השליח המיוחד חזר מהודו: הרבנים התכנסו בבית הראב"ד ואסרו השיער

גדולי בעלי ההוראה התכנסו בבית הגר"מ שטרנבוך בשכונת הר נוף, לדיון הלכתי בשאלת כשרותם של השערות לייצור פיאות - שמקורם מהודו • אמש, לאחר כשבועיים בהודו, חזר השליח, כשפיו עדות מיוחדת • הרבנים החליטו: אין להשתמש בשער המגיע מהודו - עד שיוחלט אם ניתן לפקח מקרוב
אלי שוורץ
א' תמוז התשע"ח / 14.06.2018 01:46
הרב שטרנבוך

הערב התכנסו גדולי בעלי ההוראה במעונו של ראב"ד 'העדה' הגר"מ שטרנבוך בשכונת הר נוף שבירושלים, לדיון הלכתי בשאלת כשרותם של השערות לייצור פיאות – שמקורם מהודו.

בהודו ישנם בתי עבודה זרה שונים, בהם מתקיימים טקסי גילוח לעבודה זרה. לפני 14 שנה – בשנת תשס"ד – התעוררה סערה ויצא 'קול קורא' לאסור את הפיאות שמקורם מהודו.

במהלך השנה האחרונה עלה הנושא שוב על שולחנם של הרבנים, כשיש מצדדים לכאן ולכאן – מחמת חוסר בהירות על המציאות מהנעשה בהודו.

לפני קצת יותר משבועיים – ביום ראשון לפרשת בהעלותך, שלח הגר"מ שטרנבוך שליח מיוחד להודו, בצירוף מכתב מיוחד, ובו מספר שאלות ובירורים על מטרת הגילוח של מיליוני המתגלחים.

אמש, לאחר כשבועיים  בהודו, חזר השליח, כשפיו עדות מיוחדת על המציאות מהשטח.

הערב התכנסו הרבנים להכרעה הלכתית בעניין הסבוך.

הרב שטרנבוך

הרבנים שנכחו באסיפה היו הרבים הגאונים  רבי שמואל אליעזר שטרן רב מערב בני ברק, רבי ישראל גנס  ר"מ בישיבת קול תורה ורב הקהילות בשכונת בית וגן, רבי צבי וובר מרא דאתרא בנווה יעקב,  רבי יצחק מרדכי הכהן רובין דיין בבד"ץ דהגר"נ קרליץ ומחב"ס אורחות שבת, רבי נחום אייזנשטיין, ורבי ישראל יצחק זילברמן רב מרכז נווה יעקב.

הרבנים שמעו את דברי השליח המיוחד, טכסו וחיפשו עצה איך להעמיד השגחה שתוכל לפקח מקרוב על מקור השערות שאינם מהודו – בהתאם להוראתו של הגרי"ש אלישיב משנת תשס"ד.

לעת עתה ננעלה האסיפה מתוך החלטה כי לאור הנתונים החדשים שהתקבלו, לאחר עדותו של השליח המיוחד, אין להשתמש בשער המגיע מהודו, עפי כהוראתו הברורה של הגרי"ש אלישיב זצ"ל, ויש לבדוק ולבחון את האפשרות האם ניתן להעמיד מערכת כשרות שתוכל לפקח מקרוב על הגזיזה.

הרב שטרנבוך

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    עלוב ממש. מנסים למחזר את הסערה מתשס"ד....
    20/06/2018 17:58
    אליהו
  1. כמו הצועק זאב זאב