הפתעה: מיליונים בארה”ב עוברים לטלפונים כשרים ו’מטומטמים’

מגמה מרתקת נרשמת בשנה האחרונה בארה"ב: מיליונים, לא יהודים ולא דתיים, בוחרים לעבור לטלפונים כשרים - או בשמם העדכני 'מטומטמים', כדי לשמור על בריאות נפשית • "הייתי בודק כל יום באינסטגרם 150 פעם, חוץ מהפייסבוק והווטסאפ" • הלך הרוח מחלחל גם לחברות הטכנולוגיה
אליעזר היון
י"א אלול התשע"ח / 22.08.2018 20:31

אם לא בשביל הדת – בשביל הבריאות הנפשית: מיליוני בני אדם, שאינם בהכרח חרדים, בוחרים מרצונת החופשי לרכוש טלפונים כשרים, כדי להיגמל מהתמכרותם למכשירים החכמים. כך מדווח ה’ניו-יורק פוסט’.

הטלפונים ‘הכשרים’, המקבלים בכתבה את השם המחמיא ‘טלפונים מטומטמים’, חסרים את הטכנולוגיה החכמה של הסמארטפונים שהפכו לכלי שהפונקציות שלו כמעט אין סופיות.

“הנתונים מראים, שהאמריקני הממוצע מבלה לא פחות משלש שעות ביום מול מסך המכשיר החכם שלו”, דווח על ידי מומחים לתחום, שבדקו גם את קצב מכירת המכשירים החכמים והגיעו לנתונים מפתיעים:

בשנת 2017 צמח שיעור מכירת הטלפונים ל-1.6 מיליארד מכשירים, אך לצד זאת, ברבעון האחרון של השנה הוא התכווץ ב-5 אחוזים [ובמספרים: 80 מיליון מכשירים].

ההסבר לנתונים המפתיעים נעוץ בהבנה כי אנשים לא ממהרים להחליף את מכשיר הטלפון החכם שלהם – כל עוד הם עובדים כשורה, אך ייתכן כי גורם נוסף להתכווצות במכירות היא ההכרה של הצרכנים כי המכשירים הללו מזיקים להם ברמה הנפשית.

התמכרות אמיתית

ד”ר דריה קוס, פסיכולוגית אמריקנית החוקרת את השימוש הכפייתי בסמארטפונים התראיינה לרשת החדשות ‘סקיי-ניוז’ והזהירה כי מכשירים אלו אכן עשויים לפתח הפרעה התמכרותית אמיתית אצל הצרכנים, כאשר במקרים רבים, גם כשהם מודעים לכך – הם אינם מסוגלים לעצור את עצמם.

אזהרותיה של קוס, המצטרפות לפרסומים נוספים בנושא, עוררו את המודעות הציבורית בארה”ב לנושא, ומיליוני בני אדם כאמור בחרו לעבור ל’טלפונים מטומטמים’.

“שנאתי את העובדה שכל היום הייתי מול המסך”, אמר מארק ארסקין  – אזרח אמריקני לאתר סקיי ניוז. “כל היום הייתי מול דפי הפייסבוק שלי, בודק 150 פעמים ביום את האינסטגרם, וככל שאתה עושה את זה עוד, אתה חש צורך בלתי מוסבר להציץ במסך עוד ועוד”.

ה’ניו-יורק פוסט’ מדווח כי הלך הרוח החדש חלחל גם לחברות הטכנולוגיה הענקיות ואלו מודעים לעובדה כי לקוחותיהם נעשים מודאגים בהקשר לשימוש ההולך וגובר בטלפונים החכמים. כך, למשל, הציגה בשנה האחרונה חברת אפל, תוכנה חדשה המאפשרת לצרכן לדעת כמה זמן ‘בזבז’ בכל יום מול המסך.

אז מי אמר שוועדת הרבנים לענייני תקשורת של הציבור החרדי שייכת רק לעשרה האחוזים של הדוסים במדינת ישראל הקטנה?

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  לא בדיוק כשרים.
  22/08/2018 23:41
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. להזכריכם, בטלפונים “הכשרים” אין בהם (לצר של הרבה) אפשרות להודעות.
  הפלאפונים שבכתבה הם לא חכמים אבל יש בהם אפשרות לשליחת הודעות

 2. הרשל'ה
  23/08/2018 11:42
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 3. לא, כי החרדים משתמשים בטלפון “כשר” בשביל בריאותם הנפשית…
  אל תנסו להצדיק את עבודת האלילים והרבנים שלכם בסיבות פסיכולוגיות

 4. לא מיליונים. מיליארדים
  23/08/2018 22:06
  ארמדיל2
 5. טריזליארדים

 6. היכן הם?
  26/08/2018 18:03
  גפני הב.
 7. אם כל כך הרבה גויים מצטרפים לטלפונים כשרים למה אנחנו לא רואים פיתוח של החברות לטלפונים נורמליים ולא צעצועים שבירים מסין שעולים שם שקל ונמכרים כאן במאות שקלים?