ראשי ישיבות חב"ד סיכמו עם צה"ל: 85% מהתלמידים יגוייסו עד גיל 26

לפי ההסכם, 15% מתלמידי ישיבות חב"ד יקבלו פטור מהצבא לכל ימי חייהם, כדי שיוכלו להקדיש את חייהם לתורה ולשליחות. תלמידים אלה ייבחרו בידי ראשי-הישיבות וצה"ל • את המתווה טוו ראשי ישיבות מהפלג החב"די ומהפלג המשיחי
יוסף גרינבוים
ו' אב התשע"ו / 10.08.2016 15:40

ראשי ישיבות חב"ד מאשרים, לראשונה,  את פרטי ההסכם המלא בין החסידות וצה"ל: לפי ההסכם, 15% מתלמידי ישיבות חב"ד יקבלו פטור מהצבא לכל ימי חייהם, כדי שיוכלו להקדיש את חייהם לתורה ולשליחות. תלמידים אלה ייבחרו בידי ראשי-הישיבות וצה"ל.

את הפרטים המלאים פרסם כתב 'קול ברמה' לענייני צבא וביטחון, מנדי ריזל.

לפי ההסכם, עליו הוסכם בימים אלה, כל יתר תלמידי הישיבות, אחרי שש שנות ישיבה, יקבלו אישור יציאה לשנתיים לחו"ל: שנה אחת לצורך לימוד במרכז חב"ד העולמי 770 בברוקלין, במסגרת מה שמכונה בחסידות חב"ד 'קבוצה'; ושנה נוספת תוקדש ללימודי הסמכה לרבנות ושליחות באחד מבתי חב"ד או מכוני הסמיכה של החסידות ברחבי העולם (חסידי חב"ד נוהגים ללמוד הסמכה לרבנות לפני חתונתם בהוראת הרבי זצ"ל).

מדובר בהחרגה של ממש, כיוון שנכון להיום – כל תלמיד ישיבה מגיל 18 ומעלה היוצא ליותר מ-60 יום בחו"ל מגויס מיידית ומאבד אוטומטית את מעמד "תורתו אומנותו".

עם חזרתם ארצה של הלמידים, בתום שנתיים של לימודי קודש בחו"ל – בגיל ממוצע של 22 – הם יוכלו להמשיך בלימודיהם למשך שנתיים נוספות, בכולל או בישיבה. עם זאת, מי שירצה, יוכל להתגייס.

בגיל 24 הם יעמדו שוב בפני צומת דרכים – ויבחרו האם להתגייס או להמשיך בלימודים בכולל או בישיבה.

מי שייבחר להמשיך בלימודיו יקבל ארכה עד גיל 26. בגיל זה, יחויבו תלמידים הכוללים והישיבות להתגייס. כאמור, רק 15% מתוכם יקבלו פטור גורף.

ההסכם הזה יחול גם על 300 בחורי ישיבות חב"ד שאיום הגיוס המיידי מרחף על ראשם, והם למעשה יוכלו לקבל פטור עד גיל 26.

בימים הקרובים יתקיים ככל-הנראה כנס בנושא שבו יקבלו את הפרטים על המתווה.

למרות האחדות הנדירה בחב"ד להסכם, אותו טוו ראש ישיבת חב"ד בצפת הרב וילישאנסקי, ראש ישיבת חב"ד במגדל-העמק הרב גולדברג וראש ישיבת חב"ד בקריית-גת הרב הבלין – יש מי שמתנגדים לכך בתוקף.

בין ראשי המתנגדים הוא הרב זלמן גופין מישיבת חב"ד המרכזית בכפר חב"ד.

גורמים בכירים המעורים במתווה אישרו את הפרטים וציינו: "אנחנו מצפים ומקווים שכל בחור ישיבה חב"די ימשיך ללמוד עד גיל 26. בגיל זה, מטבע הדברים, 99% מהתלמידים כבר יהיו נשואים, ולמעשה הבעיות בצבא תהיינה פחות קשות. כמובן שהמטרה שלנו היא שהגיוס יהיה למסלולי שח"ר. זה הרע במיעוטו; ההסכם הטוב ביותר שיכולנו לקבל – אחרת היו מגייסים את כל הבחורים עם חזרתם מה'קבוצה', או שלא היו מאפשרים את יציאתם".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות