בלעדי: רבי נתן הלברנץ יוכתר כ’ממשיך’ ויקים קהילה • ‘לב טהור’ I היום שאחרי

אוהדי 'לב טהור' במונטריאול נערכים להכתיר, בתום 'השבעה', את רבי נתן הלברנץ כ'ממשיך' של אביו שטבע • מקורביו: "היחיד שיכול להציל לפחות חלק מהקהילה כשיפתח קהילה ויקרא להם לבוא לקנדה ולקבל מרותו" • "יבטל את 'השאלים', ידרוש קוד לבוש כמו בקהילות החסידים יוצאי הונגריה"
יוסף גרינבוים
י"ז תמוז התשע"ז / 11.07.2017 13:21

יממה לאחר שהרב שלמה הלברנץ בן ה-54, מנהיג כת ‘לב טהור’ שטבע בנהר במקסיקו, הובא לקבורה בגואטמלה, עולה השאלה: מה יעלה בגורל הכת?

ממידע שהגיע לחרדים 10 עולה, כי אוהדי ‘לב טהור’ בעיר מונטריאול שבקנדה נערכים – עם סיום ‘השבעה’ – להכתיר את בנו רבי נתן הלברנץ לאדמו”ר, כממשיכו של אביו.

האוהדים של הבן רבי נתן, שהתנתק מהכת ומתגורר בשנים האחרונות בקרב הקהילה החרדית בעיר, סבורים כי הוא האיש שיוכל להקים את הקהילה מחדש. “הוא יכול להוביל את הקהילה בצדדים הנורמליים והמוצלחים שהיו לאביו, ובהמשך יקים את הקהילה מחדש ויפתח אותה לכל מבקשי ה’, ללא הבדלי עדות, כדרך אביו”, אומר גורם המקורב לבן רבי נתן לחרדים 10.

לדבריו, “האדמו”ר החדש יכריז שגם אנשי הקהילה הישנה מוזמנים לשוב לקנדה ולקבל את מרותו”.

המקורב מוסיף ומספר, כי רבי נתן “מבטל את הנהגת לבוש ‘השאלים’, וידרוש אמנם קוד לבוש צנוע בתכלית, המקובל בקהילות החסידים יוצאי הונגריה, אך לא הלבוש שאינו מקובל בחוגים החרדיים”.

כיום לבושן של הנשים בכת, הנבדלת מהקהילות החרדיות, מכסה את מלוא גופן בביגוד שחור, כאשר רק הפנים גלויות – וזאת החל מגיל שלוש.

מקורביו של רבי נתן טוענים, כי “הוא היחיד שיכול להציל לפחות חלק מהקהילה על ידי שיפתח קהילה משל עצמו ויקרא להם לבוא לקנדה כקהילה פתוחה יותר”.

רבי נתן הלברנץ יושב ‘שבעה’ במוניטריאול, לאחר שקיבל טלפון מאחיו נחמן, מי ששולט על אנשי הכת הנמצאים במקסיקו – במהלכה הודיע לו ש”לא יעז להגיע אל הלוויה”, כדברי מקורביו של רבי נתן.

אם המשפחה, מלכה, יושבת ‘שבעה’ בשכונת בורו פארק שברוקלין, יחד עם אחת מבנותיה.

 “כת פוגענית”

בינתיים מי שממשיכים לשלוט במשפחות הכת, הנמצאות במקסיקו ובגואטמלה, ולהוביל אותן בדרכו של המנהיג המייסד, הם בנו נחמן ומאיר רוזנר.

על פי הדיווחים, נחמן הלברנץ בן ה-35 נחשב לאחד הגורמים החזקים בקהילה שייסד אביו. נחמן, הבן הצעיר, נחשב ליד ימינו של אביו, ועל פי הדיווחים הוא משמש כזרוע הביצועית של הכת, בה התבצעו, על פי הרשויות בקנדה ובישראל התעללויות. בידי בני משפחות של חברי הקהילה תועד נחמן כ”אכזרי במיוחד”.

כפי שדווח בחרדים 10, לפני כשלושה חודשים הוגדרה קהילת ‘לב טהור’ כ”כת פוגענית” בבית משפט לענייני משפחה בישראל.

לפי דיווח של יקי אדמקר בוואלה, נחמן הלברנץ תיפקד בעבר כגורם ששכנע משפחות להצטרף לכת. לדברי אורית כהן, שבני משפחה ‘כלואים’ בכת,  נחמן הוא “אכזרי יותר מאביו, אבל לא מתוחכם כמוהו”.

גודלה של כת ‘לב טהור’ לא ברור באופן רשמי, אך קיימות הערכות כי היא מונה כ-50-60 משפחות וכ-150-200 ילדים.

בסוף שנות ה-90 השתקעה הקהילה בקנדה. לפני שלוש שנים, לאחר ששלטונות קנדה החלו לחקור טענות על התעללות בקטינים בתוככי הכת, עברו בני הקהילה לגואטמלה, שם אף הקימו – לאחר פשיטה של השלטונות על הקהילה בגואטמלה סיטי – יישוב חדש עבור הקהילה, שכלל מקומות מגורים, מקווה ואפילו מקומות תעסוקה.

לאחרונה, כשחשו כי השלטונות מנסים להצר את צעדיהם, החליטו להגר למקסיקו השכנה.

בקהילה נוהגים כלפי ילדי הקהילה בין היתר בענישה גופנית קשה, בנישואי קטינים, החל מגיל 14 לנערות ו-15 לנערים, עם בני זוג שלעיתים הפרשי הגילאים ביניהם הם עד 20 שנה.

בנוסף, קיימת מדיניות ענישה כלפי חברי הקהילה הכוללת הפרדת ילדים מהוריהם – גם בגיל ינקות; העברת הילדים לגדול במשפחה אחרת; מניעת חינוך פורמלי וניתוק מהעולם החיצון ומכל מקורות מידע חיצוניים; גירוש מהקהילה של נערים שאינם סרים לסמכות ראשיה וכל זאת בהתאם להחלטות ראש הקהילה.

הדפס כתבה

7 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  היה לא תהיה
  11/07/2017 13:47
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. האח האכזר נחמן לא יתן לאחיו הגאון הצדיק ר’ נתן להנהיג הקהילה.
  ובפרט שנחמן אומר שאביו כתב צוואה.

  • מיכאל   11/07/2017 17:09

   תלמיד חכם מתמיד עצום, זו אכן התקווה לקהילה הזו.
   אבל הכל בערבון מוגבל האם המנהיג ר’ שלמה טבע? או ביים את מותו ויעלם לתקופה מסויימת וחשוב?

 2. מצפים לשמוע את דעתו של הרב וואזנער שליט
  11/07/2017 19:12
  חיים
 3. הדיין של סיקווירא במונטריאול ! אם הוא תומך במהלך אז יש תיקווה להפיכה הנל

 4. חסיד
  11/07/2017 23:57
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 5. אני חסיד נלהב מר\’ נתן ועוד כמה אנשים ואני רואה את האדמו\”ר ר\’נתן להיחיד שיכול להמשיך בהנהגת אביו ואם לאו יפול כל הקהילה

 6. בן אדם צדיק וגדוש בתורה ויראה
  12/07/2017 09:09
  ישראל
 7. הכרתי אותו בירושלים. נעים הליכות וישר

 8. יהודי יקר שסבל המון
  13/07/2017 20:32
  משה
 9. הוא יהודי יקר שסבל המון גם בלב טהור וגם אחרי שיצא. אני זוכר אותו תמיד מדבר באמונה ובטחון. ה’ יעזור שיהיה לו רק טוב. באמת נשמה מיוחדת

 10. תאמינו בה בלבד
  14/11/2018 15:08
  ירון
 11. לא כל מי שיש לו זקן הוא רב