תחקיר: התעללות קשה במשחטה כשרה • הרב לאו גינה: "אין הצדקה"

בתחקיר שפורסם בערוץ 2 על משחטה כשרה בדרום, נחשפו תמונות קשות של התעללות בבעלי חיים • הרבנות הראשית: "הרב לאו פנה לגורמי המקצוע ברבנות הראשית לישראל, לבחון את סרט ההקלטה, ואת התנהלות הגורמים השונים במשחטה"
אליעזר היון
כ"א סיון התשע"ה / 08.06.2015 15:29

מה קורה במשחטת 'דבאח' שבדרום הארץ?

בערוץ 2 נחשפו סרטונים מטרידים של עמותת אנונימוס בהם נראה כי במשחטה, הזוכה להכשר 'הרבנות', מזרזים את הבהמות באכזריות בדרכן אל השחיטה.

בתמונות הקשות נראה כיצד מורידים שער מתכתי על גבן של הבהמות. השער מונף באכזריות שוב ושוב, גם כשלבהמות אין לאן להתקדם. בתמונות אחרות נצפים עובדים מכים כבשים כדי שיכנסו לדיר, או גוררים אותם כשהן על רגל אחת.

במהלך התחקיר נחשפו גם תמונות של שימוש בשוקר חשמלי על ראשי הפרות, וגם כאן, כאשר לבהמות אין לאן להתקדם.

צילומי ההתעללות בבהמות הגיעו גם לאוסטרליה – המדינה ממנה מגיעות הפרות. הממשלה האוסטרלית פנתה לממשלת ישראל ודרשה לבצע חקירה מקיפה של משרד החקלאות הישראלי.

בשיחה עם חרדים 10 סיפרה חושפת התמונות הקשות – עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים – כי העמותה בשיתוף 'תנו לחיות לחיות' פנתה  לד"ר נדב גלאון, יו"ר השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, בדרישה לסגור את המשחטה, להשעות את הווטרינרים המועסקים בה ולשלול את הסמכתם.

כמו כן העמותה דורשת להציב מצלמות פיקוח בכל בתי המטבחיים, שישדרו לאתר אינטרנט ייעודי הנגיש לפקחים ולנציגי ארגונים למען בעלי החיים.

בעקבות פניות שהתקבלו ברבנות הראשית לישראל לאחר פרסום התחקיר על התעללות בבעלי חיים במשחטה בדרום הארץ, הורה הרב הראשי לישראל, הגאון רבי דוד לאו לגורמי המקצוע ברבנות הראשית לישראל לבחון את סרט ההקלטה ואת התנהלות הגורמים השונים במשחטה.

הרב לאו ביקש להדגיש: "השחיטה היהודית הינה שחיטה הומנית, המקפידה למנוע ככל הניתן את צער בעלי החיים, בהתאם לציווי האלוקי שמחייב למנוע 'צער בעלי חיים'.

"אין כל הצדקה להתעללות שהופעלה כלפי בעלי החיים במשחטה ויש למנוע התנהלויות מעין אלו בעתיד״.

ממשרד החקלאות נמסר: "בעקבות פנייה מהשירותים הווטרינרים באוסטרליה על הפרות נהלי צער בעלי חיים בבית המטבחיים 'דבאח' בדיר אל אסד, השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בישראל החלו בבדיקת הפנייה לאלתר.

במסגרת הבדיקה התקיימו שתי ביקורות במקום, שכללו תשאול העובדים, בדיקת מסמכים וצפייה בחומר שצולם במצלמות המותקנות במקום.

הבדיקה העלתה כי המפעל אינו מקיים את מלוא הנחיות משרד החקלאות ופיתוח הכפר למזעור סבל בהמות מהכניסה לבית המטבחים ועד לאחר השחיטה, הן על ידי בית המטבחיים עצמו, הן על ידי הרופא הווטרינר המפקח בבית המטבחיים מטעם הרשות המקומית, והן על ידי הרופא הווטרינר הראשי מטעם השירותים הווטרינריים.

הוחלט להורות לבית המטבחיים להפסיק לאלתר את פעולות השחיטה עד הסדרת מפגעי תשתית הגורמים להמשך סבל הבהמות בפריקה ובהמתנה לשחיטה. בנוסף הוחלט להורות לבית המטבחיים להקטין באופן מיידי את היקפי השחיטה בהתאם להיתר.

עוד נקבע כי האחראי על בית המטבחיים והווטרינר המפקח במפעל יזומנו לבירור שבסופו יוחלט אילו צעדים יינקטו, לרבות האפשרות לביטול היתר הפעלה לבית המטבחיים והאפשרות לביטול ההסמכה של הווטרינר המפקח".

מחברת 'בית המטבחיים דבאח' נמסר בתגובה: "החברה הינה חלק מתשלובת חברות דבאח, העוסקת בין היתר בגידול ופיטום בעלי חיים למעלה מ-60 שנים. במשך כל שנות פעילותה, פעלה ופועלת החברה על מנת להבטיח תנאים אופטימליים לבעלי החיים השוהים במתקניה, תוך הקפדה על כלל הנהלים וההנחיות בנושא.

"החברה מבקשת להדגיש שפגיעה בלתי מוצדקת בבעלי חיים נתפשת מאז ומעולם בעיניה כבלתי מוסרית ואינה עולה בקנה אחד עם השקפת עולמה, זאת ללא קשר להגבלות וההנחיות הרגולטיביות בנושא.

"מיד עם קבלת המידע, ננקטו צעדים משמעתיים נגד העובדים המעורבים לרבות פיטוריהם. בנוסף, פעלה החברה בתיאום עם השירותים הווטרינריים לתיקון הליקויים", טענו בחברה.

 עוד הוסיפו: "החברה ממשיכה לבחון את עצמה ואת עובדיה ופועלת באופן מידי לנקיטת כל האמצעים האפשריים על מנת למנוע הישנות המעשים המתוארים בכתבה. החברה תמשיך לשרת בצורה המיטבית את כלל תושבי מדינת ישראל ולהעניק לבעלי החיים במתקניה את התנאים האופטימליים תוך עמידה במלוא הדרישות והתקנים הרלוונטיים".

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  מזעזע
  09/06/2015 22:23
  אורי
 1. הכסף שלנו גורם לזה! קודם אדום-אדום, אח"כ זוגלובק, ועכשיו זה. מן הפח את הפחת.
  הדרך היחידה היא להפסיק לקנות בשר.

 2. ערבים
  10/06/2015 18:34
  יהודה
 3. זה נשמע משחטה בבעלות ערבית .

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   10/06/2015 22:20

   משחטה ערבית