‘נזק לנשים’: בקשה לייצוגית נגד ‘איקאה’ בגלל הקטלוג של החרדים

בתביעה הייצוגית שהוגשה השבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים נטען: הקטלוג של 'איקאה' המופץ לקהל החרדי וכולל רק תמונות של גברים ובנים, מעמיק את האפליה כלפי נשים
חרדים 10
כ"ב אדר א' התשע"ט / 27.02.2019 19:26

הקטלוג של חברת ‘איקאה’ המיועד לציבור החרדית גרר השבוע תביעה ייצוגית, בטענה כי הוא מדיר נשים.

בתביעה – עליה מדווחת אפרת נוימן ב’דה מרקר’ –  נטען, כי בכך הקטלוג מעמיק את האפליה כלפי נשים בכלל ובחברה החרדית בפרט.

הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה השבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים ועליה חתומים עורכי הדין אורלי ארז-לחובסקי, מיטל ארבל, אסף פינק ושני ארזי.

לטענת התובעת הייצוגית חנה כצמן, יועצת הנקה וכתבת המגדירה את עצמה דתית-לאומית, תושבת פתח תקוה, ההתנהלות של איקאה מפרה את הוראות חוק איסור אפליה, והפרה זו גרמה נזק משמעותי לנשים שקיבלו לביתם את הקטלוג וחשו מושפלות עקב היעלמות דמויות הנשים מהקטלוג.

“איקאה התהדרה והתגאתה בתקשורת על כך שהיא הכינה קטלוג ייעודי לציבור החרדי, תוך התעלמות מהעובדה שבכך היא מפרה הוראות החוק ורומסת את זכותן של נשים לכבוד ולשוויון”, נכתב בתביעה.

לתביעה מצורף סקר שערך מכון שריד בקרב נשים חרדיות ודתיות לאומיות שקיבלו את הקטלוג לציבור החרדי. מהסקר עולה כי ל-19% מהנשים שזכרו שקיבלו את הקטלוג מפריע שלא מראים תמונות נשים. הן תיארו תחושות של תסכול, כעס, עלבון, חוסר אונים ועוד.

מעבר לאיקאה, נתבע גם המנכ”ל שוקי קובלנץ, שנטען כי הוא אחראי למעשה האפליה של החברה בישראל.

מאיקאה נמסר לדה מרקר, כי מדובר בקטלוג שהופץ לפני שנתיים, ולאחר מכן הוא לא הופיע בגרסה זאת.  “התובעים בחרו להעביר את המסמך לעיתונות עוד בטרם הגשתו אלינו. התובעים פנו אלינו בעבר, ונמצא כי אין יסוד לטענותיהם. לכשיגישו את המסמך אלינו, נלמד ונגיב לגופו”.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    אם אני חרדי שרוצה לעיין בקטלוג איקאה
    02/03/2019 19:01
    אפלי'ה!
  1. בתנאים המותרים לי, הם יקחו ממני את האפשרות??