"פותחים שער": הנדיבים פתחו את הלב להצלת ישיבת 'שערי יצחק'

המקום: מלון דייויד אינטרקונטיננטל, תל אביב. הזמן: יום חמישי בערב. האירוע: דינר להקמת מבנה של קבע לישיבת 'שערי יצחק בבית חלקיה'. המשתתפים: מאות תומכי וידידי הישיבה, רבנים ואישי ציבור. התוצאה: מיליוני שקלים שנאספו במהלך הערב, והבטחת המשך קיומה של הישיבה
חרדים 10
ג' שבט התשע"ט / 09.01.2019 02:02
שערי יצחק

סיפוק רב בישיבת 'שערי יצחק' בבית חלקיה בעקבות ההצלחה הכבירה של הדינר המיוחד "פותחים שער" להקמת מבנה של קבע עבור הישיבה.

עוד לפני שנסקר את האירוע המיוחד שהסתיים, כאמור, בהצלחה אדירה,  קצת רקע על הישיבה, חזונה והסיבה שבגללה הדינר המדובר היה למעשה מהלך נחוץ למען המשך קיומה.

ישיבת 'שערי יצחק' השוכנת במושב בית חלקיה, הוקמה במטרה להציל בחורי חמד רגע לפני שהם נפלטים מחוץ למסגרת הישיבתית. הישיבה הפכה כבר בשנותיה הראשונות לבית גידול רוחני ואישיותי עבור עשרות בחורים שמצאו בה מקום מפלט לנפשם הסוערת.

גם בימים אלו ממשיכה הישיבה לקצור את פירות עמלה כשקול התורה של בחורי החמד נשמע בגאון בהיכל בעת המדרש בכל יום ובכל שעה.

לאחרונה החל מרחף סימן שאלה גדול על המשך קיומה של הישיבה, בדמות צו פינוי שהוצא על ידי בית המשפט למתחם הישיבה. לפי פסיקת בית המשפט, יש להרוס את כל המבנים המשמשים כמשכנה של הישיבה עד ה-15/5/2019.

הפתרון הרלוונטי היחיד שעל הפרק הוא רכישת מגרש סמוך, העברה של חלק מהמבנים היבילים המשמשים את הישיבה כיום, ובניה של קמפוס כולל או חלקי עבור הישיבה. מדובר כמובן בהוצאה כבדה במיוחד, הנאמדת בשלב זה במינימום חמישה מיליון שקלים, ואף למעלה מכך.

כדי להצליח לגייס את הסכום האסטרונומי, יצאה הישיבה בקמפיין תרומות חובק עולם, כאשר אירוע השיא התקיים בי"ט בטבת, בדינר מיוחד תחת הכותרת 'פותחים שער'.

הדינר התקיים במלון 'דייויד אינטרקונטיננטל' בתל אביב, ונטלו בו חלק רבנים, אישי ציבור ונדיבי עם.

כמו כן, אורחי הדינר נהנו מארוחת גורמה עשירה לצד תוכנית אומנותית בהשתתפותם של ענקי הזמר החסידי: המעבד ר' משה מונה רוזנבלום, בעל המנגן זאנוויל וינברג ומקהלת נרננה.

מנחה האירוע היה הרב שלמה רוזנשטיין, שקידם בברכה את הבאים ופתח את הערב בסקירה קצרה על הישיבה מזמן הקמת, עבור בחזונה החינוכי וכלה בתוכניות הרבות לעתיד. בהמשך עלו לבמה אורחי הכבוד הרבים, ביניהם: ראש ישיבת סלבודקא, הגאון רבי דב לנדאו, הרה"ג רבי ישראל אדלשטיין, בנו של ראש ישיבת פוניבז' הגר"ג אדלשטיין, הרב אברהם גרינבוים – ראש ישיבת 'נהורא' ויו"ר קרן וולפסון, הרה"ג רבי משה קלירס – רב שכונת המושבה הגרמנית בירושלים, הרה"ג רבי אהרן דב פרויינד – ראש כולל בית אבא. ראש המועצה האזורית נחל שורק – אלי אקסוזידו וחברי הכנסת: משה גפני, מיכאל מלכיאלי, אורי מקלב, יעקב אשר ואליעזר מוזס.

סביב השולחנות הערוכים בטוב טעם הסבו מאות ידידי ותומכי הישיבה, שהאזינו לנאומים הנרגשים ונהנו מביצועים מוזיקליים סוחפים ר' משה מונה רוזנבלום, בעל המנגן זאנוויל וינברג ומקהלת נרננה. בין לבין הוקרנו על המסכים דבריהם של תלמידי הישיבה ששיתפו באומץ רב ובכנות מרגשת את הסיפור האישי שלהם; כיצד רגע לפני שהם הידרדרו לתהום רוחנית ל"ע הם עלו חזרה על דרך המלך בזכות הבשורה הגדולה של הישיבה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, נאם ממושכות באירוע והביע את הערכתו העצומה לישיבה ופועלה, שקמה למרות קשיים קיומיים רבים שליוו אותה בתחילת דרכה. "אני בא כדי להגיד לכם דבר אחד, הישיבה הזאת מצליחה, תמשיך להצליח ותקבל ממנו את מלוא הסיוע. זאת ישיבה ברמה גבוהה, זאת ישיבה שגדלים בה תלמידי חכמים גדולים, גדולי תורה, ואם מישהו מפקפק ביכולת של ראש הישיבה וצוות הישיבה להחזיק את המוסד הזה למרות הקשיים – באתי להגיד לכם: בעזרת השם תהיה סייעתא דשמיא בלתי רגילה ושמה של הישיבה ילך לפניה גם היום אבל בהמשך עוד יותר".

גפני ציין את הסייתא דשמיא העל-טבעית של הכלכלה הישראלית שמצליחה לשגשג למרות המשברים העולמיים והאתגרים מבית. "הסיוע ללומדי התורה זה מה שמחזיק אותנו. זה דבר שאין לו אח ורע. בתחילת המשבר הכלכלי העולמי בסוף העשור הקודם ראשי המשק וצמרת משרד האוצר היו מצויים בחרדה אמיתית מפני מה שיתרחש. אני בתור יו"ר ועדת הכספים הבעתי ביטחון בכך שלא ניפגע ואמרתי את זה לשר שטייניץ.

"כשהוא שאל לפשר הביטחון שלי, הסברתי לו שכל עוד המדינה מתקצבת ישיבות ותומכת בלומדי תורה – הכלכלה תפרח. ואנחנו רואים את זה בחוש. אני לא אומר את זה רק היום בתור חכמה למפרע, אמרתי את זה בזמן אמת".

גפני פנה למשתתפי האירוע והפציר בהם: "יש לנו זכות גדולה להשתתף בערב הזה ולעזור למוסד המפואר הזה לעמוד על הרגליים. אני קורא לכם לקחת חלק בדבר החשוב הזה".

באמצע דבריו של גפני נכנס לאולם ראש המועצה האזורית נחל שורק, אלי אקסוזידו, אשר עמד לימין הישיבה למן רגע הקמתה וסייע לה בכל הדרכים והמהמורות שנקרו בדרכה. באופן חריג קטע גפני את נאומו וקיבל את אקסוזידו בחמימות יוצאת דופן.

"קבלו את אלי אקסוזידו, ראש המועצה האזורית נחל שורק, במחיאות כפיים…אני אומר את האמת שאתה ראש מועצה אזורית מצוין", אמר גפני והוסיף בחיוך: "השבוע העברתי לך כסף ואתה צריך לעזור להם…אתה תמיד עוזר".

אקסוזידו עצמו נאם אף הוא באירוע והעלה על נס את מוסדות התורה הרבים בתחומי המועצה בכלל ואת ישיבת 'שערי יצחק בפרט'. "מדינת ישראל צריכה להבין שכל ההצלחה תלויה בלימוד התורה. למוסדות התורה מגיע תקצוב לפחות, אם לא יותר, כמו המוסדות האחרים", אמר לקול תשואות הקהל.

יצוין כי במהלך הערב הוקרנו דברי ברכה מהשרים יואב גלנט, אלי כהן וגלעד ארדן, כמו גם מיו"ר הכנסת אדלשטיין. הם, כמו ח"כ גפני, הדגישו את הגישה החיובית של ראש המועצה והפעילות שלו שנושאת פירות בשטח.

רגע השיא באירוע היה הקרנת סרטון מביקור של ראשי הישיבה בביתו של ראש ישיבת פוניבז', הגאון רבי גרשון אדלשטיין. בסרטון נראה הגרי"ג  אדלשטיין יוצא מגדרו למען הישיבה וממליץ בחום לסייע ולתמוך בה ככל הניתן, תוך שהוא מדגיש כי כל הפעולות וההחלטות של צוות הישיבה נעשות לאחר התייעצות עמו. בהמשך נראה הגר"ג כותב בעצמו צ'ק למען הישיבה.

יצוין כי בשל חולשה שתקפה אותו נבצר מהגר"ג אדלשטיין להשתתף באירוע, אך הוא טרח וכתב מכתב ארוך בכתב ידו. המכתב הוקרא במהלך הערב על ידי בנו.

לאחר מכן הגיע למקום ראש ישיבת סלבודקא, שנרתם אף הוא להצלחת המגבית.

לקראת סיום האירוע, ובמקביל להתקדמות התוכנית האומנותית, החל שלב ההתרמה שבסיומו נאסף לטובת הישיבה סכום אדיר של כמה מיליוני שקלים.

ראשי ומנהלי הישיבה הודו בחום לתורמים וציינו כי המגבית נמשכת גם בימים אלו כדי לאפשר למי שנבצר ממנו להשתתף בערב המיוחד לקחת חלק בהבטחת המשך קיומה של הישיבה.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות