אחרי שגרר רגליים: דרעי נזכר שצריך לגבש חוק שיילחם בבג"ץ

אחרי שהסוסים ברחו: חוק, שנמצא בשלבי ניסוח במשרד הפנים, נועד למנוע מעיריות נוספות לפתוח עסקים בשבת • הסיעות הדתיות פועלות גם לשדרוג האכיפה של חוק שעות העבודה והמנוחה בשבת • הצעד השלישי: לבקש דיון נוסף בבג"ץ - שיאפשר למערכת הפוליטית לזכות בזמן נוסף
יוני גרין
כ"ד ניסן התשע"ז / 20.04.2017 17:51

בעקבות החלטת בג"ץ לאשר פתיחת חנויות בתל אביב בשבתות, יגישו המפלגות החרדיות כבר ביום ראשון הצעת חוק חדשה שתקנה לשר הפנים "סמכות יתרה" לפסול חוקי עזר עירוניים במקרים בהם לחוקי העזר יש השלכות רוחב כלל-ארציות, או כשמדובר בחוקי עזר שעוסקים בנושאים לאומיים ולא בנושאים מקומיים בלבד.

בסביבת השר אריה דרעי – שגרר רגליים ולא קיבל מיד החלטה לסגור את המרכולים בשבתות – חוששים שרשויות חילוניות נוספות יאפשרו פתיחה נרחבת של עסקים בשבת, ללא היוועצות עם שר הפנים, לאחר הפסיקה שקבעה כי עיריית תל אביב מוסמכת לקבוע את מדיניותה בתחום השבת, ולכן ההצעה קוראת להרחיב את סמכויותיו של השר.

במשרד הפנים מתכוונים להשלים בתוך ימים אחדים את ניסוח הצעת החוק, כדי להתחיל לקדם אותה בשבועות הקרובים במסלול החקיקה בכנסת.

"המטרה היא לא לייצר חוק עוקף בג"ץ, אלא להיעזר בנקודות שבג"ץ סימן כדי לשמר את הסטטוס-קוו", אומר גורם במשרד הפנים.

בנוסף מתכננים בסיעות החרדיות להביא לממשלה הצעת מחליטים שתגדיל את שעות העבודה של הפקחים של חוק שעות עבודה ומנוחה: מדובר במהלך שנועד למנוע חילול שבת המוני וגם להגן על עובדים שנאלצים לעבוד ביום המנוחה.

הצעד השלישי שמתכננות לנקוט בו המפלגות החרדיות, יחד עם הבית היהודי, היא לבקש דיון נוסף בבג"ץ, דבר שיאפשר לכל המערכת הפוליטית לזכות בזמן נוסף להרגעת השטח וליבון הסוגיה הנפיצה.

כפי שדווח בחרדים10, יו"ר תנועת יחד אלי ישי תקף גם הבוקר (חמישי) את יו"ר ש"ס אריה דרעי – ווען כי גרירת הרגליים מצד שר הפנים היא שהובילה להחלטת בג"ץ.

"מי שיש לו את מועצת חכמי התורה, ההחלטה קלה ולא קשה. לו הייתי בממשלה הייתי יוצר משבר. אני מכיר היטב איך הדברים עובדים. המרכולים בכל הארץ יפתחו כתוצאה מכך. היום זה בתל אביב –  מחר זה בכל הארץ", אמר ישי בראיון ל'קול ברמה'.

ישי: "אילו מרן היה חי, הוא לא היה נותן לי להתמהמה אפילו 24 שעות עד לקבלת ההחלטה לסגור את המרכולים. לא מבין למה דרעי טוען שזו החלטה קשה, לשם כך יש את מועצת חכמי התורה. התנהלותו של דרעי דומה לאותו ילד שהרג את אבא שלו ולאחר מכן בוכה שהוא יתום".

יו"ר 'יחד' קרא לחברי יהדות התורה לפעול – בעוד שבש"ס הח"כים מנועים לפעול עצמאית, לדעתו.

"אני קורא לידידי חברי יהדות התורה שיקומו ויזעקו ויעשו את המוטל עליהם… חברי בש"ס מנועים מלעשות זאת, הם אומרים דברים קשים מאוד, אסור להם לדבר ולהתבטא – ומי שמדבר חוטף נזיפה. החברים המכהנים בש"ס, בכנסת כיום, לא יהיו בפעם הבאה אפילו חברי כנסת. בש"ס ישנו שלטון פחד".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
  להתפכח ולשנות כיוון
  20/04/2017 22:52
  תלמיד מרן
 1. נתנו צ'אנס לדרעי ולג', הם איכזבו בגדול, הוברר שהם עוקרי תורה ושבת יותר מהחילונים.

  כולנו ביחד עם הרב מאיר מאזוז שליט"א, הוא לא יתן לנציגים שלו שירמסו את השבת וימכרו את הכותל. פשוט.

  קץ בקלפי, קץ לשחיתות, קץ לרמיסת הדת עבור כסף וג'ובים.