כתב אישום נגד קצין משטרה שהכה ובעט במפגיני 'הפלג'

מח"ש הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד קצין שיטור בתחנת לב הבירה בירושלים בגין תקיפת מפגינים - במהלך הפגנות 'הפלג' והעדה' נגד גיוס לצה"ל: "הנאשם תקף את המפגינים שלא כדין"
חיים טוויל
כ"ו שבט התשע"ח / 11.02.2018 15:39

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד קצין שיטור בתחנת לב הבירה בירושלים, בגין תקיפת מפגינים במהלך הפגנות 'הפלג הירושלמי' נגד גיוס חרדים לצה"ל.

על פי כתב האישום באחד המקרים בינואר 2017 היכה הקצין צעיר בן 17 במהלך הפגנה. בהפגנה אחרת, שהתקיימה בספטמבר 2017, בעט במספר אנשים שהשתתפו בהפגנה.

על פי כתב האישום, "בתאריך 17/01/2017, בשעה 19:30 או בסמוך לכך, נערכה הפגנה בכיכר השבת בירושלים, הנמצאת בצומת הרחובות ישעיהו ומלכי ישראל. בהפגנה השתתפו אנשים הנמנים על האוכלוסייה החרדית ובמהלכה נחסמו צירי התנועה.

"בתאריך ובשעה האמורים עבר במקום אלכסנדר שפירא, יליד שנת 2000, ושמע את אחד המפגינים צועק לעבר שוטר יס"מ אתיופי שהיה במקום "כושי לך הביתה".

"הנאשם, שסבר כי המתלונן הוא זה שצעק, תפס את המתלונן והובילו למקום צדדי, שם הנאשם הכה בידו השמאלית בפניו של המתלונן, וכתוצאה מכך נפלה המגבעת מראשו של המתלונן. המתלונן הוריד את משקפיו משום שחשש כי הם יישברו, ואז הנאשם הלם בשנית בפניו של המתלונן, תוך שצעק לעברו "הבנת?!"

"במעשיו המתוארים לעיל, תקף הנאשם את המתלונן שלא כדין".

לפי אישום 2, "ביום 17/09/2017, בשעה 13:00 או בסמוך לכך, נערכה בכיכר השבת, הנמצאת בצומת הרחובות ישעיהו ומלכי ישראל בירושלים, עצרת מחאה בעקבות מעצרו של אברך על רקע סוגיית הגיוס לצה"ל. בשעה 15:00, או בסמוך לכך, המפגינים נעו לכיוון רחוב מלכי ישראל וחסמו את צירי התנועה.

"הנאשם, שהיה במקום במסגרת תפקידו יחד עם שוטרים נוספים, פיזר את המפגינים תוך שנאלץ להשתמש בכוח. במהלך העצרת, המפגינים התנגדו באופן אקטיבי להוראות השוטרים וסירבו לעזוב את המקום, וכן דחפו את השוטרים ובעטו בהם. כמו כן נזרקו לעבר השוטרים אבנים, קרשים ובקבוקים. במהלך העצרת נחבל הנאשם.

"במהלך העצרת, הנאשם ניסה לבעוט לעבר פלג גופו העליון של מפגין, שזהותו אינה ידועה למאשימה, כאשר האחרון נשכב על הכביש ונגרר על ידי שוטרים לכיוון אי תנועה.

"כמו כן, הנאשם בעט באמצעות ברכו לעבר גבו של מפגין אחר, שזהותו אינה ידועה למאשימה, כאשר האחרון נשכב על הכביש. עוד במהלך העצרת בעט הנאשם לעבר גבו של מפגין נוסף, שזהותו אינה ידועה למאשימה, בעוד המפגין שרוע על הכביש ומספר שוטרים מנסים לפנותו משם.

"במעשיו המתוארים לעיל, תקף הנאשם את המפגינים שלא כדין".

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את הקטין שהותקף ליד ככר השבת, מברך על החלטת המחלקה לחקירת שוטרים לקבל את תלונת לקוחו ולהגיש כתב אישום נגד "אימת המפגינים החרדים".

יחד עם זאת, לדברי עו"ד בן גביר, "מדובר בצעד ראשון אך  לא מספק. יש להדיח הקצין מהמשטרה. מי שפוגע באזרחים על לא עוול בכפם לא יכול לשמש כקצין סיור".

יש לציין כי כנגד הקצין הוגשה גם תביעה אזרחית על סך של  שבעים וחמישה אלף ש"ח ומחר אמורה הפרקליטות להשיב אם היא תייצג אותו.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות