הרבי מהרז"ל מסאטמר תומך באחיו: מותר להתייצב בלשכות הגיוס

בצעד יוצא-דופן מתייצב האדמו"ר מהרז"ל מסאטמר לצד אחיו הרבי מסאטמר בפולמוס 'גזירת הגיוס': "גם כאשר רבינו בעל הדברי יואל היה בחיים התייצבו בלשכת הגיוס לקבל פטור ולא דיחוי" • כאשר הרבי מסאטמר קבע כך לפני פסח, ניסו אנשי הרבי מהרז"ל להוציא מכתב נגדי מהבד"צ ונכשלו
יוסף גרינבוים
כ' אייר התשע"ז / 15.05.2017 22:31

בצעד יוצא-דופן במיוחד התייצב אמש (ראשון) האדמו"ר מהרז"ל מסאטמר לצד אחיו הבכור – האדמו"ר מסאטמר בפולמוס 'גזירת הגיוס בארץ הקודש'.

בטיש ל"ג בעומר שנערך בבית המדרש 'ראדני' בשכונת וויליאמסבורג שבברוקלין, יחד עם 'דינר' לטובת מוסדות 'יטב לב' - אמר האדמו"ר לשומעי לקחו כי ברור לכולם שמותר להתייצב בלשכת הגיוס ולקבל 'פטור' מהצבא, כפי שנהגו אנשי היישוב הישן בארץ הקודש בכל שנות קיום המדינה הציונית.

"גם כאשר רבינו הקדוש (הדברי יואל זצ"ל)  היה בחיים חיותו התייצבו ללשכת הגיוס לקבל פטור ולא דיחוי", אמר האדמו"ר. "כמו כן, זה מסירות נפש מידי גדולה ומאוד קשה לצאת באיסור להתייצב בלשכת הגיוס".

בשל כך הוא הכריז כי גם דעתו היא שיש להתייצב בלשכת הגיוס לקבלת 'פטור' -ולא להמשיך את אי ההתייצבות כפי שיש מי שרוצים – 'הפלג הירושלמי' והסיקריקים.

האדמו"ר הוסיף והסביר כי המציאות היא שבישיבות הגדולות בערים המרכזיות של הציבור החרדי, הצבא אינו מקשה על קבלת הדיחוי לבחורי הישיבות ומיקל עליהם, וכי הבעיות האמיתיות בגזירת הגיוס הן רק בישיבות הממוקמות בפריפריה – שם הם משקיעים את כוחם ושם יש את בעיות האמיתיות של גיוס בני הישיבות – וכל מי שלוקח כסף מהמדינה, לא מוחים על גזירת הגיוס בפריפריה, מה שמוביל לכך ש"בחורים רבים מהפריפריה מתגייסים רח"ל".

יצויין כי האדמו"ר מסאטמר נשא דברים כבר לפני חג הפסח על כך שבכל השנים התייצבו בלשכות הגיוס לקבלת 'פטור' ואי אפשר לבקש מהציבור שלא להתייצב.

בחצר סאטמר מציינים, כי לאחר נאומו של האדמו"ר ניסו אנשיו של הרבי מהרז"ל בירושלים להוציא מכתב מבית הדין של 'העדה החרדית' נגד ההתייצבות בלשכות הגיוס, וכשלא הצליחו בכך, זייפו מכתב נגד ההתייצבות לצבא אפילו למען קבלת 'פטור'.

כפי שדווח בחרדים 10, ב​דרשת חיזוק שנשא הרבי מסאטמר בתחילת חודש ניסן בהיכל הישיבה הגדולה בקריית יואל, הוא התייחס לגזירת הגיוס בארץ הקודש, והפתיע כאשר תקף בחריפות יוצאת-דופן את אופי המאבק שמנהלים פעילי 'הפלג הירושלמי' נגד 'גזירת גיוס' בחורי הישיבות לצה"ל.

סאטמר

האדמו"ר קרא על אנשי 'הפלג' את מאמר חז"ל 'קשים גרים לישראל כספחת' – ואמר: "הם לא קנאים. הם חדשים שאין להם מסורת איך להלחם. כבר מעל שישים שנה נלחמים בציונים, אבל לא היתה הפקרות כזו.

"תארו לעצמכם כאן בניו יורק", אמר הרבי לתלמידי הישיבה, "לסגור את הבי קיו אי BQE (-כביש ראשי העובר בברוקלין וקווינס). תושבי ירושלים חיים תחת קשיים. אנשים ממהרים ללימוד, לעבודה, וסוגרים כבישים וכדומה – וכל זה בלי שיהיה אחראי על זה, שיתן את ההוראה".

האדמו"ר הרחיב וסיפר לציבור מאזיניו: "יש שתי דרכים להיפטר מהצבא – הראשונה היא ללכת ללשכת הגיוס ולקבל 'פטור', וזה מהלך שדודי הקדוש, האדמו"ר בעל 'הדברי יואל' הסכים לזה. כל הבחורים והאברכים שמגיעים לכאן מארץ הקודש עברו את התהליך הזה – ועל זה יש ארגון חשוב – 'מרכז עזרה ויעוץ', שעוזרים לקבל את ה'פטור' ועלינו תושבי חו"ל לעזור להם בהוצאות הכבדות של עורכי דין וכדומה".

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  גזירת הגיוס
  15/05/2017 22:57
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. ברצות ה' דרכי איש גם אויביו ישלים אתו, אי"ש בגמטריה 311 כמנין סאטמא"ר

 2. שקר! פעיק ניוז!
  17/05/2017 18:31
  יואליש
 3. לא יודע מי נותן לך חדשות, או לא צריך לזה שאתה מחדש חידושים.
  זה שקר! ופעיק ניוז! הייתי אצל השולחן ויש ריקארדינגס שנתפרסם בחוצות, והרבי מהרז"ל אמר ממש בהיפוך!! ואמר שאסור להתיצב כלל ומה שהועיל בשנים קדמניות להתיצב וחקבל פטור אינו מועיל עוד, והם אורבים ומצערים כל חרדי וחרדי שמתייצב, והאריך בזה בפרטי םרטיות, ואתם באים ומשקרים בדבר הידוע לאלפי משתתפי הטיש.

  מכחשים השמש בצהרים.

  אני לא מאמין ולא מצפה שתהיו לכם האומץ לפרסם תגובתי שמגלה השקר של החדשות הזאת, ובודאי שלא תכתבו חדשות חדש לחזור על הטעות.