כשחסידי חב"ד וסטמאר רקדו ביחד עם הקוזקים באוזבקיסטן • צפו

כינוסם השנתי של רבני וראשי הקונגרס נערך בירושלים, וסיומו היה בעיר טשקנט בירת אוזבקיסט: בראשות רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר והנגיד ר׳ לוי לבייב • נחנך מקווה טהרה חדש במרכז העיר • פגישות עם ראשי השלטון והמופתי לטובת יהודי המדינה
יהושע מלמד
ז' אדר התשע"ח / 21.02.2018 22:02

מאז הוקם ׳קונגרס יהדות בוכרה׳ לפני 18 שנה, פעל הארגון בכל תחומי החיים היהודיים, רוחניים וגשמיים כאחד, בקהילות רבות בישראל, ארה״ב ובערים שונות במדינת אוזבקיסטן – כחזונו של יוזם ומייסד הקונגרס, הנגיד החסידי לוי לבייב.

כינוסם השנתי של רבני וראשי הקונגרס נערך בירושלים, וסיומו היה בעיר טשקנט בירת אוזבקיסטן – ביומיים מרוממים שעברו על המשתתפים, כשאליהם מצטרפים יהודי בוכרה מקומיים, בראשות רבה של אוזבקיסטן ושליח חב״ד הרב ברוך אברמצייב.

רבה של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר הגיע ממוסקבה בראש משלחת, כדי לקחת חלק בשרשרת האירועים המרגשים – החל מקביעת מזוזה בבית הכנסת ׳גרבנובה׳ שבמרכז העיר טשקנט, אשר שופץ וחודש, וכלה בחנוכת מקווה טהרה חדש ומפואר ׳מי אולגה׳ במרכז העיר.

במפגש עם המופתי הראשי וראשי הממשל, דן הרב על  יחסו של השלטון אל הקהילה היהודית ואל כלל יהודי המדינה, והובעה תודה מיוחדת על יחס מכובד והוגן לחיים יהודים מלאים, הבאים לידי ביטוי בפעילות היהודית הענפה במדינה, בה חיו במשך מאות שנים דורות של יהודי בוכרה, שכעת – לאחר שבעים שונות קומוניזם – חזרה עטרה ליושנה.

גולת הכותרת של האירועים הייתה חנוכת מקווה הטהרה -  ׳מי אולגה׳, לזכותה של אולגה לבייב, רעייתו של הנגיד לוי לבייב. מקווה אשר נבנה בשיא ההידור והיופי בתרומתו, יחד עם ׳קרן מקוואות׳ בראשות רבי אברהם מאיר שווארץ מווילמסבורג, שהגיע אישית להשתתף במעמד, יחד עם קבוצת ידידים אשר נטלו חלק בהקמת המקווה, וכן בתרומתם של מרכז רבני אירופה, קרן מרומים בראשות יצחק מירלשווילי, ותורמים נכבדים נוספים.

את מעמד הפתיחה פתח יו״ר איגוד הרבנים של העדה הבוכרית הרב הלל חיימוב, ודברים נשאו רבה הראשי של רוסיה הגר״ב לאזאר, הנגיד רבי לוי לבייב, הרב אברהם מאיר שווארץ, רבה הראשי של העדה הבוכרית בארה״ב וקנדה הרב ברוך בבייב, ורבה של אוזבקיסטן הרב ברוך אברמצייב.

היממה הגדושה הסתיימה בסעודת מצווה, ומושב הצעדה גדול בהשתתפות אורח הכבוד – ראש ממשלת אוזבקיסטן עבדולה ארפיוב, שר החוץ עבדול עזיז קמילוב, כעשרים שגרירים ממדינות שונות העולם, מנכ״ל קרן אור אבנר השליח הרב דוד מונדשיין, מנכ״ל קונגרס יהודי בוכרה הרב יהודה בלוי, ומשלחת נכבדה מישראל, ארה״ב ואוסטריה.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות