שגרירות שבדיה משיקה: ערוץ ביוטיוב לזכרו של ראול ולנברג • צפו

בפרויקט מיוחד של שגרירות שבדיה בישראל מוזמנים ניצולי שואה אשר ניצלו בזכותו של האיש והאגדה, חסיד אומות עולם ראול ולנברג, אשר הציל רבבות יהודים - לספר את סיפורם • צפו בסרטון הראשון
ט"ו טבת התשע"ז / 13.01.2017 12:40

שגרירות שבדיה בישראל תשיק ערוץ מיוחד ב-YouTube לזכרו של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג. הערוץ יושק באירוע מיוחד שייערך בבית השגריר השבדי בהרצליה פיתוח בשבוע הבא – יום השנה להיעלמותו של ולנברג.

אחת המטרות העיקריות של הפרויקט היא להנציח את זכרו ואת פעילותו של ראול ולנברג, להפיץ לקהל הרחב את סיפורם של האנשים שניצלו בזכותו – וגם לזכור ולשמר את הסיפורים למען הדורות הבאים.

בשלב הראשון יועלו לערוץ ארבעה סרטונים המספרים את סיפורם של ארבעה אנשים ששרדו את השואה בזכות פעילותו של ולנברג.

כל אחד מהניצולים מספר למצלמה את סיפורו האישי והמשפחתי, מתאר איך שרד את השואה, וחושף איך ניצל בזכות פעילותו של ולנברג.

בשלב השני מתכוונת שגרירות שוודיה בישראל לפתח את הפרויקט, כשהיעד הוא להיפגש עם ניצולים נוספים, לשמוע את סיפורם ולחשוף את התכנים בערוץ המיוחד.

ראול ולנברג היה דיפלומט שוודי ששהה בבודפשט בזמן השואה וסייע לעשרות אלפי יהודים לברוח מהונגריה שנכבשה בידי הנאצים.

במסגרת פעולות ההצלה שעשה הוא הנפיק אלפי דרכוני חסות שוודיים והעניק אותם ליהודים, הקים רשת של 'בתים שוודיים' שהיו בתי מחסה ולמקום בטוח ליהודים, הפעיל לחצים שונים על בכירים נאצים והונגרים לעצירת משלוחי יהודים לאושוויץ, וגם התעמת עם אנשי אס אס ובלם בגופו גירוש של יהודים.

בסוף שנת 2016 הכריזו רשמית על ראול ולנברג כמת, לאחר שנעדר במשך 71 שנים.

שגריר שבדיה בישראל קרל מגנוס: "הסיפור של ראול ולנברג ממחיש את הקשר החזק בין העם השוודי לעם היהודי. לקראת יום השנה להיעלמותו של ולנברג החלטנו לערוך את האירוע לזכרו של מי שפעל רבות למען הצלת העם היהודי ולהשיק את הערוץ המיוחד לזכרו, כדי לשמר את מורשתו המיוחדת ולשמוע מהניצולים איך הם שרדו בזכות פעילותו של ולנברג שגם זכה בתואר חסיד אומות העולם.

"העדויות שחושפים הניצולים מול המצלמה מרגשות ונוגעות בכל אחד מאיתנו, וכולנו מקווים שהחומרים הנדירים הללו ישמשו גם את הדורות הבאים. חשוב לזכור ולא לשכוח. אני מקווה שיהודים נוספים ששרדו את השואה בזכות ראול ולנברג ייצרו איתנו קשר ויספרו את סיפורם הייחודי שיועלה לערוץ לזכרו וינציחו את פועלו".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות