פרוש על הרב ברלנד: "ידעתי למה הוא יושב בכלא. מה זה? הפריע לי?"

מקורבי מנהיג 'שובו בנים', שהודה והורשע בביצוע מעשים חמורים בנשים, וישב בכלא, מנסים להחזירו לקדמת הבמה החרדית - ללא הצלחה • בהקלטה שפורסמה ב'החדשות' נחשף הדיל שהציעו אנשיו לליצמן ופרוש: לגיטימציה באמצעות פגישות עם אדמו"רים תמורת קולות
חרדים 10
ג' שבט התשע"ט / 09.01.2019 17:27
מאיר פרוש

מאז שהרב אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים', שהודה והורשע בביצוע מעשים חמורים בנשים, השתחרר מבית הכלא, אנשיו פועלים – בינתיים ללא הצלחה – להחזירו לקונצנזוס במגזר החרדי.

בהקלטה שחשף אמש העיתונאי יאיר שרקי ב'מהדורה המרכזית' של 'החדשות', תועדו שיחות שניהלו לפני הבחירות המקומיות בירושלים סגן השר יעקב ליצמן וסגן השר מאיר פרוש עם מקורביו של ברלנד, במהלכן ניסו המקורבים לנהל משא ומתן שיוביל למתן לגיטימציה מצד אדמו"רים ורבנים במנהיג המורשע.

לפי התיעוד, אנשיו של מנהיג 'שובו בנים' יצאו למעין מכירה פומבית, במהלכה הציעו את קולות הקהילה – תמורת פגישות עם אדמו"רים.

"היום, מבחינת הציבור החרדי, הוא מקצה מחמת מיאוס, אין לזה שום הגדרה אחרת. אני לא יכול להשאיר לו את המקום הזה", נשמע אומר נתן בזנסון, עוזרו של הרב ברלנד, בשיחה שפורסמה ב'החדשות'. "למעשה, יש לנו דרישה מאוד פשוטה, מאוד פשוטה. זה דרישה אחת: שגדולי ישראל יקבלו אותו. אני מבין שבחסידות גור אין דבר כזה תמונות, שהרב ייכנס והרבי יבקש ממנו לתחום לג' – אגודת ישראל. בוויז'ניץ ובבעלז זה כן מתאים".

ליצמן, חסיד גור, ממהר להשיב: "זה לא יהיה, אני מכיר את הרבי שלנו – הוא לא עושה דברים כאלה".

העוזר מסביר: "אם הרב לא יכול להיפגש עם גדולי הדור, זאת אומרת שבאמת הוא פושע. איך אתה מסביר את זה? שיעשו איזשהו מאמץ לכבד אותו, איזשהו כבוד מינימלי, איזושהי הכרה מינימלית – אז הוא לא בן אדם, אז מה צריכים את הקולות שלו? אתה לא תלך לקחת קולות מהקהילה הלהט"בית, כן? יש מקומות שאתה לא תלך אליהם, אז שובו בנים זה גם סוג של ממזרים כאלה…"

בזנסון ממשיך ומאיים: "נעשה ברית עם האויבים שלך, והברית הזאת אומרת שבבחירות הבאות ש"ס ודגל התורה מתמודדות יחד לכנסת – ואנחנו מעניקים להם את המנדט הנוסף, כי הרב הולך להופיע בכל עצרת בחירות והוא אדם כריזמטי וסוחף".

בשלב זה הוא מדבר בזילזול על הספרדים: "הוא מדבר עם פרענקים, עם פרענקיאדה, והוא הרב היחיד שיודע לדבר, הוא יודע לדבר בשפת הביבים שלהם. אם הוא יגיד להם להצביע ש"ס אתה יודע איזה כוח זה לש"ס?"

מאיר פרוש נשמע בשיחה אומר כי סבל מתגובות קשות כשביקר את הרב ברלנד, אולם המשיך לעשות זאת.

"אני הלכתי לבקר בכלא. אני הרגשתי שאני צריך לתת לו את זה. אוקיי? אני באתי לכלא ויצאו נגדי, קיבלתי על זה תלונות מהחילוניות, נכון?", הוא מסביר.

"אחרי זה היה בית חולים. הלכתי לבית החולים. אני ראיתי שאני הולך עכשיו ואני נשרף או שאני יכול גם לאבד את המקום שלי, אני יודע? מישהו ינפנף לי את זה…"

הרב ברלנד

צילום: Avi Dishi/Flash90

פרוש ממשיך ומסגיר גם את דעתו על הפגיעה בנשים: "אז אני אומר עוד פעם, אני יכול להגיד להגנתי, אני ניסיתי כבר. לא היה אכפת לי. צפצפתי על כולם. ואני ידעתי למה הוא יושב בכלא. מה זה? הפריע לי? אני כאילו האמנתי לרגע?"

בסופו של יום, תמך ברלנד ברשימה עצמאית, שזכתה לכאלף קולות.

בסיבוב השני על ראשות העיר, דרעי שיגר את צביקה כהן, יו"ר סיעת ש"ס בעיר ואת חתנו, מנהל מטה הבחירות, לצילום עם ברלנד – שתמך בתמורה במשה ליאון.

בתו של הרב עובדיה עדינה בר שלום, מייסד מפלגת 'אחי ישראלי', הגיבה על ההקלטות של פרוש וליצמן עם אנשי 'שובו בנים': "הרצון של פוליטיקאים חרדים להכשיר מי שהורשע בעבירות נגד נשים הוא כשל מוסרי הרומס את נשות ישראל ללא הבדל מוצא וקהילה. ברלנד שאינו ראוי להקרא רב הוא מוקצה שמקומו מחוץ למחנה".

מטעם מקורבי הרב ברלנד נמסר ל'החדשות': "הרב ברלנד ממשיך וימשיך לקרב את כל עם ישראל כפי שהוא עושה מידי יום ומידי לילה ואלפים נעזרים בו. מאז ומתמיד הרב השקיע וקירב את הציבור הספרדי יותר מאשר את האחרים בעיקר בגלל היותם נרדפים. ורק לכן הזרם המקורי בברסלב רודפים אותו כבר עשרות שנים והם אלה שעומדים מאחורי עלילות הדם והרדיפות נגדו. הרב בקשר רציף עם כל גדולי ישראל מכל החוגים ובשיחה של הגבאי עם הפוליטיקאים הוא הבהיר להם שאינו מוכן לקבל יותר את המצב שהרבנים ואישי הציבור מפחדים מאותה קבוצה קיצונית סיקריקית שרודפת את הרב ומטילה אימה על כל רב ואיש ציבור שנפגש איתו".

אריה דרעי ויעקב ליצמן בחרו שלא להגיב; את תגובת פרוש 'החדשות' לא הצליחו להשיג.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  לא פלא - פרוש עושה הכל בשביל כסף ומשרות
  09/01/2019 21:20
  חיים
 1. אחרי מה שעשה בבית שמש, שם גילה את קלונו ברבים. הכל יכול להיות.
  בזוי ושפל.

 2. רשעים
  30/01/2019 10:38
  יעקב
 3. כל הפוליטקאים האלה … לא מעניין אותם דת ולא ריבונו של עולם.
  כולם מאנשי. כת החנפים כת השקרנים כת מספרי לשון הרע כת הלייצים.
  שאן להם חלק לעולם הבא… הרסו את העולם החרדי הרסו את הדת ומבזים אותה… אין להם אלוקים. דירדרו את העם מחללי שם שמים.
  יראי ה' מתרחקים מפוליטיקה