אמא לחייל חרדי שנכלא: "שלא יעבדו עליכם, תתרחקו מהצבא"

חייל חרדי שטס לציונו של רבי נחמן לראש השנה, ללא אישור מפקדיו - נכלא בכלא צבאי • בפוסט שפרסמה אמו היא קובלת: "סוהרות משפילות על בסיס יומיומי, בהושענא רבא בבוקר הודיעו להם שאין יותר כניסה לסוכה כי החג נגמר. אפילו הבדלה לא נותנים לו לעשות" • ומה תגובת דובר צה"ל?
חיים טוויל
כ"ג תשרי התשע"ח / 13.10.2017 15:06

האם הצבא לא מתנהג ברגישות עם חיילים חרדים?  כך לפחות טוענת רויטל הר-כסף בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה, לאחר שבנה נסע לאומן לראש השנה, ללא אישור מפקדיו, ונכלא בכלא צבאי לכשלושה שבועות, בו נמצאות, לדבריה, סוהרות ש"משפילות אותך על בסיס יומיומי", ומונעים ממנו לקיים אורח חיים חרדי כראוי.

וכך כתבה האם, עם קיצורים מתבקשים:

"מוצאי שמחת תורה, סיימנו חג של ריקודים, שירים ואוכל, אורחים ומשפחתיות חמה. תאמינו לי היה כייף! אבל הכייף היה חסר. חסר כי הילד הגדול שלי חייל. חייל שנמצא בכ-ל-א  צ-ב-א-י כל החג.

חייל חרדי מורעל שהתגייס מתוך אהבה לעם ישראל ורצון להגן עליו. מתוך רוח קרב ונכונות לעשות כל שביכולתו כדי לשרת את המדינה. אמנם הוא רצה והתחיל הליך של גיוס ליחידה מובחרת, אך אוטומטית בגלל הרקע החרדי והישיבתי שלו הוא מקבל קב״א נמוכה יחסית, (על אף שהתאמן לקראת הגיוס במשך שנה במסגרת ארגון ״אחריי״).

בסופו של דבר החליט לא ללחוץ ואף וויתר על החלום שלו בעקבות מסע שכנועים, והתגייס במסלולי גיוס חרדים גיוס חרדים או איך שלא קוראים לזה נצח יהודה. כי הסבירו לו שיאפשרו לו כל מיני דברים כמו פטור זקן וזמנים לתפילות, שטיסה לאומן בראש השנה זה דבר שבשיגרה, שאין בנות בסביבה, לא חיילות ולא מפקדות.

פטור זקן הוא קיבל, וגם ללכת עם ציצית בחוץ מאשרים לו. אבל למי שחשוב לטוס לאומן השנה החליטו לא לאשר. מהתירוץ : שנה שעברה לקח להם זמן להחזיר את חיילים לשיגרה.

כל הנסיונות של הבן שלי לקבל אישור נכשלו. גם הנסיונות פעם אחר פעם, לקבל פגישה עם המפקד האחראי עליו וזה שמחליט בענין נכשלו.

הילד שלי שעד כה התנדב לכל משימה, והיה אחד מבין החיילים המצטיינים והמסורים של הפלוגה הרגיש מרומה ומאוכזב. בהתייעצות עם הרב שלו החליט שהוא לא מוותר על הרוחניות שלו, ואם שנה שעברה תפילות באומן ברוב עם רוממו אותו ופתחו לו את הלב, גם השנה הוא יהיה שם!

גם במחיר של חזרה ישר לכלא.

ילד גדול. מקבל החלטות, רווח מול הפסד. זכותו.

אלה שכשאתה מגיע לכלא, אפילו שאומרים לך שזאת שלוחה של נצח יהודה, אתה נכנס ואז מגלה שיש שם סוהרות, מפקדות, ואפילו חיילות אסירות.  מפקדות שצורחות בלי הפסקה, ומשפילות אותך על בסיס יומיומי.

אין לי טענות על זה שהוא ילד טוב ואף אסיר טוב שלא עושה בעיות ולמרות זאת לא הסכימו לתת לו חופש לחג.

יש לי טענות ומלא! על זה שהוא התחנן לקבל אישור להכניס 4 המינים שנביא לו לכבוד החג, וכל יום שאל ״האם יש אישור?״ כדי שנספיק להביא לו את זה בזמן סביר. והתשובה היתה: עוד אין אישור. וכך זה נמשך עד ערב החג בצהרים(!). אז הסוהרת/המפקדת(!) באה והודיע לו: ״יש אישור״. יש אישור? וואלה. תודה רבה באמת. טוב שהאישור לא הגיע במוצאי חג סוכות של שנה הבאה.

על זה שבהושענא רבא בבוקר הודיעו להם שאין יותר כניסה לסוכה כי החג נגמר.

על זה שלא נותנים להם להתפלל תפילה במנין בחג. על זה שאין זמן להקפות ושמחה עם התורה. רק מסדרים של שעות על שעות.

אפילו הבדלה לא נותנים להם לעשות. הבדלה?!?!

הכריחו אותם לשבת לאכול בצאת החג. וכשאני אומרת הכריחו, זה פשוטו כמשמעו, אם אתה מסרב ולא אוכל – אתה עולה למשפט… אז האסירי ציון שלנו, שנמצאים בגלות הכלא הצבאי במדינת ישראל, בקשו מהמפקד התורן (לכבוד החג הביאו להם מפקד דרוזי!) קודם לעשות הבדלה כי אי אפשר לאכול לפני. והאקסטרה חביב הודיע להם בשאגות אריה וחריקת שיניים שהם לא החיילים הדתיים הראשונים שנמצאים תחתיו, ושלא יבלבלו את המוח, שאין שום בעיה לאכול לפני הבדלה ושבמילה הבאה הם עולים למשפט.

לא מבינה את זה. למה כל דבר מצריך מלחמה? יש משהו יותר בסיסי מלעשות ״הבדלה״? מלשמור את מצוות החג. יש משהו יותר בסיסי עבור בחורי ישיבות מלשרת ללא בנות?

בעיני זה חשוב שכולם ידעו איך הדברים נראים מבפנים… שלא יעבדו עליכם. לא מסלולי גיוס חרדים ולא נעליים. צבא זה צבא, עם כל הכללים והאטימות הרגילים.

כשבממשלה מבטיחים להנגיש את הצבא לחרדים, כדי שיהיה שויון בנטל ועוד שאר מילים יפות, אני לא חושבת שזה דבר שבאמת יכול לקרות.  זה קשקוש מכובס במילים יפות.

אשמח אם תשתפו את הפוסט, כדי שיגיע לכמה שיותר אמהות. שיגיע לכמה שיותר בחורים שמתלבטים. כן צבא לא צבא… שומרי מצוות, אם הדת חשובה לכם תתרחקו משם. אם הכבוד העצמי שלכם – מהווה שיקול, זה לא המקום בשבילכם. אם בצבא רוצים אותנו – שיתאמצו עבורנו הרבה יותר".

תגובת דובר צה"ל לחרדים 10:

"לחיילים ביחידתו של החייל אשר נמצאים בהכשרה בסיסית, בטירונות, לא אושרו חופשות לחו״ל בשל ריבוי גדול של בקשות ובהתאם לגרף ההכשרה.

החייל טס לאומן ללא אישור מפקדיו ונשפט למחבוש בבסיס הכליאה 396.

כמו כן, החייל פנה להכניס סט אישי של ארבעת המינים בעת החג, זאת על אף שבכל פלוגה כבר היו סטים, ובקשתו אושרה לפנים משורת הדין.

באשר לטענת ההבדלה, עקב ההקפות בצהריים שהתארכו מעט, ארוחת הערב התקיימה בזמן שקיעת החמה.

לאחר שהחייל פנה לקצין התורן, זה הורה לעשות הבדלה לפני תחילת הארוחה, כנדרש".

‏כתב חרדים 10 מציין עם זאת, כי ללוחמים אשר סיימו את שלב ההכשרה ומשרתים בגדוד אושרו מעל 60 בקשות לבקר באומן בראש השנה.

הדפס כתבה

9 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  בוקר טוב לכל מי שחשב אחרת עד היום
  13/10/2017 15:10
  תגובה לכותרת
 1. נילי
  13/10/2017 15:27
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 2. מסכנים. מה שעליהם לעבור בשל חוסר רגישות והבנה מהמפקדים בצה"ל. אין לי שמץ יידע מהנדרש מהדתיים בחג, אך אם הם מבקשים מגיעה להם התחשבות. תגובת דובר צה"ל מצוצה מהאצבע.

 3. אם היה ערבי ישראלי הלא לא היה בכלא = שווין בנטל?
  13/10/2017 16:56
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 4. אם היה ערבי ישראלי הלא לא היה בכלא = שווין בנטל?

 5. בנושא הצבא
  14/10/2017 19:45
  חיזיקי נדב
 6. בגלל חוסר תאום או בעיה בצבא אז צריך להטיל דופי בכל הצבא אבל כשיש לקויים באיזו ישיבה אן מספר פורי העול מישבות שונות לא שמענו שמטילים דופי באדמור או בראש ישיבה או במרן זצל די לציבעות הרקובה מישרקוב שיבדוק את עצמו די לרמות את התמים ולגרום להם נזקים מושחטים רקובים עלובים שמענו סיפורים מכוערים אצלכם בבני ברק בבית שמש ועוד ועוד

 7. רווקים,, היזהרו,, בצבא אפשר
  14/10/2017 21:34
  חייל נשוי
 8. להתקלקל מאוד.רק אדם נשוי שיש לו כבר דרך בחיים, והוא רוצה להתפרנס, שיתייעץ עם רבו,,אבל בשום פנים ואופן לא לרווקים.

 9. לא הכל שחור ולבן
  15/10/2017 00:06
  עוז
 10. ההבדל בין מה שדובר צה"ל רשם לבין מה שהאמא מציגה הוא שמים וארץ. לא הגיוני להעלות כתבה שבעצם לא נותנת תמונת מצב אמיתית למה שקרה אלא סתם מתארת נתון שטחי מאד.
  תעשו מחקר יותר עמוק, תבדקו עם עוד חיילים שנכלאו (לא חסר).
  מכאן ועד ללא להתגייס בגלל מה שכתבתם קצת הגזמתם.
  היא מציגה בעיה בכלא בלבד ולא בכל השירות, הגיוני שבטירונות לא יאשרו טיסות לחו"ל.

 11. גיוס
  15/10/2017 02:06
  מוטי
 12. זה שהוא טס ללא אישור מפקד זה כבר סיבה לעצור אותו ולא צריך להיות חכמים או עוילבע חכמים ומי שמנסה ללכת נגד או שלא בא לא להקשיב למפקד גם אם זה יהחה חילוני שישב בכלא

 13. כלא סובייטי
  15/10/2017 16:48
  דותן
 14. לכל חרדי שחושב להתגייס ולא משנה מה הבטיחו לו . שלא יחשוב על זה אפילו… שילך לעבוד ללמוד או כל דבר אחר

 15. הכל שקרים
  07/01/2018 14:38
  חייל חרדי
 16. אני מאוד מאוד מבין את האמא המסכנה כי כל מילה שכתובה פה היא נכונה פשוט אין אין דבר כזה חייל חרדי יש חרדי ויש חייל אין כזה דבר חייל חרדי זה שקר אחד ענק אני משרת ברבנות ויודע מה הולך שם בדיוק כמה באמת אכפת למישהו מהכשרות הכל בלבול שכל כולם שם שקרנים הבטיחו לי שאני לא יהיה בבסיס עם בנות ובסוף אני בבסיס עם בנות ויש גם מפקדות ויש גם רסרית ואיך זה יכול להיות אמרו לי שאני יהיה בבסיס בלי בנות אז רואים שהכל שקר אמרו לי אוכל מהדרין ואני רואה איזה כשרות הם נותנים בקושי רבנות אז אני מתחנן כל חרדי שרוצה ללכת לצבא שלא יעשה את זה שילך ליתגייס לחמאס ולא לצהל כי שם לפחות אתם יודעים שאין יהדות ופה בצהל אומרים שיש ובסוף אתה מגלה שאין כלום אז עוד הפעם אני יגיד לכו לעבוד לכו ללמוד תישבו בבית העיקר לא לצבא שהורס את הבן אדם מהשורשים שלו