צפו בתחקיר המוהלים: "תינוקות של אתיופים הם בשר תותחים, הכי טוב"

אוריה אלקיים, עיתונאי תאגיד 'כאן', עם תחקיר מיוחד: מוהלים ותיקים שולחים מתלמדים, ללא כל ניסיון, לערוך ברית מילה בתינוקות של האוכלוסיות החלשות בישראל • שפני הניסיונות הם תינוקות של יוצאי אתיופיה או עובדים זרים • "הם לא מבינים מי נגד מי", מסביר המוהל אליהו אסולין • צפו בתחקיר
חרדים 10
כ"ח חשון התשע"ז / 28.11.2016 22:41

מוהלים ותיקים נוהגים לשלוח את התלמידים הכי לא מנוסים שלהם, גם כאלה בלי יום אחד של הכשרה, דווקא לאוכלוסיות הכי חלשות. כך עולה מתחקיר 'כאן בהקמה', שבוצע על ידי העיתונאי אוריה אלקיים.

במהלך התחקיר תועד במצלמה נסתרת אחד המוהלים הבכירים בארץ כשהוא מציע לתחקירן 'כאן' לעבור "מסלול מקוצר" בדרך להפיכתו למוהל. תמורת 11 אלף דולר, הציע המוהל לתחקירן להתלוות אליו לברית מילה ולמול תינוק מבלי שעבר כל הכשרה – ללא ידיעת ההורים.

"תראה האתיופים לא מבינים כלום. הם חושבים ששנינו מוהלים. על הטיפוסים האלה אתה לומד הכי טוב. כי אין שם קהל, אין אנשים, רק אני ואתה. לא תיאוריה – בפועל", אמר המוהל הוותיק.

לפי הרבנות הראשית, כל תלמיד חייב לצפות מהצד בעשרות בריתות לפני שהוא עורך ברית מילה בעצמו, תחת השגחתו של מוהל מומחה. עם זאת, הרב שתועד על-ידינו הציע לתחקירן להפוך למוהל תוך זמן קצר ולקבל ממנו תעודה, עוד לפני סיום ההדרכה.

השיטה: התנסות על משפחות קשות יום ממוצא אתיופי.

מהתחקיר של אלקיים עולה, כי מתנהל בארץ שוק פרוץ ולא מפוקח בו לוקחים חלק מאכערים שמתווכים בין משפחות קשות יום לרבנים שמעוניינים לשלוח את תלמידיהם הלא מנוסים דווקא לאוכלוסיות חלשות, בהן גם עובדים זרים, מבלי לגלות להן כי המוהל שמצע את הברית הוא חסר הכשרה מינימלית.

במהלך התחקיר דחק הרב המוהל בתחקירן 'כאן' לבצע ברית מילה בבית בדרום תל-אביב בו מתגוררת עובדת זרה שביקשה למול את בנה. זאת מבלי לגלות לאישה כי התחקירן חסר ניסיון. תחקירן 'כאן' סירב להשתתף בטקס ומאוחר יותר ננזף על-ידי הרב והמאכער.

למערכת 'כאן' הגיעו עדויות נוספות של מוהלים בכירים המאשרים כי מדובר בתופעה נפוצה בשוק הבריתות.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    ומה רציתם? על מי ילמדו המוהלים החדשים?
    29/11/2016 01:16
    משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  1. האריתראים הבריחו גבולות אז טיפה טיפה לומדים עליהם מה קרה?! רק דבר אחד שכח התחקיר לציין שאצל האריתראים ישנה בערות בכול הקשור לברית ומתלמד שלנו עם קצת הכוונה הוא מוהל מומחה לעומת ה" מוהלים" שלהם וד"ל.