היועץ המשפטי נגד חוק המקוואות של משה גפני: "פגיעה בחופש הדת"

אביחי מנדלבליט הבהיר כי הוא מתנגד להצעת החוק של ח"כ משה גפני המונעת מגופים שאינם אורטודוקסים לטבול במקוואות הרבנות: "פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון"
קובי פינדרוס
י"א אדר ב' התשע"ו / 20.03.2016 22:13

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מתנגד להצעת החוק של ח"כ משה גפני, המבקשת למנוע אפשרות של טבילת גופים שאינם אורטודוקסים במקוואות הרבנות הראשית.

מנדלבליט טוען, כי להתיר את הטבילה במקווה ציבורי בדרך הלכתית אחת בלבד – ללא הקשבה למנהגים אחרים, פוגעת במה שהוא מגדיר "ליבת הזכות לחופש דת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון".

מלבד זאת, חברי הכנסת המתנגדים לחוק הצליחו לחסום כל אפשרות לחקיקתו במתכונתו הנוכחית.

על פי סיכום שהושג בין השותפות הקואליציוניות, יוזם החוק ח"כ משה גפני, לא יוכל לקדם את החוק בוועדות או במליאה אם לא יציג נוסח חדש שיהיה מוסכם על מתנגדיו, בעיקר בבית היהודי ובכולנו.

החוק שעבר בקריאה טרומית, הוגש כאמור על ידי יו"ר ועדת הכספים. בנאומו במליאה טען גפני, כי הצעת החוק לא באה למנוע מרפורמים וקונסרבטיביים לטבול במקווה. "להפך, אנחנו מזמינים את כולם. יש החלטה של בג"ץ שאני לא מבין למה השופטים פסקו את הפסיקה הזו, ואנחנו רוצים לתקן טעות שלפי דעתנו פסק בית המשפט.

 "יש במדינה הזו יותר מקוואות פרטיות שאף אחד לא מתערב בהם, אבל מקוואות ציבוריות של המדינה הם עבור טבילה הלכתית", הדגיש. "דבר וחצי דבר לא ישתנה מהחוק הזה, מה שהיה הוא שיהיה. אני מודיע ומתחייב כאן במליאה שאנחנו ננסח את זה בוועדה באופן שיהיה ברור שלא יהיה שינוי במעמד הטובלות'.

"אנחנו רוצים להשאיר את המצב כמו שהוא ולא רוצים להביא למתח מיותר. מה שמדובר פה זה שרוצים לעשות גיור במקווה – כשזו לא מטרת המקווה. מקווה זה נושא הלכתי – זה לא בית מרחץ ולא חמאם טורקי", הוסיף גפני.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    חופש הדת? הריפורמים זה דת אחרת
    21/03/2016 08:26
    הרוך
  1. אולי שגם הנוצרים יטבלו?