"טונות הושמדו": כך ניהל צה"ל מלחמה בג'וקים שחדרו לקוסקוס • חשיפת חרדים 10

משגיחי כשרות בצה"ל שפתחו את שקיות ה'קוסקוס' שיוצר במאפיית 'דוידוביץ'' במיוחד עבור הצבא, נדהמו: יש חרקים • טונות של סחורה הוחזרה והושמדה • אחרי ביקורת, נמצאו הכשלים והוחלט על הוראות בקרה חדשות • דובר צה"ל לחרדים 10: "הפעילות עם המפעל הופסקה עד להכשרתו"
חיים טוויל ויוסף גרינבוים
ט"ו טבת התשע"ט / 23.12.2018 13:46
מאפיית דוידוביץ

 כשל חמור במאפיית 'דוידוביץ': משגיחי הכשרות של הרבנות הצבאית שפתחו לפני כשלושה שבועות במטבחי צה"ל את שקיות ה'קוסקוס' שיוצר במיוחד עבור הצבא במפעל – מצאו, לתדהמתם, חרקים.

בעקבות כך, כל הסחורה שסופקה לצה"ל הוחזרה למפעל – ומדובר בטונות של קוסקוס, וגורמים מהרבנות הצבאית ורבנות קריית אתא הגיעו למפעל, כדי לבדוק כיצד התרחשה התקלה.

לאחר שאותרו הליקויים, והוחלט על הוראות בקרה חדשות, שב צה"ל לרכוש סחורה מהמפעל.

המפעל גם סיפק לצה"ל כמות סחורה חדשה וכשרה, בתמורה לזו שהוחזרה והושמדה.

גורם בצה"ל אומר לחרדים 10, כי ישנו תהליך בידוק קפדני מאוד על האוכל שמגיע לצה"ל. לדבריו, "אכן מצאו חרקים באוכל והופסקה העבודה מול המפעל. אחרי זה באו גורמים מצה"ל ומהרבנות הראשית כדי לבדוק את המפעל, וכשנמצא שתוקנו הליקויים חזרו לעבוד איתם".

רפי אילוז, מנהל מחלקת הכשרות ברבנות קרית אתא, המעניקה את ההכשר למפעל, אומר לחרדים 10: "בביקורת שנערכה על ידי מפקחי הכשרות של צה"ל, התברר כי בקוסקוס מלא שיוצר עבור צה"ל התגלו חרקים שנוצרו באחד המעברים של הקןסקוס.

"כל התוצרת הוחזרה והושמדה בפיקוח משגיח מטעם הרב חיים שלמה דיסקין, רבה הראשי של קרית אתא, וכל הליקויים תוקנו. מעתה יושבת המפעל 3 פעמים בשנה למשך יומיים, לניקוי יסודי של כל הצנרת הצמודה לגג הבניין".

בשיחה עם חרדים 10, מרחיב אילוז על מה שהתרחש: "מפעל דוידוביץ הוא מפעל ענק היום, לא רק חלות ולחם, אלא עוד מוצרים, חלקם מקמח מלא. יש משגיח של רבנות קרית אתא, וחוץ מזה ישנם שלושה נאמני כשרות, 24 שעות ביממה. בחלק מהמפעל מייצרים קוסקוס מקמח מלא, בחלק אחר קרוטונים, שקדי מרק, ויש גם חלק של חלות ולחמים".

לדבריו, "אכן, קרתה טעות, עלו עליה והיא תוקנה".

איך זה קרה?

"הקוסקוס, שעובר תהליך בישול ונכנס למכלים ענקיים, עבר בשרשרת שעשויה מבד, ושם לא ניקו כמו שצריך. זה נוקה פעם אחרונה יסודי לפני פסח, שאז משביתים את הכל. הניקוי לוקח כמה ימים. נוצרו חרקים כי זה קמח וחם ועובר כל הזמן.  לא עלו על זה במיפוי, כי זה קוסקוס מלא ויש בעיה עם הניפוי שלו, כי גרגירים גדולים – וכך זה הגיע לצבא.

"הצבא עלה על זה, כאשר במטבח פתחו את השקיות. ראו ממתי שזה התחיל. ראו שהבעיה רק בקוסקוס המלא, והתחילו לחפש מאיפה יכולה להיווצר התקלה, כי זה מכלים סגורים.

"הגיעה מהצבא ביקורת, יחד עם הרב בר גיורא מהרבנות הראשית, גילו את הבעיה, נתנו הוראות חדשות להשבית שלוש פעמים בשנה, לבוא עם מנופים, לנקות למעלה צמוד לגג, כי הקמח נכנס לשרשורים, בתהליך מורכב. זה עשרות טונות כל פעם. את הקוסקוס המלא מוכרים גם לחנויות, אבל זה פחות הולך. בלבן לא הייתה בעיה".

מאפיית דוידוביץ

הסחורה שהוחזרה מצה"ל – והושמדה. צילום: באדיבות המצלם

לדבריו, "זה קרה כנראה מהחום של הקיץ. חשבו שמספיק לנקות פעם בשנה. מאז הרבנות הראשית נתנה הוראה לנקות עוד פעמיים בקיץ. בחורף אין צורך כי לא חם. גם שינו משהו בשרשור, כך שלא יקרה מצב שהקמח יעמוד שם. הבעיה היא כשקמח עומד, אז תיקנו גם את זה".

וכך, לפני כשלושה שבועות עצרו את העבודה בליין ליומיים וחצי, והביאו את מערכת המנופים ומערכת ההדברה. "ניקו את הכל, עשו שוב ובדקו, הצבא בא לפני שבוע לביקורת חוזרת, ראו שהכול תקין – וחזרו לייצור", מספר אילוז.

• כשמוכרים לחנויות זה בעצם בכשרת רבנות המהדרין של קרית אתא. אז בעצם יוצא שמספר ימים נמכרה סחורה עם תולעים. למה לא הוציאו הודעה לציבור?

"בכל השקיות כתוב 'נא לברור לפני השימוש', כי אי אפשר אף פעם לדעת במיליון אחוז, אלא אם כן זה אטום בואקום. כשקונים קמח אדם מנפה, קוסקוס אי אפשר לנפות, אז צריך לבדוק. זה יכול לקרות גם אם זה עומד בחנות זמן-מה.

"הצבא לא יכול לברור, אין לו אפשרות, זה כמויות אדירות. צורך בטונות. לקחו טונות של קוסקוס, החזירו, עשו מדגמית וראו שהייתה בעיה בתקופה קצרה".

• ההוראות חדשות של ניקוי 3 פעמים, פעם בפסח ועוד פעמיים במהלך הקיץ – זה לכל המפעלים?

"אני מקווה. מאז, המשגיחים גם צריכים לרשום מתי ניקו, יש הוראות מסודרות ובדקו. במקום שיש קמח כל הזמן, זה מקום הכי בעייתי מבחינת חרקים ועוד עם חום, אז קל שיווצרו חרקים. חשבו שמספיק פעם בשנה. בחלות עובר ניקיון כל הזמן, כל יום שישי יש הדברה. בקוסקוס היה פעם בשנה, כי מאד קשה הניקיון שלו, זה להשבית את הכל לכמה ימים וזה מפעל ענק".

• למה לא הייתה הודעה לציבור, הייתה בעיה, תבדקו טוב יותר ויסודי יותר?

"כי זה קרה רק בליין של הצבא. הסחורה עוברת כל הזמן בדיקות מדגמיות. זה קרה בייצור של כמה ימים בלבד, באותו זמן עשו כמות גדולה לצבא.

"לא כל יום וכל שבוע עושים קוסקוס מלא. קרוטונים זה לא אותו מקום. יש מחלקה אחת של קוסקוס, מחלקה של שקדי מרק, ואיפה שהשקדי מרק וקרוטונים אין קמח שעולה".

דובר צה"ל אומר בתגובה לחרדים 10: "צה"ל רוכש מהמאפיה קוסקוס בלבד. בביקורת שנערכה על ידי הרבנות הצבאית נמצא כי המוצרים שסופקו במספר ימי ייצור אינם תקינים.

"עם קבלת הממצאים, הופסקה לאלתר רכישת המוצרים מהספק והסחורה שנרכשה הוחזרה למפעל. במקביל, הופסקה הפעילות עם המפעל עד להכשרתו מחדש.

"לפני כשבועיים  ערך צה"ל, בשיתוף הרבנות הראשית לישראל, ביקורת במפעל ונמצא שהליקויים תוקנו, לאור זאת ניתן היה לחדש את ההתקשרות. בד בבד, השיב הספק לצה"ל כמות סחורה תקינה בתמורה לזו שהוחזרה בעקבות הליקויים".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    קוסקוס מסוקץ
    23/12/2018 18:51
    מנו
  1. מעניין כמה החיילים המסכנים אכלו קוסקוס בלאי, כאילו הכסך של הצבא זה לא כסף, זה תברואה לא עניין של כשרות, חוצפה וגועל נפש,