למה לא אושר שטח של מליון מ”ר למסחר באלעד? • הסיפור המלא

פרוש מאשים: דרעי בלם בקבינט הדיור אישור שטח העסקים של אלעד • גורם מקצועי בכיר במשרד הפנים ל'חרדים 10': "פרוש בחר להשתולל. לא הטילו שום וטו. הכל נבחן מקצועית. אתמול אלעד קיבלה קרוב ל-8 מיליון שקל מקרן הארנונה של נתב"ג. אילו חיפשנו לנקום, יכולנו לדלג על אלעד"
אריה ריבקינד
כ"ה טבת התשע"ט / 02.01.2019 00:48

ישראל פרוש, ראש העיר אלעד, האשים היום (שלישי) את שר הפנים אריה דרעי בבלימת הסיוע לעיר החרדית ובהטלת וטו על אישור שטח מסחרי של מיליון מ”ר.

בשיחה עם משה גלסנר במהדורה המרכזית של ‘קול ברמה’ – אמר פרוש: “נאמר לי במפורש על ידי השר כחלון שעצרו לאלעד שטחי תעסוקה עקב וטו אישי של השר דרעי. אלו דברים שלא יעשו. אני לא רוצה לחזור לתקופה של לפיד שעצרו לנו הכל. מכל הבירורים שעשיתי נאמר לי במפורש ששר הפנים דרעי מטיל וטו על כל סיוע לאלעד”.

פרוש הוסיף: “אחרי שכל הגורמים הסכימו ל’משולש העסקים’, אני מקבל הודעות מכל הגורמים המקצועיים בוותמ”ל ששר הפנים הטיל וטו על אישור שטח מסחרי של מיליון מ”ר – וזה לא משיקולים מקצועיים”.

“אני פונה לדרעי”, המשיך פרוש, “תעשה מה שאתה רוצה נגדי פוליטית, לא נגד התושבים של אלעד. הם לא צריכים לשלם מחיר”.

גם אתמול, במהלך ישיבת המועצה, בה נחל מפלה לאחר שלא הצליח להעביר את תקציב שנת 2019 – אמר פרוש: “העיר מתפתחת, מגיעים הרבה תעשייה ומסחר, מיליוני מטרים. לצערי, היום אחד השרים הוריד מיליון מטר”.

אלא שהמציאות קצת יותר מורכבת.

ישראל פרוש, אריה דרעי

דרעי ופרוש בימים קצת טובים יותר. צילום: Yaakov Naumi/Flash90

“הכי קל להאשים את דרעי”, אומר גורם בכיר במשרד הפנים לחרדים 10. “הוא פשוט כפוי טובה”, אומר מקורב ליו”ר ש”ס.

לחרדים 10 נודע, כי בשיחות סגורות אמר דרעי: “ישראל פרוש לחוץ שאין לו קואליציה ותקציב – ובוחר לירוק לבור ששתה ממנו בשנים האחרונות, כולל מענק מיוחד שקיבל אתמול בסך למעלה משבעה מיליון ש”ח מכספי נתב”ג”.

כזכור, השר דרעי העביר החלטה כי היישובים הממוקמים סמוך לנתב”ג יפוצו על הרעש וזיהום האוויר שנגרם להם כתוצאה מפעילות השדה.

אז מה קרה?

מתברר, כי על העיכוב באישור הוחלט לאחר שראש המועצה האזורית דרום השרון, אושרת גני גונן, פנתה במכתב אל שר הפנים והודיעה כי היא מתנגדת למהלך – ומבקשת לדחות את הדיון על אישור שטחי המסחר באלעד.

ראש המועצה,  שנבחרה בבחירות המוניציפליות האחרונות, כותבת במכתב: “אבקש כי ההכרזה הנ”ל בנושא סירקין ואלעד תידחה בשלב זה ותוגש רק לאחר שהנושר ילובן עמנו”.

אלעד, אריה דרעי, שטחי מסחר

המכתב שמוען לדרעי. באדיבות המצלם

אלא ש-10 ימים אחר כך שיגרה ראש המועצה מכתב אל זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור הלאומי, ואל דקלה פרסיקו מתכננת הותמ”ל, בו היא מודיעה על תמיכת המועצה האזורית באישור שטחי המסחר לעיר אלעד.

אולם,  יש לשים לב לנתון חשוב: מכתבה של ראש המועצה אושרת גני גונן נשלח עם העתק לראש העיר אלעד ישראל פרוש, בעוד שר הפנים אריה דרעי, אליו הופנה מכתבה הראשון – לא קיבל אפילו העתק ממכתב זה.

גם משרד הפנים לא זכה לקבל העתק מהמכתב.

אלעד, שטחי מסחר

המכתב שלא נשלח למשרד הפנים. באדיבות המצלם

בשיחה שקיים גורם מקצועי בסביבת שר הפנים עם אתר חרדים 10 – הוא נשמע נחרץ: “הנקודה היא כזאת – נשלח הרי מכתב מהמועצה האזורית דרום השרון. הסכנה הגדולה ביותר של החלטות ותמ”ליות (-מתחמים מועדפים לבניה) מהסוג הזה, שהן עובדות בעצם על ‘טייס אוטומטי’ מבלי שיתקיים דיון אמיתי שמקובל בהליכי תכנון  – ועדה מקומית, ועדה מחוזית, ועדות ערר והכרזות.

“בגלל שהייתה התנגדות של מועצת דרום השרון – זה נעצר. לא הייתה לאיש כוונה לטרפד, אין שיקולים כאלו בכל השנים שבהן אני נמצא בסביבת דרעי כשר פנים. בבואו לבחון נושאים מקצועיים שקשורים ברשויות מקומיות הוא תמיד בוחן מקצועית, וזו לא סיסמה אלא אמיתי.

“רק אתמול אלעד קיבלה קרוב ל-8 מיליון שקל מקרן של ארנונה. דרעי מינה ועדה מיוחדת שדנה בסכומים אותם תקבל כל רשות הממוקמת סמוך לנתב”ג, ובין השאר נכללה אלעד ברשימה. אילו חיפשנו לנקום יכולנו לדלג על אלעד, וזה היה עובר משפטית.

נתב"ג

מליונים מקרן הארנונה של נתב”ג. צילום: Moshe Shai/FLASH90

“דרעי גם העניק לאלעד ניהול תקין ועוד. כשדרעי מתיישב על כיסא שר הפנים, ואת זה ראיתי לאורך כל הקדנציה, הוא שוקל דברים כשר פנים, ובלי פוליטיקה. הוא עושה מחיצה מוחלטת”.

הגורם ממשיך: “לצערי ישראל פרוש בחר להשתולל בתקשורת, שלא בצדק. אנחנו קיבלנו פנייה מראש המועצה בכתב – לדחות! זה שאחר-כך, בעל פה, השתכנעה ראש מועצת דרום השרון, ואני מתאר לעצמי שזה על ידי פרוש, אבל היא חזרה בה בעל פה ולא שלחה אלינו למשרד הפנים כל מכתב. וכן, יש משמעות לנושא כזה אם הוא לא בהסכמה, שיתקיים דיון אמיתי.

“גם אם זה לא עובר בותמ”ל, הרי אף אחד לא מונע ממנו, כראש רשות, לקדם את זה בהליכי תכנון רגילים. זה ייקח יותר זמן, אבל זה לא שהטילו וטו על התוכנית. וגם בתכנון ותמ”לים, אם נגיע להסכמות ונדון בזה בצורה מסודרת זה יקודם. אף אחד לא הולך כאן על הראש של מישהו”.

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  ההתנגדות של דרום השרון היא על סרקין. פרוש לא דיבר על סירקין.
  02/01/2019 09:38
  שרה
 1. מטעה מצדכם

  • שלום   08/01/2019 10:40

   כמי שתמיד בחר בש”ס , בעיקר עבור כבוד הרב ז”ל , רואה היום את פועלם של חבורה של כלומניקים שלא היו מסוגלים להעמיד מועמד ספרדי ראוי לראשות העיר אלעד , מתוך חשש שמועמד ספרדי , חרדי אבל גם משכיל , ישליך אותם מהר מאד לפח האשפה של הפוליטיקה החרדית … למרות הפסדם , כי כך נגזר בשמיים , מנסים למצא פורקן בשנאת חינם על גב התושבים. כשכל התנועה הזאת עם אריה דרעי ימחקו לגמרי ב”ה (ואינני חסיד של אלי ישי שרק ביזה את התנועה בתקופתו) , אז יקומו השסניקים האמיתיים ויחדשו את ימי היפים של תנועה קדושה זאת , עם מהיגים אמיתיים ללא עבר ועתיד פליליים

 2. קריספל vs פורוש
  04/01/2019 15:23
  ראובן
 3. אני מהתושבים הראשונים בעיר אני זוכר את העשיה הברוכה של צוריאל ואת העיר שלא שלא היה בה כמעט וכלום, מצד השני יש בעיה שהוא לא אדם פוליטי הוא לא יודע לחבק את הפוליטיקים ולא יודע לעשות מכול רחוב שהוא בנה כותבות ואין אפשרות שיתן לבנות בלי אישורים ולמסקנה הוא בנה 75% מהעיר. ומצד שני הגיע ישראל פורוש בדיוק הפוך לגמרי יודע לחבק ולפרסם ולעגל כצת יותר מי פינות בצורה יפה מאוד.

 4. ממש משכנע, כשאתם כותבים את הסיפור המלא והכל נגד פרוש אתם ממש משכנעים
  07/01/2019 19:49
  אלעדי
 5. אבל תמשיכו לסנן תגובות