היסטוריה בארמון: הגאון הישיש נפגש עם שר החינוך – ופרץ בבכי

כשהוא נושק לגיל 100 צעד זקן ראשי הישיבות לארמון וסטמינסטר, שם נועד יחד עם רבנים נוספים לפגישה היסטורית עם שר החינוך הבריטי, שעד למועד קיומה נשמרה בסוד • המטרה: ביטול הגזירה המרחפת על הציבור החרדי באנגליה • כל הפרטים
נתן פרל
ה' אדר א' התשע"ט / 10.02.2019 18:12
אנגליה, פגישה, חינוך

מחזה היסטורי ונדיר התרחש בצהרי יום חמישי האחרון בבית הפרלמנט הבריטי ברובע וסטמינסטר בבירת הממלכה המאוחדת, כאשר שלושה מגדולי וזקני הרבנים צעדו יחדיו, כשהם נבלעים לתוך הארמון הענק והעתיק, שם נועדו עם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו, נוכח גזירת החינוך המרחפת על היהדות החרדית באנגליה.

שלושה הרבנים, ראש ישיבת הרמה  – הגאון  הישיש רבי אליקים שליזנגר, חבר בד"ץ התאחדות קהילות החרדים; רבי שלום פרידמן, וגאב"ד ראדומישלא הגאון רבי דוד הלפרין -  הגיעו לפגישה ההיסטורית עם שר החינוך הבריטי, על מנת להשפיע עליו שיורה על ביטולה של הגזירה הקשה עליה חתום משרד החינוך, המכריחה את כלל מוסדות החינוך העצמאיים ללמד את הילדים תכנים שאינם הולמים חינוך חרדי, ואף לא חינוך דתי.

בשנתיים האחרונות, ולאור לחץ כבד שהופעל על השלטונות על ידי ארגונים אנטי-דתיים, דורשת הממשלה מהמוסדות היהודיים ללמד גם תכנים בלתי ראויים.

כך, למשל, נדרשים מוסדות החינוך להתחייב שאם מלמדים בחומש בראשית על בריאת העולם, הם יידרשו ללמד במקביל גם על תיאוריית דרווין, ולחנך את התלמידים כי שתי השיטות הן אפשריות ולגיטימיות.

בנוסף נדרשים המוסדות ללמד דברים אסורים וגרועים ביותר, שלבטח אינם תואמים את אורח החיים החרדי האמון על כללי הצניעות.

בציבור החרדי בלונדון שוררת דאגה רבה ועמוקה בפרט בתקופה האחרונה שבה מתרבים המסרים המאיימים שמועברים למוסדות על ידי משרד החינוך, כששם מדווחים על חשש הולך וגובר מסגירת מוסדות לימוד.

רק בשבועיים האחרונים הופיעו פקחי משרד החינוך לביקורי פתע במוסדות של חסידי ויז'ניץ, סקווירא וסאטמר, וכן במוסדות של קהילות נוספות, כשהם דואגים להותיר מאחוריהם הוראות קשוחות, שלדברי העסקנים, מכניסות את מוסדות החינוך למצב של חוסר וודאות באשר לעתידם ולעתיד אלפי התלמידים הלומדים בהם – דבר שכאמור מהווה איום חמור ביותר על עולם התורה באנגליה ועל עצם קיומו של הציבור החרדי ברחבי הממלכה.

לאור כך הועלו גדולי העסקנים אפשרות לקיים פגישה היסטורית בדרג עליון – בין גדולי הרבנים לבין שר החינוך הבריטי, לצד בכירים נוספים במשרדו, בניסיון להביא לשינוי המצב.

בראש משלחת הרבנים עמד זקן ראש הישיבות, הגר"א שלזינגר, שמתוך דאגה עמוקה לעתיד עולם התורה החליט להיכנס בכל כוחותיו לעובי הקורה, ולהוביל את המערכה ללא פשרות.

לפגישה ההיסטורית – שעד למועד קיומה נשמרה בסוד, והתאפשרה הודות לפעילותם של בכירי עסקני הציבור החרדי בלונדון, בהם הרב הערשל גליק והרב שרגא שטרן – קדמו הכנות מיוחדות של הרבנים המשתתפים.

מביתו של הרב שלזינגר נמסר, כי חרף גילו המופלג גזר על עצמו הרב יום תפילה ותענית להצלחת הפגישה.

כמו כן, יום קודם לכן שב הרב פרידמן מביקור בהונגריה, שם השתטח על ציונו של רבי ישעי'לה מקרעסטיר זי"ע והעתיר בתפילה להצלחת הפגישה.

בתום אסיפת הכנה שנערכה בביתו של הרב שלזינגר, שבה שבו הרבנים והדגישו כי אין מקום לפשרות ולשינויים, יצאו הרבנים לבית הפרלמנט, שם המתינו לבואם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו.

בהופעתו לפגישה ציין שר החינוך הבריטי, כי נערך באופן מיוחד לפגישה עם הרבנים, והביע כלפיהם הערכה רבה.

בפגישה נשא הרב שלזינגר דברים מרגשים אותם הכין מראש, שעה שהוא מחזיק בכתב יד מיוחד של מרן החתם סופר זי"ע כסגולה ולשמירה.

רגע מיוחד נרשם כשהרב שלזינגר פרץ בבכי במהלך נאומו, אשר ריגש את כל הנאספים והותיר רושם עז על שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו.

 

כן נשא דברים הרב פרידמן, שהרחיב על בריאת העולם מזווית עינו של כל יהודי מאמין, והוסיף כי אין ולא קיימת דרך אחרת ללמד את הילדים אודות בריאת העולם, וכי הדבר אינו נתון לפשרות כלשהן. גם הגר"ד הלפרין והרב עקיבא אדלר הזכירו את הפעולות של פקחי משרד החינוך, המושפעים מאותם ארגונים אנטי-דתיים, ומתנהגים באגרסיביות יתירה כלפי מוסדות החינוך. הם הפצירו בשר שיטפל בעניין, שמצידו הבטיח כי אכן יעשה זאת.

יחד עם זאת ביקש השר מהרבנים, כי מסקנות הפגישה העיקריות יישארו בין כותלי הפרלמנט, וכי לא יודלפו לציבור.

אחד מבכירי העסקנים סיפר: "הפגישה היתה מעמד היסטורי שהפך לשיחת היום ברחבי לונדון, בשל העובדה שזו הפעם הראשונה שנערכת פגישה כזו שבה מגיעה משלחת רבנים להפציר בבכירי הממשל למען היהדות החרדית ועתידה הלוטה בערפל".

העסקן התייחס לגזירה עצמה וטען בנחרצות: "על היהדות החרדית מרחפת גזירה עצומה ואיומה שמשאירה שתי אופציות בלבד. או שציבור היראים לדבר ה' יצטרך לברוח בסופו של דבר, או שיסרבו בתוקף ליישם את ההוראות, ויצטרכו ללמד את הילדים באופן בלתי ליגאלי, דבר שכמובן יהפוך כל יהודי חרדי לעבריין שמקומו על פי חוק בכלא. ייתכן וזה נשמע כמו משהו ששייך לפעם, לפני 80 שנה ויותר, אך זו המציאות בפועל. ממש אבסורדי. כאן בלונדון מאוד מאוד חוששים".

הוא הוסיף: "ביטול הגזירה היא משימה קשה ביותר, לאור העובדה שאותם ארגונים לוביסטיים כבר חדרו עמוקות בכל חור אפשרי ושולטים בכל המסדרונות, וכעת לאחר פגישת הרבנים ההיסטורית מקווים שנמצאה הדרך דרכה יצליחו לפעול לישועה גדולה במהרה. אחרת המצב הקיים עלול להתדרדר במהירות למקומות שירעידו אמות הסיפים, וזה מאוד מאוד קרוב. זקוקים לישועה גדולה".

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מסר מסורה שקרית כל ימי חייו!!
  11/02/2019 00:19
  אלי
 1. היה שדרן של הקיצונים, ולא נתן ליהדות המתונה והקדושה להתקדם, אז שיאכלו אותו בגלות

 2. הלוואי ששר החינוך הבריטי יקשה את ליבו
  11/02/2019 11:38
  משה, עורך-דין
 3. אני מאחל לחרדי בריטניה ששר החינוך הבריטי יקשה את ליבו, גם לנוכח בכיו של הרב הישיש, ויכפה עליהם את מה שהם רואים כגזירה. זכותו של העם הבריטי ללמד את ילדיו כרצונו. אין ליהודים מה לחפש בבריטניה או בכל מקום אחר בגולה. אדרבה, לנוכח חיובם בלימודי חול שאינם לרוחם, יקומו ויעלו לארץ ישראל ויחיו כאן בין יהודים, וכידוע מצוות ישוב ארץ ישראל שקולה כנגד כל שאר המצוות. די כבר עם הבכי בפני הפריץ, שהיה נהוג כאשר ליהודים לא היתה ברירה אלא לבכות ולייבב. יש ברירה ונא לעשות בה שימוש, לא בשל הכורח אלא בשמחה ובצהלה.