ליצמן, למה שלא אוכל להיות רה"מ?

ההצעה הקוריוזית של ליצמן כנגד לפיד נתפסת אולי כאנקדוטה אך היא נושאת בחובה מסר עמוק ומאיים: אין לנו החרדים חלק אינטגרלי עם הממשל, עם מנגנוני המדינה ועם ההכרעות החשובות הבלתי חרדיות המתרחשות בישראל
אליעזר היון
ט' טבת התשע"ח / 27.12.2017 18:14
ליצמן

הצעת החוק של ח"כ יעקב ליצמן, לפיה ראש ממשלה לא יוכל להתמנות לכזה אם לא יחזיק בתואר אקדמאי או שירות צבאי 'משמעותי' נתפסת אולי כקנטרנית, ילדותית כמעט קוריוזית.

אבל היא לא כזו.

יש בהצעה של חבר הכנסת החרדי אמירה סוציולוגית המגיעה ממקום עמוק מאד בתוכו, הצריכה להדאיג קודם כל אותנו, החרדים שמאמינים עדיין בשילוב שבין מדינת ישראל לחברה שומרת מצוות.

שכן, מה שאומר האיש הוא למעשה שאת המדינה שלנו, את החברה שלנו, ינהלו החילוניים לעולם. לנו החרדים אין כל חלק בה. אנחנו, חובשי הכיפות השחורות המכונים קטגורית תדיר קבוצתית 'החרדים', לא באמת אחראים על מה שמתרחש במדינה. בצבא. במשטרה. במשפט, בחינוך ובהשכלה הגבוהה.

לנו יש את חלקת האלוקים הקטנה שלנו, המוכרת, ושומה עלינו לטפחה היטיב.

אני ממציא? הנה דברים שאמר ליצמן בראיון ל'מקור ראשון' כשנשאל על תופעת החרדים באקדמיה: "אצלי בקהילה לא לומדים חד-משמעית", ובהמשך כשהמראיינים [העיתונאים גרוזמן וקם] לוחצים אותו ודורשים, "מה דעתך על המגמה הזו"? הוא משיב בפירוט, "לא יודע". לאמור, אין לי כנציג החברה החרדית כל אמירה בתחום כל עוד 'הקהילה שלי', כלומר בני ובנות חסידות גור, לא גודשים את האקדמיה.

כשמציעים לו המראיינים, את האפשרות שראש ממשלה חרדי יקום ביום מן הימים הוא משיב בנחרצות: "זה אף פעם לא יקרה".

האמירות הללו, מצטרפות לסירוב הקונסיסטנטי שלו – וגם של גפני ויתר החברים ביהדות התורה –  להתמנות לשר ובכך ליטול אחריות על האירועים וההכרעות החשובות שמשותפים לכולנו, כמו ההצבעות המדממות על שחרור גלעד שליט, סוגיית ההתנתקות, שאלת שחרור מחבלים וכו'. הן מצטרפות גם להצעה האחרונה שלו, שתפגע אולי בלפיד, אבל תדיר ראשית כל את החרדים נעדרי לימודי הליבה, התארים והשירות ממוקדי ההחלטות.

רק שהגישה ההתבצרותית הזו סביב, הינה לא פחות ממסוכנת עבורינו ומותר לנו אולי לשאול את כבוד סגן השר:

למה ליצמן, למה שחרדי לא יהיה יום אחד ראש ממשלה? מה הבעייה למען השם? כי אין לנו תואר? מדוע אתה מסרב לייצג אותנו בשאלות הקולקטיביות החשובות ביותר בשולחן הממשלה? איך יכול להיות שאין לך מושג על מה שעושים החרדים [למעלה מעשרת אלפים צעירים וצעירות] בשדה האקדמי?

ליאיר לפיד, מועמד ריאלי לראשות הממשלה, ישנה השכלה רחבה גם אם לא פורמלית וגם החוק הילדותי של ליצמן, צריך להודות, לא יחרוג מגבולות האנקדוטה, אבל אם אמירות מן הסוג הזה ימשיכו לרחף ללא תגובה במרחב החרדי, אנו, בסופו של יום נישאר עם נציגים שמשקפים כל כך יפה את הטקסט העצוב: 'צר עולמו, כעולם נמלה'.

09

הדפס כתבה

8 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  ליצמן וחמורו של המשיח
  28/12/2017 09:52
  ציפיק
 1. את ליצמן מעניין העדר שלו – העדר שנתון למרות ראש חסידות גור ורבניה. אם לא יהיה לו עדר חסל השכלה, איך הם ישלטו בו? ולכן, לא יהיה כדבר הזה! אצלם אף אחד לא ילמד וישכיל ושיעזו להתמרד.

 2. לא יכול לקרות
  28/12/2017 11:52
  חרד
 3. אין מצב שחרדי יהיה ראש ממשלה, כמו תמיד הנבחר שוכח שהוא אמור לייצג את כלל האוכלוסייה, כולל את אלה שלא בחרו בו.
  ליצמן, לא מייצג את הציבור החרדי וגם לא את האוכלוסייה הכללית, זאת למרות שכח"כ הוא אמור לייצג את כל אלה שהצביעו עבורו ומפלגתו, כשר הוא צריך לייצג את כלל חולי ונצרכי טיפול בכל המדינה, לא רק את חסידי גור באשדוד.
  כתושב הצפון, אין בית חולים בכל הסביבה שיכול לספק שירותי בריאות מתקדמים לכלל התושבים, לא בצפת, לא בטבריה ולא בעפולה. כדי לקבל טיפול או בדיקה מתקדמת, עלינו לנדוד עד לחיפה. שליצמן יהיה שר בריאות בחיים מבחינתי, במקום לקדם את מה שמוטל עליו, הוא העדיף לקדם דברים אחרים, שאולי לא פחות חשובים אבל הוא חוטא לעניין כשהוא מנסה לעבוד על משהו שהוא לא קשור אליו רק כדי ליצור כותרות

 4. הפתרון הוא שיהיה תואר ועבר צבאי
  28/12/2017 15:31
  אלון בלוך
 5. לא לבטל את החוק הזה

 6. אצלנו לא לומדים
  31/12/2017 11:10
  אחד שיודע
 7. אדון ליצמן להזכירך כי העוזר שלך בעיריית ירושלים מר יעקב שטרן וחבר מרעיו לומדים במכללת אונו בפקולטה למשפטים..
  אז שבבאניק הוא לא… אבל עבריין מי יודע??.

 8. טור טוב
  01/01/2018 22:06
  מנחם
 9. מקבל ולא מקבל, מצד אחד הכל נכון מצד שני קשה עם לפיד

 10. כתב..
  01/01/2018 23:27
  יוסי
 11. אולי הכתב יתמנה לגדולי ישראל…

 12. אצלי בקהילה לא???
  08/01/2018 11:25
  חרדי
 13. אני סיימתי כעת תואר ראשון ואיתי יחד למדו שלושה חסידי גור! והם למדו באישור האדמ"ר, אז אולי היית רוצה ש"אצלי בקהילה לא" אבל בפועל רבים מחסידי גור לומדים ומוציאים תארים.

 14. ליצמן ראשות הממשלה והחרדים
  09/01/2018 18:20
  משה
 15. כולם מתעלמים מהועיקר והבסיס להשקפה החרדית והיא: הציבור החרדי ומנהיגיו טרם הכירו בלגיטימיות של מדינת ישראל., זה ההבדל העקרוני בין המפלגות החרדיות למפלגות דתיות לא חרדיות. כל הויכוחים בעניני דת ומדינה נובעים מעיקר הזה.