הרשל"צ לדיינים: אל תהיו מושפעים בפסיקה מעתירות שיגישו לבג"ץ

הגר"י יוסף קרא לדיינים בכנס דייני ישראל לקצר ככל הניתן את הזמנים עד למתן פסק הדין • הגר"ד לאו: "יש מי שנראים כאנשי תורה, מסתובבים להם בעולם ומגיירים בלי שהוסמכו לכך. אני לא מצליח להבין איך האנשים האלה ישנים טוב בלילה"
יוסף גרינבוים
כ"ב שבט התשע"ט / 28.01.2019 00:43
הרב יצחק יוסף

כלל דייני ישראל התכנסו היום (ראשון) לכנס החורף השנתי המקצועי שנערך הפעם בקיבוץ לביא שבצפון – ועמד בסימן החילופין בנשיאות בתי הדין הרבניים.

במהלך ארבעת ימי הכנס ייערכו השתלמויות, הרצאות בדיונים שונים כגון גיטין, אמינות בדיקות די.אן.איי, צדדים שלישיים בברור יהדות, עגונות והתמודדות עם סרבני גט.

הראשון לציון הגר"י יוסף ,שכיהן בשנים האחרונות כנשיא בית הדין הרבני הגדול, עבר לכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית, ועמיתו הרב הראשי הגר"ד לאו מכהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול ואחראי על מערכת בתי הדין.

בישיבת הפתיחה סיכם הראשל"צ את 5 שנות כהונתו וקרא לדיינים: "הוו מתונים בדין… חכמים היזהרו בדבריכם. כולנו מצווים לשמוע את שני הצדדים, לחשוב, לחקור ולהתבונן היטב, אבל מאידך אסור לנו לעכב יותר מדי את פסקי הדין. במקרים סבוכים ומורכבים קורה שתיק לוקח למעלה משנה, וזה עינוי דין".

הגר"י יוסף קרא לדיינים לקצר ככל הניתן את הזמנים עד למתן פסק הדין. כמו כן קרא לדיינים החדשים להיוועץ במידת הצורך בדיינים בדימוס.

יחד עם זאת, שלל הראשל"צ את התופעה המסתמנת לאחרונה כשעורכי דין או בעלי דין מצרפים פסקי דין וחוות דעת של דיינים לשעבר. כמו כן הזהיר מהתופעה של בתי הדין חיצוניים שאינם ממלכתיים ושלל את המשתמשים להפקעות נישואין ללא בסיס.

הרב הנחה את הדיינים שלא לפחד מבג"ץ ושלא להיות מושפעים בפסיקה מחששות לעתירות לבג"ץ "שאינן יודעות גבול".

הגר"י יוסף הזכיר בהקשר זה, כי כבר עכשיו בתפקידו החדש כנשיא מועצת הרבנות הראשית והאחראי על מערך הכשרות, הוא נאלץ להתמודד עם עתירה מוזרה לבג"ץ בנושא כשרות בפסח, כאשר מבקשים להכניס חמץ לבתי החולים.

כנס דיינים

צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

הגר"ד לאו, שהוא נשיא בית הדין הרבני החדש, שלל בדבריו את ההליכים המשפטיים המתבצעים מחוץ למערכת בתי הדין - וחשף תופעה לפיה "יהודים שנראים כלפי חוץ כאנשי תורה, מסתובבים להם בעולם ומגיירים בלי שהוסמכו לכך. אני לא מצליח להבין איך האנשים האלה ישנים טוב בלילה. אדם נוסע לבריסל ובאותו יום מגייר שמונה אנשים שאינך יודע מניין באו ולאן הם יילכו. זה פשע! נוסעים לפנמה, למקסיקו, מגיירים אנשים באיצטלא דרבנן. אנו בכאב גדול הודענו כי אנחנו ברבנות הראשית ובבתי הדין הרבניים לא נכיר בגיורים אלה".

מנהל בתי הדין הרבניים, הדיין הרב דוד מלכא, אמר: "אני רוצה להודות על הזכות שנפלה בחלקי לשרת את דייני ישראל ואת מערכת בתי הדין הרבניים. לא שערתי את מידת הקושי שיש בהתמודדות באתגרים שניצבתי בפניהם, אבל אני מוכן לשאת בעול בשמחה".

כנס דיינים

צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

הרב מלכא סקר את ההתפתחויות במערכת בתי הדין בשנה האחרונה: "זכינו במינויים של 24 דיינים חדשים. אני שמח לבשר כי אין היום הרכבים חסרים. בעשור האחרון מונו 77 דיינים שזה תחלופה של למעלה מ-70 אחוז ממצבת הדיינים, ויש לכך משמעות גדולה. לא פשוט לקלוט קבוצה גדולה כל כך בבת אחת, אבל השתדלנו להתמודד עם השיבוצים בהתאם לצרכים ולניסיון".

הוא הוסיף: "מאז נכנסתי לתפקידי הצבתי לי למטרה להביא להשוואת התנאים בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט. יזמתי שינויים מבניים בהנהלת בתי הדין, בין השאר העברתי את האחריות על המזכירים הראשיים לסמנכ"לית החדשה שמביאה עמה נסיון עצום. אנו עושים בימים אלה מאמצים כבירים לשיפור מצב הדיור במבנים של בתי הדין הרבניים לרווחת הדיינים וכלל הציבור".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    גיורי צה"ל ????????????????
    28/01/2019 09:28
    יהודי חרד
  1. גיורי צה"ל ??????????????