המצוקה של ש”ס • ‘אל המעיין’ משהה צ’קים לעובדים שלא חתמו מנוי ל’הדרך? • חשיפה

אחרי שדרעי הביע אכזבה מקצב חתימת המנויים לביטאון החדש - עובד ב'אל המעיין' טוען: לא רצו לתת לי צ'ק, רק אם אני חותם על מנוי ל'הדרך' • למרות שמנכ"ל ש"ס הודיע בתחילה כי עובדי רשת 'בני יוסף' לא יחויבו לחתום על מנוי, הוא ביקש ממנהלי המוסדות להחתים את העובדים • מפקח למנהל בהקלטה שהגיעה לחרדים 10: "המנכ"ל רוצה לקבל דיווח מי לא חותם. יש לו פגישה עם אריה וחייבים להביא את הנתונים" • ביטון: "זה חוקי"
יונה גרין וחיים בוזגלו
י"ג תשרי התשע"ח / 03.10.2017 20:31

חודשיים אחרי ההכרזה על הקמת עיתון ‘הדרך’, ביטאון תנועת ש”ס החדש, נראה כי גיוס המנויים תקוע משהו.

זמן מה לאחר ההכרזה על הקמת העיתון, שיגר מנכ”ל רשת החינוך ‘בני יוסף’ ומנכ”ל ש”ס חיים ביטון הודעה לכאלפיים עובדי הרשת, כי מעתה יבוטל המנוי עליו היו חתומים לעיתון הבית הקודם ‘יום ליום’, שנרכש בידי אשת העסקים החרדית נעמה עידן, וציין  כי אין דרישה לחתום על מנוי לעיתון שהוקם.

לפני כחודש התראיין יו”ר ש”ס השר אריה דרעי לאחד מכלי התקשורת ואמר כי הוא מאוכזב מקצב גיוס המנויים. תקופה קצרה לאחר מכן נשלחה על ידי  חיים ביטון, מנכ”ל רשת החינוך ‘בני יוסף’, הודעה למנהלי בתי הספר ותלמודי התורה להחתים את העובדים על מנוי לביטאון החדש.

אלא שממידע שהגיע לידי חרדים 10 עולה, כי ברשת ‘אל המעיין’ של ש”ס  לא מסתפקים בכך ואף מלינים, לכאורה, את שכרם של עובדים שאינם חתומים על מנוי לעיתון.

על פי הטענות, מנכ”ל רשת ‘אל המעיין’ של ש”ס משה אילוז סירב לשלם שכר לאחד העובדים ברשת, עד שהלה יחתום על מנוי. בנוסף על פי עדויות של עובדי רשת ‘אל המעיין’ מחויבים העובדים להפריש מעשרות מהמלגות אותם הם מקבלים.

“היום הייתי לקחת צ’ק מאל המעיין אבל הוא לא רצה לתת רק אם אני חותם להדרך. אני שואל זה חוקי? אתה משתמש בתקציב של משרד החינוך בשביל עיתון המפלגה שלך”, התלונן אחד ממעבירי השיעורים ברשת ‘אל המעיין’ אצל בכיר בש”ס. “שלא לדבר על המעשרות שהם מחייבים לתת להם. עד שחשבתי שאל המעיין זה לשם שמיים…”

העובד גם הטיח  מילים קשות בו”ר ש”ס השר דרעי.

בתוך כך מתקבלות תלונות, גם מצד עובדים ברשת החינוך של ש”ס. לטענתם, מתקבלים לחצים מרומזים כי מי שלא יחתום – הדבר ידווח למנכ”ל הרשת, חיים ביטון.

חיים ביטון, אריה דרעי

המנכ”ל חיים ביטון עם היו”ר. צילום: Yaakov Cohen/Flash90

בהקלטה שהגיעה לידי חרדים 10 נשמע אחד ממפקחי הרשת כשהוא אומר לאחד המנהלים: “המנכ”ל מחכה לאינפורמציה כמה מתוך כמה אצלך חתמו. המנכ”ל רוצה לקבל דיווח מי לא חותם. יש לו פגישה עם אריה וחייבים להביא את הנתונים”.

מנכ”ל אל המעיין משה אילוז מסר בתגובה לחרדים 10:”האירוע המדובר לא היה כך ובנוסף לא מדובר בי אלא באילוז אחר. לצערי הוא הבין הפוך את שאמרו לו ולא היו דברים מעולם. אני גם מוקיע כל דרישה להתנות מתן שכר בחתימה על מנוי. מי שרוצה לחתום – שיחתום, ומי שלא – לא יחתום. אין תנאי כזו ואין חובה לחתום על מנוי. אני אמנם מעודד לחתום ואני אומר מי שרוצה לחתום – שיחתום. אבל אין חובה כזאת”.

אילוז הסביר: “לגבי המעשרות לא מדובר בכסף עבור העיתון, אלא כקריאת מרן שייתנו המעשרות לאל המעיין. אבל גם בזה אין כל חיוב לאף אחד להפריש את המעשרות עבור אל המעיין”.

מנכל ש”ס ו’בני יוסף’ חיים ביטון אמר בתגובה לפניית חרדים 10:

“א. ביקשתי מכל עובדי הרשת לחתום. זה חוקי ואין עם זה שום בעיה משפטית. זה ביטאון של מועצת החכמים שבו מתבטאת גם פעילות הרשת, גם הרשת ומה נעשה בה.

להזכירך בעבר לא התייעצו עם העובדים והורידו להם מהשכר ישירות. אני עצרתי זאת.

ב. כל עובד בהנהלת הרשת התבקש לעזור בעניין מול שאר העובדים וכל אחד רוצה להוכיח את עצמו וייתכן כי הוא מוסיף מעצמו אמירות כאלה ואחרות שאיני יכול להיות אחראי עליהן.

אם היינו רוצים להכריח, יכולנו להוריד מהשכר כבעבר. אין שום מניעה לעשות זאת”.

הדרך

הדפס כתבה

12 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  ממש טרור הולך שם
  03/10/2017 20:37
  המגיב
 1. בושה וחרפה ליו”ר התנועה

 2. ביטון עבריין בצווארון לבן
  03/10/2017 21:51
  מוטי
 3. מי שלא יחתום לעיתון ה’דרך’ מסומן באדום!! כך סיפר לי מלמד במעיין החינוך התורני של שס. עוד טוען המלמד “אין לנו הגנה” אין לנו “גוף שעומד מאחורינו” עדיין לא הפקידו לנו שכר החודש. במערכת בני יוסף הגיבו לו “שישלימו אחרי החגים”.

 4. זה לא חוקי
  03/10/2017 23:02
  שירה
 5. מישהו צריך להגיש תלונה במשטרה !!!! קק ככה ז יפסק

 6. אברך
  04/10/2017 01:14
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 7. אשתי עובדת כמורה בבית ספר של הרשת ואיימו עליה ועל שאר המורות במפורש שמי שלא תחתום יורידו לה שעות או שתפוטר.
  זה לא סוד כל עובדי הרשת מודעים לזה.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   09/10/2017 16:31

   שקר אני עובד ברשת

 8. זאת ממש סחיטה
  04/10/2017 08:48
  ISANG
 9. עד להיכן? פשוט תרומה למוסד.
  כל הפוליטקאים זבל. גם גואטה מצטרף. בראש הרשימה.

 10. תפסיקו עם השנאה
  04/10/2017 09:41
  חיים
 11. אל המעיין זה היום 1800 שיעורי תורה ו80 מדרשיות רק בחודש אלןל היה כ חמישים עצרות תשובה מהפכה של תורה בכל הארץ ומה שאתם עושים זה רק להשמיץ לא ראיתי באתר תמונה אחת של העצרות

 12. אני עצרתי?
  05/10/2017 20:01
  יוסי
 13. היתה תביעה יצוגית נגד הרשת על גביית המנויים דרך המשכורות ולכן הפסיקו את הגביה.
  הוא לא עצר מרצונו הוא אולץ.

  • אבי   06/10/2017 04:46

   מצדיק כל מילה שלך אולי תשלח את דעת השופטים בעניין ויפסיקו לסחוט את המורים אנחנו לא שק החבטות שלהם זו השפה שהם מבינים רק בית משפט

   • דוד מועלם   09/10/2017 23:35

    גועל נפש מרוכז
    לכו תעבדו אצל האשכנזים ונראה אם תעיזו לצייץ.
    מדוע אתם נדבקים אלינו

 14. מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו
  09/10/2017 23:32
  דוד מועלם
 15. מעניין מה כובל את אותם אנשים לעבוד דווקא ברשת או באל המעיין???
  הרי יש את חינוך העצמאי ואת מוסדות הפטור ואת הממ”ח, ומדוע דווקא יבואו לעבוד אצלינו?!
  זה רק בגלל שהם יודעים ששם יבעטו בכל פרנק שיצייץ אם יסטה ממה שיאמרו לו, ושם בנחיתות הספרדית שלהם לא יעיזו לזוז מ”מ מכל מה שיאמרו להם אחינו האשכנזים.
  לכו לכם לדרככם ותעופו כבר ממחנינו, איננו רוצים בכפויי טובה מגעילים ודוחים.

 16. כפייה דתית
  22/07/2018 19:25
  מורה
 17. אני לא מבינה מה טוען מנכ”ל הרשת. הנני מורה ותיקה ברשת ומכריחים אותי לחתום, בלחץ פסיכולוגי קשה. הגיעו הדברים לידי כך שהכניסו לי עט ליד ואמרו לי “תחתמי הרגע!” מול המנהלת והמורות. יש לנו בעיה כלכלית כרגע ומלבד זאת איננו מכניסים הביתה עיתונים באופן עקרוני. להוריד לעובד ממשכור
  תו מנוי בכפייה זה בודאי לא חוקי, ולכפות עלי לחתום זה כן חוקי?! מה זה משנה באיזה אופן מתבצעת הכפייה? לפני כשבוע התקשר אלי אישית משהו בשם “מאיר בראל” והציג את עצמו כסגן המנכ”ל. הוא בקש לברר למה לא חתמתנו וכו’. זו הפעלת לחץ פסיכולוגי ממדרגה ראשונה! הוא אומר לי “המנכ”ל בקש ממני להתקשר אלייך אישית…” ונכונים דברי המגיבים כך שמי שלא חותם מנוי “מחכים לו בסיבוב”. מסמנים אותו, ועל כל מעידה קלה או בקשת עזרה שלו ב’שת’ מיד בודקים אם יש לו נוי… אנחנו עובדים סוג ב’, ולא משנה כמה נתרום למוסד עצמו וכמה לילות אשאר ערה למן תלמידותי. פשוט התנהלות דיקטטורית למופת.