עמונה, תרגיעו. יודעים בכלל מה זה גירוש?

צווחות השבר של תושבי עמונה היום, ואנשי ההתנתקות בזמנו על 'גירוש' ו'חורבן הבית' מעלה חשד כבד כי לאנשים הללו אין באמת מושג מה זה גירוש • ומה אמר לי ראש התנועה החרדית-ימנית כשביקשתי לראיין אותו ואיך הגיב חבר לכולל על השאלה: מה תעשה ביום בו תפונה מודיעין עילית?
אליעזר היון
י"ז כסלו התשע"ז / 17.12.2016 20:55
עמונה

זמן מה אחרי ביצוע תכנית ה'התנתקות' במהלכה פונו, באופן חד צדדי, תושביה היהודים של רצועת עזה, נפגשתי לשיחה בתכנית רדיו עם עיתונאי ימני מובהק. העיתונאי, המוכשר צריך לומר, תיאר את השבר הגדול, והמילים 'חורבן הבית', 'הגירוש', 'האסון' נזרקו שוב ושוב לחלל האוויר.

אני מתקשה לזכור מהיכן שאבתי את האומץ, אבל לבסוף העזתי לשאול: על מה למען השם אתם מדברים, איזה אסון, איזה חורבן בית? התושבים נאלצו לעבור דירה, שלא ברצון אמנם, צעד לא נעים ואפילו קשה, אך מכאן ועד ל'חורבן', 'גירוש', 'אסון'?

אתם יודעים בכלל מה זה גירוש? קראתם קצת היסטוריה מן המאה ה-12 [צרפת], המאה ה-13 [אנגליה], המאה ה-15 [ספרד], המאה ה-20 [צרפת של וישי]? הקריאה של הטקסטים על התקופות הללו מעבירה צמרמורת. על מה זעקות השבר והנהי, משל חווינו שואה נוספת?

איש לא חושד בראש הממשלה אריאל שרון, אולי האיש הציני ביותר בפוליטיקה הישראלית, כי הוביל את תכנית הפינוי מתוך מניעים אידיאולוגיים טהורים, אולם המעבר הלא סימפטי לחבל ארץ אחר, במימון מלא של הממשלה הישראלית, רחוק מאד, כך נדמה, מהתגובות של אנשי הימין, שרובם אגב, כלל לא התגורר במקום.

את כל זה אמרתי לעיתונאי שישב מולי, וניסיתי להציע לו: "תרגיעו, אני מבין שזה לא קל לעבור דירה, אבל גם אני וגם אתה החלפנו דירה במהלך חיינו, והעובדה כי כאן המהלך היה כפוי לא הופכת אותו לרפליקציה של גירוש יהודי פורטוגל בשנת 1496".

בתגובה הואשמתי בכעס עצור ב'ערלות לב'.

עשר שנים חלפו ונדמה כי מאום לא השתנה.

להיפך. מאחז לא חוקי בשם עמונה, נבנה על קרקעות פרטיות של פלסטינים, מה לעשות, והתושבים כמו בכל התיישבות על קרקע של הזולת התבקשו להתפנות. הממשלה הימנית ביותר בתולדות המדינה אפילו הציעה להם מקום מגורים חילופי במרחק זעום של עשרות מטרים אבל הללו סירבו בתוקף.

הם אוספים לחקם מאות צעירים שבאים להפגין ולמחות, מכינים צמיגים ומאגרי מזון, והמשטרה וכוחות הביטחון נערכים לפינוי של המתיישבים הלא חוקיים הללו בכוחות גדולים, בהוצאה של מיליוני שקלים, משל היו אלו הנצורים במצדה המוכנים למות תחת פיקודו של אלעזר בן יאיר.

למה? כי האדמה שווה יותר מהכל. גם אם גרים עליה כמה עשרות משפחות שבסך הכל התבקשו להעתיק את מגוריהם לחלקת האדמה הסמוכה, שגם היא אגב, אדמת ארץ ישראל, השווה מן הסתם הקזת דם אין סופית.

2. בחברה החרדית, כך נודע לי, קיים ארגון ימני של צעירים חרדים בשם 'קדושת ציון', המתנגד נחרצות לפינוי עמונה. הידיעה על כך הפתיעה אותי, ואני פניתי לאחד מראשי הארגון לבקשת ראיון על העמדה הבלתי שגרתית הזו.

אלא שהלה מיהר להשיב לי בנחרצות: "אני מודה לך על ההתעניינות, אולם לאור דעותיך הידועות, סבורני שלא תצליח לכתוב בצורה אובייקטיבית על העניין".

התשובה הבלתי סימפטית של האיש, שלימדה אותי כי דעותיי נחשבות למוכרות – שימחה אותי מחד, אך גם העניקה לי תובנה חשובה.

מלבד העובדה כי האיש וחבריו כפי הנראה לא מבינים מאומה בתקשורת, הם גם לא מעניינים אף אחד. בכנס שקיימו השבוע הגיעו כמה עשרות בודדות של בני אדם, שאיש מלבדם כלל לא מודע לכך.

למה? הרי אנו החרדים כפי שציינתי פעמים רבות, בעלי אורייטנציה ימנית (משום מה), ומעדיפים תמיד את שלטון הימין? התשובה העצובה היא שזה לא באמת אכפת לנו. אין לנו כל בעייה לתמוך בנתניהו הנאה והכריזמטי, אולם איננו מוכנים לעשות ולו צעד אופרטיבי אחד בעניין. ההתנחלויות, גוש קטיף, ועמונה לא נמצאים כלל בסולם הערכים שלנו.

מצידינו, יאמרו לא מעט חרדים, שיפנו את כולם, אבל רק תשאירו לנו את ועדת הכספים.

האם אנו 'ערלי לב', כמו שהואשמתי על ידי העיתונאי הימני חובש הכיפה הסרוגה הגדולה? לא מסתבר. חלק מאתנו, כמוני למשל, אוחזים אמנם בדעות הנוטות שמאלה, אבל את רובינו זה פשוט לא מעניין, אין לנו קרובים וחברים במקומות הללו, וההתדיינות על כך נתפסת כמצויה בפלנטה אחרת. בפשטות, זה לא שלנו. במילים אחרות, בעיות המתנחלים והאדמות שלהם, מעניינות אותנו כמו שבעיות החינוך החרדי מעניינות את שר החינוך הדתי נפתלי בנט.

בעיצומה של ההתנתקות שאלתי את חברי לכולל: מה תעשה ביום בו תפונה מודיעין עילית?

התשובה החד משמעית היתה בנוסח הזה: בכיף, אתמול אני נותן את הדירה המכוערת שלי, רק שאני יקבל את הארבע וחצי חדרים שהיו לי באזור טוב. יש לי ילדים לחתן.

הדפס כתבה

18 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  חוסר ידע בסיסי
  17/12/2016 21:47
  אברהם רביץ
 1. אתה מנסה להוריד את החוסר אנושיות של הגירוש בזה שהיה גירושים יותר אכזריים? או בזה שזה קרקע פרטית? מה נסגר איתך
  זה לא קרקע פרטית אלא קרקע שאיזה ערבי קיבל על שמו בלי שהוא ידע אפילו ובתהליך פורמלי שהיה מאינטרסים ממשלתיים ולא ידוע עד עכשיו מי זה בכלל.
  וכן אתה בונה ש"העבירו אותם" "עברו דירה" רוב מגורשי הגוש עדיין חיים בקראוונים דולפים כשהם פונו מכירות על דונמים שלמים, וכן כל מגורשי גבעת האולפנה וכל ה"מועברים" מכל מיני הסכמים שרובם ככולם לא קיימו.

 2. ערל לב לא מבין מה זה גירוש!
  17/12/2016 21:55
  יוחאי
 3. אכן,כשאתה משווה גירוש יהודים מביתם בגלל שאתה החלטת לקבל את דעת פקיסטן וירדן שקבעו כי זה קרקע פרטית אתה מוכיח שאתה ערל לב ושאין לך טיפת זיקה לתושביה היהודיים של ישראל, כשאתה או אני עוברים דירה אנחנו עושים את זה כי המעבר יעשה לנו טוב פעם מבחינה סביבתית ופעם מבחינה כלכלית אל תשווה זאת לגירוש יהודים שהשקיעו עשרות שנים במקום מסוים ובגלל דמיונות מגרשים אותם יש גם אנשים שעברו ממדינה אחת לשני אז אולי גם גירוש צרפת או ספרד לא גירוש???, כן מגרשים אותם כי בדיוק כמו בצרפת ובספרד שם גירשו אותם מהארץ למקום לא ידוע כך גם פה מגרשים אותם ממגוריהם למקום לא ידוע בשונה ממך כשאתה עובר דירה, עצם זה שאתה לא כותב את תגובתו של העיתונאי אתה מוכיח שאתה לא אובייקטיבי ובאמת אין אמונה בך לספק לך ראיון.

  • חיים   18/12/2016 11:53

   ועוד והוא העיקר, גם אם יוכיחו לך ב-100% שזה קרקע פרטית של ערבי, עדיין לא תיסוג מאומה מעמדתך כי הרי כל ארץ ישראל שלנו מה שמתיר לנו להתנהג כשודדי קרקעות ולחלל ש"ש בכל העולם כולו. ב-ו-ש-ה.
   ועוד משהו, לא ראיתי אותך מזדהה עם אנשים שנזרקים לרחוב בגלל שלא יכלו לעמוד בתשלומי משכנתא. כאן לא מדובר באנשים שייזרקו לרחוב, מציעים להם כבר חודשים חלופות רבות אך הם מסרבים בתוקף. צודק מר היוון שאין כל קשר בין המילה גירוש לעמונה.

 4. הארץ
  17/12/2016 22:00
  יהודי
 5. ארץ ישראל.
  כ2000 שנה היינו ברדיפות והטלטלויות, גירושים ואסונות, ניטלה מאיתנו הבחירה החופשית ואנחנו נעים ונדים לפי גחמות שונאינו מדירה לדירה, במקרה הטוב, מצריף למחסן, במקרה הפחות טוב, ומגטו למחנה השמדה רחמנא ליצלן.
  לפני 67 שנים, הוקם מעוז היהודים. ארץ ישראל. שלטון יהודי, צבא, כלכלה, קשרים וסחר חוץ ועוד.
  מי הקים את המדינה הזאת? בן גוריון? חיים ויצמן? אכן, הם עשו חלק חשוב אבל נראה לי שנשכח פה פרט חשוב ביותר – העם היהודי הקים את מדינת ישראל. אין מדינה ללא עם, השלטון מטרתו לשרת את רצון העם ולהנהיג אותם. מכאן יוצאים שני דברים:
  1. אין שום מצב שבעולם שרגב אדמה קדוש בקדושת ארץ ישראל ייטמא בטומאת ארץ העמים! ועבירה גוררת עבירה כמו שכולנו יודעים ורואים.
  2. גם כשהשלטון מזגזג ונחלש ומתרפס כנגד ה"דמוקרטיה" השוויונית מדי, העם צריך להיות אכפתי ולמחות ולא ללכת בעיניים עצומות. אי אפשר להסתפק בכלכלה. עדיף שלא יהיה לי כסף ושתהיה מדינה מאשר שלא תהיה מדינה. מלחמת מצווה ד-ו-ח-ה פיקוח נפש! (בגלל זה קוראים לה "מלחמה"…) המדינה יותר חשובה מחיים של אדם פרטי!
  ועכשיו, אין כזה דבר ש"לא אכפת לי" מזה שנותנים אדמת ארץ ישראל לערבים!!!
  זו ממש בושה וחרפה לעם היהודי!
  חרפה ליהושע בן נון שהוביל את כיבוש הארץ! כן, כיבוש! כיבוש שה' ציווה, וזה לא סתם.
  חרפה לדוד ושלמה שפיתחו את מדינת ישראל לימיה היפים ביותר, ולתקופה היפה ביותר לכל העולם בתולדותיו!
  חרפה לכל היהודים באשר הם שיש יהודים שלא אכפת להם!

  הקב"ה לא סתם נתן לנו את המדינה הזאת והביטחון הזה, אני לא יודע איפה אתה חי, אבל אני בטוח שיהודי שחווה את השואה או את גירוש ספרד והיה שומע על גירוש כזה, או עוד יותר גרוע, את דעתך על הגירוש הזה, היה מזדעזע עד עמקי נשמתו במקרה הכי הכי טוב.
  בואו נתחיל להאמין ולתמוך ביד ה' השלוחה אלינו ובעזרת ה' במהרה בימינו תבוא הגאולה השלימה ויראו כל היהודים, וגם כל הגויים, שעם ישראל חי וה' הוא הא-לוקים!
  אמן!

 6. נגד הגירוש
  17/12/2016 22:13
  להב
 7. תושבי אמונה תהיו חזקים כל עם ישראל יתכם !!!!"

 8. על אובדן שלטון ישראל עושים קריעה
  17/12/2016 22:32
  אליהו
 9. כפי שמובא בשולחן ערוך כמו על מת. כי זה חילול ה' ואם אתה לא מבין כנראה שאתה צריך להתבגר

 10. אליעזר היון היקר
  17/12/2016 23:23
  נטע
 11. אתה שוכח דבר אחד אין כזה דבר אדמות פלשתיניות גזולות אחרת תיאלץ להיפרד גם מי-ם כולל הכותל מחיפה מבאר שבע. מעכו מרמת הגולן מתל אביב
  בהמשך גם מהרצליה רעננה מודיעין רמלה לוד וכפר סבא קריות ונהריה חצור ומעלות צפת מירון וכרמיאל ועוד ועוד
  תחשוב מה אתה רוצה….

 12. *אקבל. כתבה מלאה בעילגות ואטימות.
  17/12/2016 23:29
  חרות
 13. עורך הכתבה צריך לפתוח קצת גמרא, ללמוד קצת תורה, להבין את הכאב שבפינוי חלקים מהארץ הקדושה ולצאת מהאטימוך ומהאדישות של 'העיקר שקיבלנו את ועדת הכספים'. אירוני בעיני שכואב לו על מליוני השקלים שמבוזבזים על הפינוי.

 14. שמאלן שלא מבין כלום חוץ מסימפטיה לפלסטינים
  17/12/2016 23:54
  אורלי
 15. לא הבטיחו לתושבי עמונב כלום. אמרו להם שאם הם יעופו בשקט אז אווולייי יתנו להם משהו. מה שהם באמת רוצים הוא לשבור את היהדות ואנשי האמונה ואז גם אתה תפסיד שמאלן חרדי …
  כמו שלא נתנו כלום למגורשי קטיף… עד היום חברים שלי יושבים בקרוילות.
  אצה באמתערל לב הלנו אם לצרינו. הכתבה שלך ברורה.

 16. יש יותר פסוקים בחמישה חומשי תורה שמדברים על ארץ ישראל מאשר לימוד תורה
  18/12/2016 01:27
  אלי
 17. תלמוד תורה כנגד כולם, מה זה בדיוק אומר יש על כך כל מיני פירושים. אבל חשוב לזכור שבתורה כמעט ולא מוזכר מצוות תלמוד תורה, מוזכר רק לימוד תורה לבנים- ושננתם לבניך. אם בא לך להעביר ביקורת על מי שיישוב ארץ ישראל היא ערך עליון עבורו אני מבין אבל תסתכל במראה ותראו איך הפכתם כל דבר לאמצעי עבור לימוד תורה (ניתן לצאת ידי חובה עם ק"ש בוקר וערב).
  בנוסף האדישות הזאת של לא אכפת לי היא מזעזעת, איך תהליכים שקוראים בעם ישראל וכו' לא מעניינים. מכאיבים, משמחים וכו'?

 18. גועל נפש
  18/12/2016 03:27
  אליעזר
 19. כמה גועל ורפש אפשר להכניס בכתבה אחת
  חוץ ממך אתה לא חושב על אף אחד ?
  כגולש נאמן של אתרכם תמיהני על אתר מכובד כמוכם הנותן במה לדעות בזויות כאלו
  לו רציתי לקרוא את השטויות הללו הייתי נכנס להארץ לא לחרדים 10

 20. אתה חושב מאוד שיכלי
  18/12/2016 18:25
  שרה
 21. החשיבה הזאת שזה ממש רק מעבר דירה היא לא נכונה. אני לפחות מאוד קשורה לביתי, מאוד קשורה לנוף ולזיכרונות. בני אדם נקשרים למקומות. אנחנו היהודים נקשרנו לארץ ישראל, לירושלים, זה טבעי. אני מבינה שלך אולי זה לא נוגע ולכן קשה לך להבין מה הטררם. אבל זה כמו שבן אדם מסוים נפגע ממישהו ולבן אדם שני זה לא יזיז, זה פשוט סוגי נפשות. אבל אסור לך להמעיט בכאב שזה יוצר, זה שלך אין את ההבנה, לא אומר שהכאב לא קיים. דבר שני, מזה ההתבדלות הזאת? כולנו עם אחד! אין בעיה שהציבור ידאג לאינטרסים שלו, אבל למחוק ולהתעלם מהצרות של האחר זה פשוט אגואיסטי ורחוק מאוד מהתורה. דבר שלישי, אתה ממש לא בקיא בסוגיית עמונה, "שטח לא חוקי שנבנה על קרקעות של ערבים", נכון באופן חלקי מאוד, אל תטעה את הציבור.

 22. אשמח לראיין אצלך...
  19/12/2016 00:18
  יוסף שלום רבין
 23. לפחות שמישהו ילמד אותך קצת על החשיבות של ארץ ישראל…"מצות ישיבת ארץ ישראל שקולה כנגד כל המצוות" (תוספת ע"ז)…"וירשתם אותה וישבתם בה"…

 24. אנוכיות לשמה
  19/12/2016 01:27
  דוד
 25. אתה מדבר כמו אדם בלי לב. אם משהו נרצח והוא לא קשור אליך אז לא כואב לך?! מזה קשור שאתה לא מכיר אף אחד שגר שם אז זה לא מפריע לך?! גועל נפש!! זה חלק מהעם שלך.. הם גם בני אדם.נראה אותך ביום שיבואו חס ושלום להוציא אותך או את הבן שלך בכוח מהבית אם עדיין תגיב בכזאת אדישות וקרות. אתה לא יחיד בעולם הזה ובטח לא בעם הזה ולכן אתה גם לא יכל לחיות כבנאדם יחיד צריך להיות אכפת לך מבאנדם מעצם זה שהוא בנאדם ולא רק אם יש לך קשר דם אליו. מקווה שיתרכך לך הלב אפילו בקצת , ותתחיל לחשוב כמו בנאדם שאכפת לו מהארץ ומהעם שלו. כי דרך ארץ קדמה לתורה.

 26. אתה לא חרדי באמת. הכובע והחליפה לא אומרים כלום
  19/12/2016 18:57
  ברוך
 27. אתה שייך לזן החרדי המודרני-אינטלקטואלי. זה שכבר מזמן תורתו הפכה למצוות אנשים מלומדה. אתה לא יושב בתוך עמך. החרדים לא הולכים להלחם על עמונה כי יש להם טרדות אחרות. זה מובן מאליו. אבל תשאל כל חרדי ירא שמים מה הוא חושב על גירוש יהודים מארץ ישראל – הוא לא יבין למה אתה בכלל שואל. אתה חרדי מבחינה חברתית – לא מבחינה אמונית. ולצערי יש עוד כמה ספיחים כמוך. אצל המזרוחניקים כבר מזמן הייתם מתחלנים. אצלנו מנסים לשמור את כולם תחת עול התורה… ובגלל זה מתקבלים כל מיני גידולים מוזרים.

 28. כל מילה בסלע
  21/12/2016 19:38
  טוהר
 29. על מה המיחיונים על אנשים שיושבים בקרקע לא שלהם מה זו ההצטדקות הזו אתם הייתם נותנים לשוכר שלכם להישאר בלי לשלם?

 30. אני גם בכיף אוותר על דירתי במודיעין עילית....תמורת דירה אחרת
  22/12/2016 19:21
  שבי
  • מתנצלת שלא מתנצלת   22/03/2017 05:58

   מסתבר שיש גם ערב רב חרדי.