בדרך לשביתה בגלל משבר התאגיד? ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה

במקומות העבודה שעליהם חל הסכסוך, נמנים כלל המעסיקים במגזר הציבורי ובכלל זה גם בחברות הממשלתיות • "ההסתדרות מלינה על ההתעללות בעובדי רשות השידור והתאגיד, תוך שיסוי הקבוצות אלו באלו"
שייע קליין
ז' ניסן התשע"ז / 03.04.2017 12:06
תאגיד כאן

על רקע המשבר ברשות השידור והתאגיד הציבורי, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הכריז על סכסוך עבודה כולל במגזר הציבורי בישראל.

בין מקומות העבודה שעליהם חל הסכסוך, נמנים כלל המעסיקים במגזר הציבורי ובכלל זה גם בחברות הממשלתיות.

לפי ההסתדרות, במרכז הסכסוך ניצבת רפורמה כוללת בשידור הציבורי, תוך הקמת גוף נוסף, ויצירת השלכות בעניינים מובהקים הנוגעים לתחום יחסי העבודה, לרבות ביטחון תעסוקתי.

בהסתדרות מדגישים כי על אף שהשינויים המתוכננים הינם מרחיקי לכת ונושאים השלכות כבדות משקל על מערכת יחסי העבודה וזכויות העובדים, ההחלטות על השינויים האמורים התקבלו תוך התעלמות מוחלטת מנציגות העובדים.

כמו כן, "ההסתדרות מלינה במסגרת הסכסוך על "התעללות בציבור עובדי רשות השידור והתאגיד, תוך שיסוי קבוצות עובדים אלו באלו". ההסתדרות דורשת להגן על תעסוקת העובדים, גם ובפרט, נוכח ריבוי הרפורמות והותרת ציבור העובדים בחוסר וודאות תמידי.

"במסגרת עילה נוספת לסכסוך, ההסתדרות דורשת להפסיק את תופעת ההעסקה של עובדי הקבלן ולהימנע מהרחבת ההעסקה במתכונת פוגענית זו. בסכסוך צוין, כי המשבר נעוץ בהתנהלות שאינה מקובלת ביחסי עבודה קיבוציים בכלל, וביחסי עבודה קיבוציים בשירות הציבורי בפרט".

בשבועיים האחרונים התקיימו עיצומים במסגרת צעדי הסולידריות שנוקטים עובדים בשירות המדינה עם עובדי רשות השידור.

צעדי ההזדהות כללו עד כה שורה ארוכה של שיבושי עבודה במשרדי ממשלה שונים, ביניהם: משרד התחבורה, משרד הרווחה, משרד החינוך, משרד הבינוי והשיכון, משרד הכלכלה והתעשייה ומשרדים נוספים. צעדים נוספים התקיימו ברשות המיסים, רשות האכיפה, בתי הדין הרבניים ועוד.

עתירות לבג"ץ

היום הוגשו שתי עתירות לבג"ץ נגד הפשרה שאליה הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון.

הפעיל הפוליטי, עו"ד אלדד יניב, עתר לבית המשפט בדרישה לצו ביניים שיקפיא כל יישום של מתווה הפשרה, שלפיו, תבוטל חטיבת החדשות בתאגיד ותוקם חטיבה חדשה ונפרדת המבוססת בעיקר על עובדי רשות השידור. לפי המתווה, רוב עובדי התאגיד צפויים להיות מפוטרים. יניב טוען בעתירה כי ניגוד העניינים של נתניהו במשרד התקשורת אינו מאפשר לו לקבל החלטות כאלה.

גם בארגון העיתונאים עתרו לבג"ץ בנושא התאגיד. העתירה הוגשה נגד מנדלבליט, נתניהו, כחלון, מ"מ שר התקשורת צחי הנגבי ומשרד התקשורת.

בעתירה, שהוגשה בידי עו"ד אמיר בשה וד"ר מורן סבוראי ממשרד עו"ד בשה-זבידה-סבוראי, מבקש ארגון העיתונאים לבטל את המתווה ולמנוע את הפיכתו לחוק. עוד דורש הארגון כי ראש הממשלה, שר האוצר ומ"מ שר התקשורת יחדלו מהתערבותם באשר לזהות מנהלי ועיתונאי התאגיד. בנוסף לכך, הארגון מבקש כי יינתן אור ירוק לפתיחת התאגיד בהתאם לחוק ללא כל דיחוי.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות