אגדה או אמת: האם נתניהו אכן גאון עם רמת המשכל השישית בעולם?

המיתוס הפוליטי מספר כי לראש ממשלת ישראל יש את רמת משכל המדורגת במקום השישי בעולם - עם IQ העומד על המספר 180 • האם זה נכון, או מדובר רק באגדה אורבנית?
קובי פינדרוס
י"ב אדר א' התשע"ט / 17.02.2019 21:50

האם נתניהו אכן גאון באופן יוצא דופן? התשובה כנראה חיובית, אך האגדה אודות רמת המשכל שלו, הממוקמת במקום השישי בעולם – ככל הנראה מצוצה מן האצבע.

המיתוס, טוען העיתונאי דור מועלם מ-mako החל כבר ב-2011.

דודו הלוי, יו”ר סניף הליכוד בתל אביב, סיפר ליגאל מוסקו מ’אולפן שישי’ ש”ביבי זה אחד האנשים החכמים שהכרתי בחיים שלי. רמת משכל – השישי בעולם”.

כשהלוי נשאל על כך בתכנית הרדיו של שי גולדשטיין ולאה לב ב-103FM, הוא הסביר ש”ראיתי באינטרנט”.

הלוי מסתבר לא המציא את הידיעה, היא אכן הופיעה ב-2011 בכתבה של ה’ביזנס אינסיידר’.

תחת הכותרת “18 האנשים החכמים ביותר בעולם” הופיעו שורה של סלבריטאים, מדענים ואנשי תרבות, כמו סטיבן הוקינג עם מנת משכל משוערת: 160.

הרחק למעלה ניצב גם בנימין נתניהו, עם איי-קיו של 180. אלא שהאתר לא מפנה למקור הידיעה, ואף מדגיש שמדובר במנת משכל משוערת.

הכתבה – ללא ההסתייגות על כך שמדובר בנתון משוער – צוטטה באותה שנה ב’גלובס’ (“ראש ממשלת ישראל דורג במקום ה-11 ברשימת 18 האנשים עם ה-IQ הגבוה בעולם”) והמספר 180 הוזכר כעבור שנתיים גם ב’מאקו’.

ייתכן שהטענה על מנת המשכל של נתניהו מקורה בכלל בבלבול בינו לבין ראש ממשלה אחר – אהוד ברק. ב-1999, במהלך מערכת הבחירות שבה התמודדו ברק ונתניהו זה מול זה, פרסם מייקל הירש במגזין ‘ניוזוויק’ כתבה בה תיאר את ברק כ”גנרל עטור מדליות ובעל מנת משכל של 180″. לא ברור מאיפה לקחו ניוזוויק את המספר שלהם – אבל הם לא היו הראשונים לנקוב בו.

27 שנים קודם לכן נערכה בכנסת ישיבה של ועדת חוץ וביטחון בהשתתפות ראש הממשלה גולדה מאיר. יממה קודם לכן הסתיים בהצלחה מבצע החילוץ של בני הערובה במטוס סבנה בהובלת סיירת מטכ”ל, שבו השתתפו שני ראשי הממשלה לעתיד – מפקד הצוות נתניהו ומפקד היחידה ברק.

“אמרו לי שבראש היחידה הזאת עומד בחור שהאיי-קיו שלו מגיע ל-180”, סיפרה מאיר בהתלהבות, “זה מספיק לשני בחורים”.

לא ברור מי מסר לגולדה את הנתונים, וגם לא ברור איך הם הגיעו לכתב ‘ניוזוויק’ – אבל הדברים של מאיר פורסמו רק עם חשיפת הפרוטוקול ב-2012, כלומר 13 שנים לאחר פרסום הכתבה ב’ניוזוויק’.

המסקנה? “מדובר כנראה באגדה אורבנית”, מסיים מועלם.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    עלי אף אחד לא אומר את זה.
    18/02/2019 00:08
    חני
  1. מספיק שאומרים עליו