איום על מנדלבליט: לחייב הערבים ב'שוויון בנטל' – או שנעתור לבג"ץ

'עוצמה יהודית' פנתה ליועץ המשפטי לממשלה: להחיל את פסיקת בג"ץ שביטלה את חוק הגיוס, גם על הציבור הערבי • לא ברור מדוע קיימת הפליה באופן כזה שעשרות אלפי אזרחים ישראלים לא מוזמנים ללשכת גיוס או לשרת בשירות לאומי- אזרחי, רק בגלל היותם ערבים"
אריה ריבקינד
כ"ב אלול התשע"ז / 13.09.2017 20:58
ערבים, אוניברסיטת תל אביב

אחרי ביטול חוק הגיוס: יו"ר עוצמה יהודית, ד"ר מיכאל בן ארי, פנה היום (רביעי) באמצעות עו"ד איתמר בן גביר ליועץ המשפטי לממשלה ודרש ממנו להחיל את פסיקת בג"צ גם על המגזר הערבי ולכל הפחות לחייב ערבים לשרת בשירות לאומי-אזרחי.

במכתב שנשלח אחר הצהריים נכתב: "בית המשפט העליון פרסם אתמול פסק דין שהתקבל בהרכב של תשעה שופטים שבו ביטל בית המשפט תיקונים בחוק שירות ביטחון שבהם הסדירה הכנסת את סוגיית גיוסם לצבא של תלמידי הישיבה ש'תורתם אומנותם' והטיב לבטא את הדברים כבוד השופט עמית שקבעי: 'הנושא דנא הוא 'אם כל ההפליות', שכן יכול הוא להגיע להבחנה בין דם לדם, פשוטה כמשמעה'.

"כך באשר לחרדים, אך כך גם באשר לציבור במגזר הערבי… כל האמור בפסק דינו של בג"צ יפה גם לערבים ולח"מ לא ברור מדוע קיימת הפליה ופגיעה בעקרון השוויון באופן כזה שעשרות אלפי אזרחים ישראלים לא מוזמנים ללשכת גיוס או לכל הפחות לשרת בשירות לאומי- אזרחי, רק בגלל היותם ערבים".

בפנייתם הדגישו אנשי עוצמה יהודית, כי המחוקק עצמו לא קבע שיש לפטור ערבים מלשרת בצה"ל או בשירות לאומי אזרחי ועל כן הדברים חמורים אף יותר מעניין גיוס החרדים.

"בנסיבות אלה, פונה אליך מרשי כצעד ראשון לפני עתירה לבית המשפט העליון ומבקש את תגובת אדוני ולמעשה את תגובת מדינת ישראל. לטעמנו מתן דחיית שירות גורפת – ללא כל סמכות חוקית לכך – שעם השנים הופכת לפטור משירות צבאי – לעשרות אלפים המיועדים לשירות בטחון אך מטעמים של גזע מהווה פגיעה בשוויון של כל אחד מקבוצת הרוב, המחויב בשירות צבאי. יש בה הפליה ללא שוני רלוונטי המצדיק אותה.

"אכן, אין דבר בדתיותו של אדם שימנע ממנו שירות צבאי או לכל הפחות בשירות לאומי. רבים מחיילי צה"ל בני מיעוטים, הבחנה בין מיועדים לשירות ביטחון על בסיס השקפת עולם דתית או גזע היא הפליה ללא כל שוני רלוונטי".

המכתב נשלח גם לראש הממשלה, לשר הביטחון לרמטכ"ל ולראש אגף כוח אדם בצה"ל.

אנשי עוצמה מתכוונים לעתור לבג"צ ולחייב את הערבים בשוויון בנטל.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  גיוס חרדים וערבים
  13/09/2017 21:29
  שרה
 1. כולם צריכים לשרת , אין דם סמוק יותר, ומי שירצה פטור מכל סיבה שהיא, יקבל פטור מההטבות שהמדינה נותנת , קצבאות ילדים. משכנתאות, ביטוח לאומי ורווחה ועוד. אין להפלות בין דם לדם. החרדים יכולים ללמוד בעשיה עד גיל הגיוס ולהמשיך ללמוד לאחר הגיוס אם ירצו. ובא לציון גואל.

 2. גיוס ערבי ישראל
  14/09/2017 08:17
  דודו
 3. מאחר שמשמעות פסיקת בג"צ היא שהשרות בצהל חל על כול אזחי המדינה . אז נא לגייס מיידית את ערביי ישראל
  אם שיוון אז עד הסוף