הגר"א שלזינגר: פינוי ישובים? גפני היה בתרדמת ב-25 שנה אחרונות?

חשיפת מכתבו של הרב שך זצ"ל על ידי ח"כ גפני דווקא בימים אלה - גוררת מתקפה מצד שורת רבנים: "לבוא בימים אלו ולנפנף במכתבים ישנים, זה עוול לכל המושג של דעת תורה" • "הוא מדבר על 'פינוי ישובים תמורת שלום'? זה הבל הבלים. דעת תורה אינה מבוססת על חלומות באספמיא"
אריה ריבקינד
כ"ח אב התשע"ז / 20.08.2017 18:20
גפני

החשיפה של יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, על מכתבו של הגראמ"מ שך זצ"ל, דווקא בימים אלו, לפיו "אין צורך להתחשב בהתנחלויות, ויתור למען השלום אינו ויתור ומותר לפי ההלכה לפנות יישובים ולהחזירם לערבים" – גוררת מתקפה של רבנים מכל קשת הציבור הדתי והחרדי.

במקביל, ארגון הרבנים 'פיקוח נפש' מפרסם מחאה רשמית בשם 400 רבני ישראל כנגד הדברים.

רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית הגאון רבי שמואל אליהו, כתב בין השאר: "אולי ניתן היה לדון בוויכוחים אלו באופן תיאורטי לפני שלושים וארבעים שנה, אך לבוא בימים אלו ולנפנף בתשובות ומכתבים ישנים, זהו עוול לכל המושג של דעת תורה. יש לזכור שמאז אותם דיונים תורניים תיאורטיים על שטחי ארץ ישראל בהלכה בשנות ה-80, היו עשרות 'ניסויים' אומללים של ממשלות ישראל, שניסו את המתכונת של 'שטחים תמורת שלום', והשאירו אחריהם שובל ארוך של דם יהודי רחמנא ליצלן, ונזקים חמורים לביטחון עם ישראל.

"מי לנו גדול בפוסקי ההלכה בדור זה כהרה"ג הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, שמתחילה דן בסוגיא זו ונטה לומר שיש לוותר על שטחי ישראל 'תמורת שלום'; הרי כאיש תורה שהאמת נר לרגליו, לא נרתע לרגע אחד מלחזור בו מסברא זו מיד אחרי גל הטרור של הסכמי אוסלו, כאשר הצהיר בכתב ידו שכל המו"מ היה מוטעה מיסודו, וסיכם 'אני שלום, וכי אדבר? המה למלחמה!'

שמואל אליהו

צילום: פלאש90

"כיצד מעז מישהו לאחר כל שפיכות הדמים שנגרמה בגלל מסירת שטחים לאויבינו, לבוא ולדבר על 'דעת תורה' של 'העדפת מסירת שטחים תמורת שלום'? וכי יש כיום רב יהודי בעולם שעדיין מעלה על דעתו, שמא ההלכה תומכת בהחרבת יישובים ומסירת שטחים ועמדות ונשק ואחריות לידי אותם שונאי ישראל, שותפיהם של דאעש, בסמיכות ליישובי יהודים, ח"ו וח"ו?!"

הפוסק הגאון רבי אליהו שלזינגר, רב שכונת גילה ומקור חיים, מחשובי רבני 'פיקוח נפש', מחה אף הוא בחריפות נגד דברי ח"כ גפני.

"נראה שגפני היה בתרדמת ב-25 שנים האחרונות", אמר הרב שלזינגר. "הוא מדבר היום על 'פינוי ישובים תמורת שלום'? זה הבל הבלים. הרי כיום אין צורך להיות תלמיד חכם או פוסק, כדי לראות את המציאות הפשוטה, שבעצם היתה ברורה מאז ומתמיד – אין ולא היה דבר כזה "מסירת שטחים תמורת שלום". אין שום כוונה לאויבינו להשלים עם קיומנו, ואף ויתור שנעשה לא יגרום להם להשתנות לטובה, אלא להיפך. דעת תורה אינה יכול להיות מבוססת על חלומות באספמיא".

הרב אליהו שלזינגר

הגאון רבי ירמיה כהן, גאב"ד פריז ורב קהילות יוצאי צרפת בישראל, הצטרף אף הוא למחאה לה באומרו, שכיום – לאחר שנוכחנו כי כל ויתור לאויבים הגביר את הטרור והביא לסכנה נוראה ליושבי בארץ, לא ראוי אפילו להזכיר דעות כאלו מן העבר: "נוכחנו לראות שההלכה המפורסמת בשלחן ערוך, האוסרת כל נסיגה משטחי ישראל מטעם פיקוח נפש, היא ערובה לחיים! ההלכה והמציאות מחייבים היום לקרוא שוב ושוב בקול גדול שמסירת שטחים היא עצמה הסכנה החמורה ביותר, וכל ויתור ונסיגה יגבירו יותר ויותר את הסכנה לחיי יהודים. דיבורים הפוכים מכך מחלישים ומסכנים את עם ישראל".

יו"ר ארגון הרבנים 'פיקוח נפש' ורב מרכז ת"א, הרב יוסף גערליצקי, הודיע כי הארגון יגביר בימים אלו את פעילותו להסברת דעת תורה האמיתית, עליה חתומים 400 גדולי רבני ישראל, ולא יניח לניסיונות ליצור בלבול וסילוף של עמדת ההלכה הברורה.

"ההלכה בשלחן ערוך אורח-חיים סימן שכ"ט, חזתה בדיוק את מה שיתרחש אם יימסרו שטחים לאויבינו, וחלילה להעלות על הדעת לחזור על הטעות הנוראה. רק עמידה תקיפה, על-פי התורה, והכרזה שלעולם לא יימסר אף שעל משטחי ישראל – היא הערובה היחידה להבאת בטחון ליושבי הארץ", אמר.

הדפס כתבה

7 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  ומה לגבי השלום עם מצרים? לא הוכחה שמשתלם לפנות? או שהיה עדיף עוד שלוש מלחמות?
  20/08/2017 18:29
  מנחם
 1. ומה לגבי השלום עם מצרים? לא הוכחה שמשתלם לפנות? או היה עדיף עוד שלוש מלחמות?

  • גד   20/08/2017 23:46

   יחי ההבדל, סיני זה לא ארץ ישראל, ומצרים היא מדינה ריבונית

 2. לכבוד הרבנים ובעלי ההשפעה
  20/08/2017 23:07
  Pito
 3. אולי כדאי להפנות את כל הכח והרעש לנושאים חשובים יותר? מה עם מצעדי גאוה? ביטול שחיטת עופות? התאבדות בעזרת רופאים?
  למה אין מגיב???????????????????

 4. תווי פניו של גפני הג'יפה מעידים עליו שהוא רשע
  21/08/2017 00:07
  פשיטא
 5. אפשר גם לנפנף פסקי דין מלפני 100 שנה

 6. עם כל הכבוד לרב אליהו הבן
  21/08/2017 07:47
  יוסי
 7. לעלות להר הבית בימינו אנו – זה עוול למושג דעת תורה. גם זה השאיר שובל של דם, וכל המילים המפוצצות הנוספות שכתב.
  בנוסף "מי לנו גדול בפוסקי ההלכה בדור זה כהרה"ג הרב עובדיה יוסף זצוק"ל" כפי שהוא כותב ומוסיף שהוא היה "איש תורה שהאמת נר לרגליו", פסק מפורשות כמו כל גדולי ישראל בכל הדורות מכל קשת הציבור החרדי ואף אלו המכונים הדתיים, על איסור נחרץ לעלות להר וכולם פה אחד הזהירו: "השמרו לכם עלות בהר ונגוע בקצהו".
  השאלה המתבקשת: איך הוא מעז להמרות את פי אביו זצוק"ל ולהורות על היתר לעלות ההרה?

  • 5   23/08/2017 22:19

   הגאון רבי מרדכי אליהו זצוק"ל – כתב יותר מפעם אחת להרב קורן שליט"א, שהוא ממלעיץ מאד לבנות בית כנסת בהר הבית

  • נתנאל   07/09/2017 00:37

   הרב אליהו שליט"א לא התמר מעולם לעלות להר הבית.
   תלמד קצת על המורכבות בדעתו של מרן הגר"מ אליהו ואז תבין מדוע הרה"ג שמואל אליהו מחזק את העולים בהוראת רבותיהם ומאידך אוסר עליה.
   כמו"כ למרות גדלותו של הרב עובדיה הוא לא הפוסק הבלעדי ואין לו מונופול על התורה. היו ענקי רוח לפניו, בזמנו ויהיו גם אחריו.