מים בששון: נחשפה באר ומערכת מים חיים קדומה ליד רמת בית שמש

באתר, מצפון לכניסה הראשית לרמת בית שמש, נחשפה באר גדולה מהתקופה העות'מנית, שקוטרה כ-3.5 מטר - ולידה מערכת מים משוכללת • אל הבאר נצמד חלל תת-קרקעי קטן שלו תקרה בצורת קמרון
שלמה בן חיים
ד' סיון התשע"ז / 29.05.2017 12:09
באר, בית שמש

במסגרת עבודות הרחבה של כביש 38 על ידי חברת נתיבי ישראל, מצפון לכניסה הראשית לרמת בית שמש – שדרות נחל צאלים – חשפה רשות העתיקות בשבוע האחרון באר מים מרשימה מהתקופה העות'מנית, ולידה מערכת מים משוכללת.

באתר נחשפה באר גדולה שקוטרה כ-3.5 מטר החפורה לתוך מפלס מי תהום, שהם כיום עמוקים כשני מטרים מתחת לפני השטח.

אל הבאר נצמד חלל תת-קרקעי קטן שלו תקרה בצורת קמרון. מבנה זה, שאין מכירים כמותו באזור יהודה, שימש למעשה, להערכת חוקרי רשות העתיקות, לאגירת עודפי המים מהבאר.

באר זו מתווספת לסדרה של בארות שתועדו במהלך השנים לאורכו של כביש 38, כאשר גם בימינו לא קשה להבחין בהן: לידן צומחים עצי דקל וסביבן משגשגת צמחיית מים עבותה. מראה זה, משמר למעשה את אחד ממאפייניה הפיזיים של הדרך, ויש בו כדי לתרום לשחזור הנוף הקדום בשיפולי גבעות יהודה.

מיכל הבר, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות: "כביש 38, המחבר את שער הגיא עם בית גוברין, הוא כיום אחד מצירי האורך המרכזיים במדינה, ומהווה למעשה מסדרון בין צפון לדרום. כזה הוא היה במהלך תקופות רבות בהיסטוריה של הארץ.

"לאורכו של ציר זה נבנו במהלך הדורות אתרים, כפרים חוות ומנזרים, וביניהם שגשגו תחנות דרכים. להערכתנו, התקנת של בארות כזו שחשפנו, נעשתה בתקופות שונות, במטרה לספק את צורכיהם של ההולכים בדרך, ושל אלה שחיו לצידה. אלה, הקפידו לתחזק את הבארות כמקור בלעדי של מים חיים, ומנעו בשיטות הנדסיות מתוחכמות את התייבשותן".

לדברי עמית שדמן, ארכיאולוג מחוז, חשיפתו של האתר וחשיבותו בנוף מעמידים בפני מתכנני הכביש ורשות העתיקות אתגר גדול, בשאיפה למצוא את הדרך לשמר את האתר ובמידת האפשר אף לפתחו כחלק משיקום הנוף לאור הדרך.

צילומים: מיכל הבר ואסף פרץ, רשות העתיקות

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות