ארדן: 'אתה בהמה. אחלה הצגה'. פריג': 'חתיכת שקרן'

עימות מילולי חריף במהלך דיון במליאת הכנסת על הטענות שהמשטרה הפעילה אלימות כלפי מפגינים ערבים • במהלך נאומו תקף ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ את השר לביטחון הפנים: "אתה אומר בהמות? תסתכל על עצמך בראי. חתיכת שקרן, אתה ממציא של השקר, אתה שר כושל"
אריה ריבקינד
ט' סיון התשע"ח / 23.05.2018 16:01
ארדן

עימות מילולי חריף במליאת הכנסת: על רקע הטענות כי המשטרה הפעילה אלימות כלפי מפגינים ערביים במהלך הפגנות התמיכה בעזה בסוף השבוע בחיפה -  מתח חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרצ ביקורת על המשטרה והאשים את השר לביטחון הפנים גלעד ארדן באחריות לאלימות נגד המפגינים.

במהלך הדיון, כאשר ח"כ פריג' ציטט שוטר שהשתמש בביטוים גסים, השר לביטחון הפנים הגיב: "אתה יכול להיות בהמה מעל הבמה. אחלה הצגה".

ח"כ פריג' ענה: "אם אני בהמה אתה מוביל עדר בהמות. אתה רק עסוק באיך לקדם שקרים. במקום להגן על ציבורים – אתה נלחם בהם, תפקידך להילחם בפשע, לא בציבור הערבי. אתה אומר בהמות? תסתכל על עצמך בראי. חתיכת שקרן, אתה ממציא השקר, אתה שר כושל".

פריג' צעק: "המדיניות המסוכנת שאתה מוביל תגיע לכל אחד מאיתנו. הדג מסריח מהראש וזה מחלחל לכל הבעייתיים. ברגע שיש גזענות יש לגיטימציה לאלימות. חוק הלאום שלכם מתחיל לחלחל".

השר ארדן השיב להצעה: "חבר כנסת שמשתמש במילים כל כך גסות ומבזה את הפרלמנט, לוקח בחשבון שזה מה שהוא רוצה לעורר.

"לגבי ההפגנות, בנוגע לחלקן לא הוגשו בקשות לרישיון והמשטרה לא קיבלה מידע מקדים על הכוונה לחסום צירים. מהמשטרה נמסר לי כי במהלך חלק מההפגנות, התפרעו מספר רב של מפגינים, חסמו צירי תנועה ראשיים, קראו קריאות גנאי ואף הפעילו אלימות תוך גרימת נזק לרכוש פרטי וסיכון חיי אדם. ההתנהגות האלימה של המפגינים תועדה, נעצרו מספר מפגינים ובימים אלה המשטרה עובדת מול הפרקליטות כדי לגבש כתבי אישום.

"משטרת ישראל מופקדת קודם כל על שלום הציבור וביטחונו. בעוד שיש כמובן להבטיח את חופש הביטוי ומחאה, גם אם אלה בתמיכה הארגון טרור, יש לאזן את הזכויות הללו עם האינטרס הציבורי ולהבטיח שבשם הזכות להפגין, לא נפגעות זכויות מוגנות אחרות לביטחון לחיים ולרכוש".

לדברי ארדן, "זו לא עילה להשתלח בכלל העבודה של משטרת ישראל ולכן אני לא מבין איך ח"כ פריג' אומר מצד אחד שהוא לא מכליל, ומצד שני מקריא כותרת מהעיתון של שוטר אחד ושזה מה שמשקף את משטרת ישראל".

בתום העימות, שתי ההצעות להקמת ועדת חקירה נדחו.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות