ראש ישיבת 'כנסת יצחק' לבנט: לא רוצים יותר התקציבים של המדינה

הגר"י ארנברג, ראש ישיבת 'כנסת יצחק' בחדרה, הנמנה על 'הפלג הירושלמי', מכריז על התנתקות מכל תקציבי המדינה, בגלל התערבות בתכני החינוך וניסיון להשפיע על אורח החיים החרדי • כתב לבנט: "לא מדובשך ולא מעוקצך. אבקש להפסיק העברת התשלומים לחשבונינו - באופן מיידי"
יוסף גרינבוים
כ"ו אלול התשע"ח / 06.09.2018 13:24
הרב יהושע ארנברג

בדרכי סאטמר: הגאון רבי יהושע ארנברג, ראש ישיבת 'כנסת יצחק' בחדרה, שיגר מכתב חריף לשר החינוך נפתלי בנט, בו הוא מצהיר על התנתקות הישיבה מתקציבי המדינה.

אתמול(רביעי) כינס הגר"י ארנברג בביתו את כל רבני הישיבה והציג בפניהם את החלטתו לשגר המכתב לשר החינוך. ההחלטה זכתה לגיבוי פה אחד.

"באתי בזאת בהחלטה להפסקת קבלת תקציבי מדינה לישיבתנו הקדושה", פותח ראש הישיבה את מכתבו לשר נפתלי בנט.

"מאז ומעולם היה מוסכם כי כל ההיתר לקבלת כספי מדינה להחזקת המוסדות מותנית בכך שלא תהיינה דרשות המנוגדות לרוח החינוך התורני הטהור וללא שום התערבות בתכנים ובאופי המוסדות.

וזאת למרות התייחסתנו הכללית כי נטילת כספים אלו היא כבחינת אדם הנוטל את שלו, שהרי המדינה גובה מאיתנו סכומי כסף רבים בעל כרחינו.. ולפיכך בלקחתנו את התקציבים אנו מחזירים לעצמינו – ולו במעט – את כספינו. אולם גם מתוך התייחסות זו, אנו מחוייבים לשמור על ניתוק מוחלט   מכל התערבות והשפעה חילונית".

"לצערנו, לאחרונה ישנה מגמה של התערבות המדינה במוסדות התורה. וזאת, הן בענייני טהרת החינוך של ילדינו במוסדות החינוך בתלמודי התורה בבתי הספר והגנים – בהכתבת תכני לימוד ונהלי רישום למוסדות הפטור, והן בתוכן וסגנון החינוך בישיבות בנוגע לנושא הגיוס, וכן בנתינת סמכות ושיקול דעת לשר הביטחון לאשר או לשלול מעמדה של ישיבה, וכו'".

הרב ארנברג מוסיף וכותב: "ועוד הגדלתם בסכלותכם לתבוע 'מכסות' ו'יעדי גיוס' מתוך הציבור החרדי, ולהעמיד את הישיבות הקדושות כנתבעים המחויבים להעמיד מתגייסים לצבא ולכור ההיתוך – ואף לשקול הטלת 'עונש' כספי על כך".

ראש הישיבה מוסיף וכותב כי בתקופה האחרונה  ישנו מאמץ של השלטונות "להשפיע על אורחות חייו של הציבור החרדי ולבוללו בתוך הציבור הכללי, בין בצבא, בין באקדמיה ויציאה לשוק העבודה".

הרב יהושע ארנברג

הגר"י ארנברג. צילום" בועז בן ארי, חרדים 10

לדברי ראש הישיבה, "עינינו הרואות כיצד התקציבים משמשים בידיכם ככלי שרת לקידום וביצוע מגמה חמורה זו או לכל הפחות להשתיק את ההתנגדות במידה מסוימת".

הרב ארנברג מצהיר: "אנו נחושים לעצור תהליך זה מכח אחריותינו על שמירת החינוך התורני בטהרתו, שהוא מיסודות קיומינו, זאת על אף הקושי הכלכלי הגדול הרובץ על כתפינו, המכביד מאוד כל השנים כידוע, והשי"ת זן ומפרנס לכל".

הרב ארנברג מודיע לשר: "אי לזאת הוחלט בישיבתינו הקדושה להכריז כעת: לא מדובשך ולא מעוקצך. אנו לא מעוניינים להתפרנס מכל תקציבי המדינה, מרגע זה ואילך אנו מנתקים כל מגע וקשר עמכם".

לאחר חתימתו מציין ראש הישיבה: "אציין כי כפי הידוע לכם, הקפדנו תמיד לנהל את הרישומים בישבתינו באופן תקין וביושר. ואבקש בזאת להפסיק את העברת התשלומים לחשבונינו – באופן מיידי, כדי שלא נצטרך לנהל יותר שום מגע, גם לא לצורך החזרתם".

הדפס כתבה

6 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  הפלג הקנאי
  06/09/2018 16:28
  שמעון ביטון
 1. הפסיקו להיות ליטאים נהיו שליחים של הטליבאן האיראני ממאה שערים

 2. ועוד "גאון" אתם קןראים לו... בושה!
  07/09/2018 00:27
  מ
 3. כפויי טובה מזוכיסטי

 4. העברת כספים
  07/09/2018 18:04
  מאיר
 5. שיפסיק לדווח / שידווח שסגר את הישיבה ולא יעבור אליו שקל . עד אז זה סתם דיבורים

 6. איזה כיף לשמוע
  07/09/2018 18:49
  אבי
 7. הלוואי ועד רבנים יעשו ככה

 8. כל הכבוד לו. גיבור!
  09/09/2018 01:43
  שי
 9. אשרינו
  03/10/2018 12:58
  חדרתי
 10. אשרינו שזכינו!!!
  ממתי שנהינו על טהרת הקודש החיים הרבה יותר יפים ונחמדים בישיבה.
  וע"כ כל מי שעושה את זה אז הוא גאון וצדיק, שזוכה לחנך על דרך התורה המסורה לנו מדור דור, ללא שינויים כלל, ויזכה לשכר בזה ובבא, אמן. בהצלחה.