הראשל"צ תקף את הגר"ש עמאר: "דיינים שפרשו", אל תתערבו, אל תכתבו חוו"ד הלכתיות

הגר"י יוסף ניצל את טקס חנוכת ביה"ד בחיפה כדי לתקוף את התופעה של דיינים בפנסיה הכותבים חוות דעת לצדדים מתדיינים: "צריך לבקש מהם שלא יעשו זאת. זה מזיק. הם לא יודעים את כל העובדות. אלו מתבררות רק בביה"ד" • גורמים במערכת בתי הדין: "התכוון לראשל"צ הגרש"מ עמאר"
יוני גרין
י"א חשון התשע"ח / 31.10.2017 18:46
הרב יצחק יוסף

המבנה החדש של בית הדין הרבני בחיפה נחנך היום (שלישי) בטקס חגיגי, במעמד הראשל"צ ונשיא בית הדין הרבני הגדול, הגר"י יוסף, השר לשירותי דת דוד אזולאי, ובכירי מערכת בתי הדין הרבניים.

הראשל"צ הגר"י יוסף כובד בטקס קביעת המזוזה לבניין החדש, ובדבריו הדגיש את חשיבות כוחא דהיתרא בכל עת שאפשר.

הראשון לציון הדגיש כי אין המשמעות כי כל דבר מותר, אבל צריך להתאמץ להקל. "כשהדבר אסור – אז אסור. אסור לפסוק בניגוד לשולחן ערוך ולדרך הפסיקה".

הגר"י יוסף ניצל את נאומו גם על מנת לצאת נגד התופעה בה דיינים שפרשו מכס הדיינות לפנסיה כותבים חוות דעת הלכתיות לצדדים, המוגשות בדיונים בבתי הדין הרבניים: "ישנם דיינים גדולים בתורה שיצאו לפנסיה והם כותבים חוות דעת, ועם זה באים המתדיינים לבית הדין. הם מגיעים עם פסק או חוות דעת של דיינים, חלקם כיהנו בבית הדין הרבני הגדול, ויוצרים מצב כאילו הם בית הלל ואחרים בית שמאי".

הראשל"צ הדגיש: "צריך לפנות לדיינים בפנסיה ולבקש מהם שלא יעשו זאת. זה מזיק. הסיבה היא שאותם דיינים שלא ישבו על המדוכה מטבע הדברים לא נחשפים לכל המידע".

לדבריו, "הביאו לפניי מקרה שבו דיין בגמלאות פסק להתיר, כאשר לא היו מולו הנתונים המלאים. אני חקרתי את העדים ונתגלו פרטים רבים שלא היו ידועים לדיין.

"כשמוציאים פסק דין לאחד המתדיינים והדיין לא מסכים עם חוות הדעת שהוגשה הוא אוטומטית בית שמאי. דיינים לא צריכים לפחד, אלא לעשות מה שהם מבינים ולהשתדל שזה יהיה פה אחד".

גורמים במערכת בתי הדין אמרו לכתב חרדים 10, כי בדבריו כיוון הראשל"צ לקודמו בתפקיד – הראשל"צ ורבה של ירושלים, הגרש"מ עמאר.

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, ציין כי בתי הדין יונקים את כוחם מבתי הדין הקדומים: "אנו עושים את שליחות של אותם בתי דין. אנו יונקים מן הסנהדרין שהייתה סמוכה למזבח, לבית ה', אנו 'ידם הארוכה' ועל כן נאה לומר במעמד זה 'מזמור שיר חנוכת הבית".

ראב"ד בחיפה הרב אברהם מאיר שלוש חתם את האירוע ואמר: "אבי, עטרת ראשי, שימש כדיין כארבעים שנה. ויותר משהיה חכם עוד לימד דעת את העם. שיר השירים אשר לשלמה. בית הדין בחיפה התברך בצוות למופת – החל מהמזכירות והעובדים המקבלים את כולם בסבר פנים יפות וכלה בצוות עמיתיי הדיינים המפארים את בית הדין ואני מברך את כולם".

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  שקר
  31/10/2017 19:31
  חיים
 1. אני יודע מקרוב שמדובר על דיין אחר. הרב יצחק סיפר זאת בשיעורו הקבוע. ממש לא מזמן בלויין.
  למה לחרחר ריב?!

 2. מאיפה אתה יודע בכלל לדון???
  31/10/2017 21:45
  יעקב
 3. אין לך בכלל כושר דיינות…

 4. סוף סוף מישהו מדבר מה שאחרים מפחדים.
  31/10/2017 22:25
  יהודי מירושלים
 5. כולל הרמז הברור.