה העלים 400,000 ש”ח • איך?

ממבצע ביקורת שערך משרד פקיד שומה חיפה, בכ-87 בתי עסק שונים בחיפה והסביבה - עלה: 16% מהעסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כנדרש
שייע קליין
כ"ו אדר א' התשע"ט / 03.03.2019 11:46

במהלך ביקורת בחנות לתשמישי קדושה בקריית ים, התעורר חשדם של מבקרי מס הכנסה כשנמצא כי בעל החנות אינו רושם הכנסות שהתקבלו בכרטיסי אשראי, בטענה שהוא מעביר את הדיווחים לרואה החשבון שלו – והוא זה שמדווח עליהם.

אלא שהמבקרים יצרו קשר עם רואה החשבון המייצג של בעל העסק, שהסביר שבעל החנות לא העביר לו כל דיווח לגבי כרטיסי אשראי.

כשהסתבר למבקרים שסכום אי-הרישומים מהכנסות באשראי בשנת 2018 הסתכמו ב-28,087 שקלים ובשנת 2019 ב-25,037 שקלים, העמיקו את הבדיקה ופנו לחברת האשראי, שהעבירה את כל הסכומים שהועברו לנישום.

חוקרים ממחלקת החקירות הצטרפו למבקרים והתברר כי מדובר בעסק הפועל בשיטתיות להעלמת מס, ועולה כי העלים הכנסות בסכום של כ-400,000 שקלים. בעל החנות המשיך בטענתו ואמר לחוקרים שהיה בטוח שרואה החשבון שלו מדווח על הכנסות אלו, הוא נחקר והתיק הועבר להמשך טיפול במחלקת התביעות.

ביקורת זו ונוספות היו חלק ממבצע ביקורת שערך משרד פקיד שומה חיפה, בעסקים שונים בחיפה ובסביבה, בהם, טירת הכרמל, קריית אתא, קריית ים, רכסים, קריית חיים דלית אל כרמל ועוספייא. המבקרים ביקרו בכ-87 בתי עסק שונים מהן עלה כי בקרב 16% מהעסקים שנבדקו לא נרשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.

קבלן לעבודות גינון מחיפה, לא רשם הכנסות בסך 27,000 שקלים בטענה שהתכוון לרשום בגמר ההתחשבנות עם הלקוח בקבלה אחת.

עורך דין מחיפה שלא תיעד 5 העברות בנקאיות לחשבונו בסכום של 106,951 שקלים טען: “זו טעות שלי שלא הוצאתי קבלות וחשבוניות, אני מתחייב להבא לרשום מיד כל דבר שאני מקבל”.

מבדיקת ספרי החשבונות של גן ילדים בחיפה נמצא כי 7 צ’קים בסכום של 23,186 שקלים שנתקבלו מהורים בעבור החודשים ינואר ופברואר, לא נרשמו. הגננת אמרה למבקרים שהיא רושמת את ההכנסות לאחר הפקדת הצ’קים וכשהיא מתפנה.

גננת אחרת, אף היא מחיפה, טענה: “הייתי בטוחה שרשמתי אולי ברח לי מהראש” – כשנשאלה לפשרם של חמישה צ’קים בסכום של 17,500 שלא נרשמו בספרי העסק.

מבדיקת ספר הזמנות בעסק למערכות הצללה נמצא כי צ’ק מקדמה בסך 2,500 שקלים, לא תועד בספרים.

בעל החנות מיהר להסביר למבקרים: “הייתי אמור לפגוש את אשתי ולמסור לה את הצ’ק שתפקיד אותו לבנק ותוציא קבלה וחשבונית, אין לי כוונה להעלים”.

במהלך הביקורת הגיעו המבקרים לאתר בנייה בקריית אתא ושם נמצא קבלן עבודות גבס בעת שביצע עבודות באתר. בבדיקה עלה כי לקבלן אין תיק ברשות והוא אינו מנהל ספרים. תגובתו היתה: “זו עבודה ראשונה שלי, אני מנסה, אם ילד לי אני אפתח תיק”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות