הוועד: מקימים בית הוראה חדש • הגר"מ אשכנזי: חתירה תחתי

חברי הוועד המוניציפלי בכפר חב"ד, בראשות הרב שמעון רבינוביץ, התכנסו אתמול לראשונה מאז הבחירות, והחליטו החלטה דרמטית: לפתוח 'בית הוראה' מתחרה לרב • המרא דאתרא: "השגת גבול מובהקת ופגיעה ממשית ברבנות. מהיכן הסמכות של ועד מוניציפלי להתערב בעניינים רוחניים?"
יוסף גרינבוים
ו' כסלו התשע"ט / 14.11.2018 16:20
הרב אשכנזי

פרסום ראשון בחרדים 10: חברי הוועד המוניציפלי בכפר חב"ד, בראשות הרב שמעון רבינוביץ, התכנסו אתמול (שלישי) לראשונה מאז הבחירות, והחליטו החלטה דרמטית: לפתוח 'בית הוראה' חדש בכפר החסידי הגדול בישראל.

ההחלטה מהווה פגיעה קשה במרא דאתרא של הכפר, הגאון רבי מאיר אשכנזי, ומהווה למעשה מהלך להדחת רבו של הכפר ממעמדו.

על פי ההודעה שפרסם הוועד, המהווה אופוזיציה לרבו של הכפר, "התקבלה החלטה ברוב דעות להסדיר באופן רשמי את פועלם המבורך של מורי ההוראה מתושבי כפר חב"ד..המשרתים מכבר את הציבור בענייני הלכה זה כמה וכמה שנים, בהתנדבות ובזמנם החופשי".

הוועד החליט: "להקצות להם מקום מיוחד אשר ישמש כבית הוראה, כדי שניתן יהיה להעניק לכל תושב מענה הלכתי זמין, מסודר ומקצועי".

לפי הודעת הוועד החדש, ההחלטה התקבלה בעקבות דרישת תושבים רבים, "ובעקבות דרישת גדולי המשפיעים ותלמידי החכמים, 'פני העדה', מתושבי כפר חב"ד אשר ישבו ודנו בכובד ראש בדבר". בוועד מציינים עוד, כי "ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות רחבה ומפורטת עם כמה וכמה מגדולי הדיינים בארץ הקודש ורבני אנ"ש".

בית ההוראה החדש יתחלק לשתי מחלקות – מחלקת איסור והיתר, ומחלקת דיני ממונות.

כפר חב"ד, בית הוראה

כצפוי, המרא דאתרא, הגר"מ אשכנזי, שיגר הבוקר (רביעי) מכתב המפונה "אל כל אחד ואחת מתושבי כפר חב"ד", בו הוא יוצא נגד המהלך שנועד לקצץ בסמכויותיו, ותוקף: "יש כאן השגת גבול מובהקת ופגיעה ממשית במוסד הרבנות ובסמכות הרב".

הגר"מ אשכנזי תוהה: "מהיכן הסמכות של ועד מוניציפלי שתפקידו לטפל בעניינים גשמיים מובהקים, להתערב בעניינים רוחניים השייכים לרב מרא דאתרא?"

הרב ממשיך וטוען: "מלחמה זו איננה במרא דאתרא פלוני בן פלוני כלל וכלל, אלא מדובר בצעדים שיחריבו את כל הסמכות הרוחנית והחינוכית בכפר חב"ד".

הרב קורא לתושבים להתרחק "כמטחווי קשת מכל יוזמות אלו, למחות ולהוקיע בשער בת רבים ובני בני ביתם".

כפר חב"ד, בית הוראה

 

כפר חב"ד, בית הוראה
כפי שדווח בחרדים 10, לפני כשבועיים נחתם בכפר חב"ד הסכם קואליציוני בין רשימת 'בה', בראשות הרב שמעון רבינוביץ, לבין רשימת א בראשות יעקב קעניג – המייצג את ה'משיחיסטים'.

במסגרת ההסכם, הרב רבינוביץ יכהן כיו"ר ועד כפר חב"ד בחמש השנים הקרובות. קעניג יכהן כסגנו וכמחזיק תיק החינוך.

ההסכם מהווה הישג חסר תקדים של ה'משיחיסטים', לאחר שתוצאות הבחירות הפכו אותם ללשון מאזניים בוועד המוניציפלי, ומכה קשה ליוקרתו של המרא דאתרא של הכפר, הגאון רבי מאיר אשכנזי.

במקום ליצור קואליציה עם הסיעה שנתמכה על ידי המרא דאתרא, שזכתה בארבעה מושבים, יצר הרב שמעון רבינוביץ, יו"ר 'ועד האגודה' הקודם, שהודח בבחירות שהתקיימו לפני יותר מחצי שנה, ונחשב ליריב של רב הכפר, קואליציה עם ה'משיחיסטים'.

הקואליציה המשותפת מונה רוב של חמישה מנדטים.

ההסכם מעניק ל'משיחסיטים', שעד כה לא איפשר להם רב הכפר הקמת חיידר נפרד – שליטה על תיק החינוך של הכפר.

הבחירות ביום שלישי היו היסטוריות, שכן לראשונה מאז הקמתו לפני 70 שנה יצאו אלפי תושבי כפר חב"ד ביום הבחירות כדי לבחור את חברי ה'ועד המוניציפלי' – שיפעל במקביל ל'וועד האגודה' – והנציגים של הכפר במועצה אזורית 'שדות דן'. עד כה פעל בכפר חב"ד רק ועד האוגדה.

התוצאות בבחירות ל'ועד כפר חב"ד' המוניציפלי היו:

מפלגת כ"ח הנתמכת על ידי המרא דאתרא, הגאון רבי מאיר אשכנזי, קיבלה 1096 – ארבעה מנדטים.

מפלגת ב"ה בראשות הרב שמעון רבינוביץ, הנחשב ליריב של הרב, קיבלה- 848 – שלושה מנדטים.

מפלגת א' בראשות יענקל קעניג, המייצג את המשיחיסטים, קיבלה 671 – שני מנדטים.

הדפס כתבה

5 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  העתק כ"ק האדמור
  14/11/2018 17:50
  עוזיאל
 1. חסר שליט"א נורמלים ???

 2. הכי נהניתי מהסיום
  14/11/2018 21:20
  אסף
 3. של מכתבו של הרב אשכנזי – "העתק: כ"ק אדמו"ר".

 4. מדבר בעד עצמו
  21/11/2018 04:19
  תמים
 5. הכתבה מדברת בעד עצמה
  מה זאת אומרת רשימה בראשות הרב?
  ממתי הרב שייך ךפוליטיקה?
  ובכלל אדון מאיר היקר. למה אתה בוכה היום? הרי לפני הבחירות שפנינו אליך בענינים השייכים לדין תורה. לשלום שכנים ומעבר לזה. אמרת שאין לך זמן. "יש לך בחירות על הראש" כך טענת !!!
  וכששאלתי אותך האם בחירות חשובים יותר מהענין שלשמו התקשרתי
  אמרת לי שאני חצוף

  אז הנה אנחנו מסודרים
  אני חצוף ואתה סרדין

  בהצלחה מאיר

  • יהודי   06/12/2018 22:54

   טוב, מהסגנון די ברור שהוא צודק, ואתה חצוף….

  • יהודי   09/12/2018 13:37

   מה נאמר… לפחות דבר אחד ברור, אתה אכן חצוף!