אסון: שתי נשים נהרגו ו-51 נפצעו בהתהפכות אוטובוס בכביש 443

תאונה על כביש 443 בין אוטובוס ממודיעין עלית לירושלים לרכב פרטי • מד"א: "קבענו מותם של שניים מהנוסעים. לבתי החולים פנינו פצועים - שניים קשה, 5 בינוני ו-34 קל" • איש הצלה: "שמעתי רעש חזק מאוד מהנתיב הנגדי וראיתי את האוטובוס מתהפך על צידו" • עדויות, תמונות ווידאו
חיים טוויל
ה' אדר א' התשע"ט / 10.02.2019 10:17

שתי נשים נהרגו ו-51 בני אדם נפצעו בתאונת דרכים קשה שאירעה הבוקר (ראשון) בין אוטובוס לרכב פרטי – בכביש 443, בסמוך לבית חורון.

בעקבות התאונה התהפך האוטובוס, קו 304 ממודיעין עלית – לשכונת הר נוף בירושלים.

למקום הוזעקו כוחות גדולים של הצלה ומשטרה, וכן כוחות כיבוי אש המסייעים בחילוצם של מספר לכודים מתחת לאוטובוס.

המשטרה סגרה את כביש 443 ממזרח למחסום מכבים, לצורך הטיפול בתאונה.

מפרטים ראשונים של בירור התאונה הקשה בכביש 443 עולה, כי הרכב הפרטי שנסע מלפני האוטובוס, האט על מנת להסתכל על תאונה אחרת שאירעה בצידו השני של הכביש, וכתוצאה מכך האוטובוס לא הספיק לבלום, התנגש ברכב והתהפך.

ממד”א נמסר: חובשים ופראמדיקים של מד”א קובעים את מותם של שניים מנוסעי האוטובוס, ומפנים לבתי החולים 41 פצועים – בהם שניים קשה, 5 בינוני ו-34 קל. לבית החולים הדסה עין כרם פונה אחד קשה, לבי”ח שערי צדק 14 פצועים –  בהם אחד קשה, 3 בינוני ו- 10 קל. לבי”ח אסף הרופא 11 פצועים, בהם 2 בינוני ו-9 קל, לבי”ח הדסה הר הצופים 6 קל ולבי”ח איכילוב אחד קל.

זירת התאונה. צילום: קבוצת מדברים תקשורת

דוד קריספל, מנהל אגף המבצעים של איחוד הצלה: “כשהגעתי למקום יחד עם חובשים נוספים שהיו בסמיכות, הענקנו טיפול רפואי ראשוני בזירת התאונה לנפגעים. חלקם היו לכודים וצוותי כיבוי פעלו לחלצם. למרבה הצער, מדובר בזירה קשה, עם מעורבות מספר רב של נפגעים ששהו ברכב ובאוטובוס שהתהפך”.

אורי עופרי חובש באיחוד הצלה הוסיף: “חלק מהנפגעים פונו בניידות טיפול נמרץ ואמבולנסים של איחוד הצלה שהגיעו למקום. כמו כן עקב אופי האירוע הוזעקו למקום גם צוותי חוס”ן היחידה לעזרה ראשונה נפשית של איחוד הצלה”.

שייקה בלוי, חובש באיחוד הצלה: “מדובר בטרגדיה קשה – שתי צעירות נהרגו כתוצאה מהתהפכות האוטובוס וגופותיהן חולצו ע”י צוותי כיבוי. כמו כן: יחד עם חובשים נוספים וצוותי האמבולנסים של איחוד הצלה הענקנו טיפול רפואי ראשוני בזירת התאונה ל-28 נפגעים שחלקם פונו באמבולנסים של איחוד הצלה להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים שערי צדק בירושלים”.

 ד”ר אלון שוורץ, כירורג בכיר במערך הטראומה של שערי צדק, על מצב הפצועים

חובש בכיר במד”א במד”א, אוריאל גולדברג: “טיפלתי בתאונה קלה בכביש 443 לכיוון מחסום מכבים, כשלפתע שמעתי רעש חזק מאוד מהנתיב הנגדי וראיתי את האוטובוס מתהפך על צידו.

“מיד דיווחתי למוקד 101 של מד”א על התאונה ובסיוע אזרחים וחיילים שהיו במקום התחלנו לחלץ את עשרות הנוסעים שהיו באוטובוס. יחד עם צוותי מד”א נוספים שהגיעו במהירות למקום, ביצענו הערכה רפואית לפצועים. שניים מהנוסעים היו מחוסרי הכרה והשאר התהלכו.

“כוחות גדולים של מד”א שהגיעו למקום המשיכו את הטיפול הרפואי ופינו את הפצועים לבתי החולים. כארבעה מתוכם במצב קשה, 3 בינוני ו-23 קל”.

חובש מד”א קובי גולדשטיין סיפר: “הגעתי למקום עם האופנוע והבחנתי בהמולה הגדולה. ראיתי אישה בשנות ה 30 עם פציעה בפנים מחזיקה תינוקת ו- 3 ילדות קטנות, לקחתי ממנה את התינוקת שנחבלה בראשה והרגעתי אותן, הכנסתי אותן לאחד האמבולנסים שלנו תוך שאני מעניק להן עזרה ראשונה”.

תיעוד, מיד לאחר התאונה. צילום: באדיבות עו”ד יצחק וינד

חובש רפואת חירום במד”א דוד ירושלמי: “הביאו אלי לאמבולנס גבר ואישה בשנות ה-30 עם 4 בנותיהן בגילאי 5 עד שנה, הן סבלו מחבלות בפנים ובגוף והיו בהכרה מלאה. תוך טיפול רפואי פינינו את בני המשפחה לבית החולים שערי צדק כשמצבם מוגדר קל”.

פראמדיק מד”א פאדי דקידק שהגיע בניידת טיפול נמרץ הראשונה למקום סיפר: “כשהגענו המראה היה מזעזע, ראינו אוטובוס הפוך על צידו על מעקה הבטיחות בצד הכביש. הייתה המולה גדולה, חלק מנוסעי האוטובוס יצאו עצמאית וחלקם בעזרת פראמדיקים שלנו וחיילים שנקלעו למקום.

“כוחות הכיבוי שהגיעו מהר למקום סייעו לנו לחלץ את שאר הנפגעים כששתי נשים, אחת בשנות ה-50 והשניה כבת 30, נלכדו בחלקו האמצעי של האוטובוס.

“תוך החילוץ המורכב והממושך נכנסו לאוטובוס וביצענו בהן בדיקות רפואיות, הן היו ללא סימני חיים, המשכנו לבצע סריקה באוטובוס ומלבד אותן 2 נשים כולם חולצו ויצאו החוצה, בין הפצועים הייתה תינוקת כבת שנה, היא הייתה בהכרה מלאה וסבלה מחבלה בראשה, תוך טיפול רפואי פינינו אותה לבית החולים כשמצבה קל.

“3 גברים היו בהכרה מלאה וסבלו מפציעות קשות בפלג גופן העליון, שאר הנפגעים ישבו בצד הכביש והכוחות שלנו ביצעו מיון ראשוני והעניקו להם טיפול רפואי ולאחר מכן פינינו אותם לבתי החולים.”

מאיחוד הצלה נמסר כי שני נפגעים בינוני – בן 25 ובן 40 – מנוסעי האוטובוס, ונהג האוטובוס, כבן 60, שנפצע באורח קל, פונו באמבולנסים של איחוד הצלה להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים שערי צדק.

מוקד עיריית מודיעין עלית 107 מופנה כעת לחדר המצב שנפתח בעירייה.

אוטובוס התהפך, כביש 443

צילום: דוברות איחוד הצלה

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר:  בסך הכל מטופלים בהדסה עין כרם שישה פצועים – פצוע בסביבות שנות ה-20 לחייו, במצב קשה ובהכרה מעורפלת; פצוע בן 58 במצב בינוני ובהכרה מלאה1 וארבעה נערים בני 14,,16.5, 16,17, בהכרה מלאה, עם חבלות קלות.

בהדסה הר הצופים מטופלים שבעה פצועים במצב קל, כולם בהכרה ומעל גיל 25.

למרכז הרפואי שערי צדק פונו 19 נפגעים: שני פצוים קשה, שניים בינוניים ו-15 באורח קל, ביניהם 4 ילדים, מתוכם תינוקת בת שנה.

נפתח מרכז מידע שמספרו 1255125 ופקס לכבדי שמיעה שמספרו 02-6522950.

מ’אסף הרופא שמיר’ נמסר:  9 פצועים הגיעו אלינו עד עתה מהתאונה בכביש 443. כולם בהכרה מלאה וסובלים מחבלות קלות. מטופלים בדקות אלו במלר”ד.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר כי הגיעו שבעה פצועים מתאונת האוטובוס. שניים מהם במצב בינוני וחמישה במצב קל.

אוטובוס התהפך

צילום: דוברות המשטרה

חברת קווים-עילית פרסמה בצהרים הודעה:

“לצערנו, הבוקר בשעה 09:15, קו 304 של חברת קווים עילית שנוסע ממודיעין עילית לירושלים דרך כביש 443 היה מעורב בתאונת דרכים קשה סמוך לבית חורון.

נציגי החברה פועלים בשיתוף פעולה מלא עם כוחות ההצלה, המשטרה, מד”א, ועיריית מודיעין עילית.

החברה מבצעת תחקור ראשוני של האירוע וממצאיו יועברו לגורמים המוסמכים.

חברת קווים עילית משתתפת בצער משפחות ההרוגים ומאחלת רפואה שלימה והחלמה מהירה לפצועים”.

מאגף התנועה של המשטרה נמסר: כביש 443 נחסם לתנועה ממחסום מכבים למזרח בעקבות תאונה מטופלת. שוטרי משטרת ישראל נמצאים במקום ומכווינים את התנועה. יש להפנות נהגים לדרכים חלופיות.

 צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש90
הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    תאונה
    10/02/2019 10:32
    ציפי
  1. אנא, כתבו את שמות הפצועים לתפילה.