"רוקדות, שרות, מפריעות" • מאות נשים לדרעי: "סלק את נשות הכותל"

בעקבות הפרובוקציות: מאות נשים חתמו על עצומה הקוראת לשר אריה דרעי, להרחיק את 'נשות הכותל' מהכותל • תלונה במשטרה: תועדו בתפילת ר"ח האחרונה נוהגות באלימות כלפי נשים מתפללות
אריה ריבקינד
כ"ח כסלו התשע"ט / 06.12.2018 20:11
נשות הכותל

מאות נשים חתמו על עצומת נשים הקוראת לשר הדתות אריה דרעי לשים סוף לחילול הקודש המתרחש בכותל המערבי מידי חודש על ידי מי שמכונות 'נשות הכותל'.

העצומה, הממוענת לממלא מקום השר לשירותי דת – אריה דרעי, עם העתקים לראש הממשלה, היועץ המשפטי לממשלה, רב הכותל ויו"ר הקרן למורשת הכותל, מבקשת לשים סוף "לחילול הנורא של הקודש ולפגיעה בנשים המתפללות".

על העצומה ניתן לחתום גם ברשת וגם באופן פיזי בקהילות מסוימות, והיא נפתחת בהסבר על הפגיעה בכותל המתרחשת על ידי נשות הכותל: "אותה קבוצה קיצונית מפרה באופן בוטה את מנהג המקום, שכל באי הכותל מלבדן מכבדים, ומעוררת במקום הקדוש ריב ומדון. בשעה שהן נמצאות ברחבה, התפילה של מאות ואלפי הנשים הבאות להתפלל בעזרת הנשים מופרעת באופן קריטי".

עוד תואר בעצומה כי "כאשר נשות הפרובוקציה רוקדות, שרות בקולי קולות, מוחאות כפיים ומעוררות מחאה ומהומות במקום הקודש, הרי שלבאות לשפוך את ליבן בכותל קשה מאוד לשמוע את החזן או להתרכז בתפילה לנוכח ביזוי המקום הקדוש".

מחברות העצומה מדגישות כי הרבנות הראשית מתנגדת לקיום הטקסים של נשות הכותל, ולכן הן פונות לשר דרעי, כאחראי המקומות הקדושים: "תפעל להרחיק את הפרובוקטוריות מהכותל, ואפשר להמון המתפללות להתפלל בו בכוונה ובקדושה".

לאה אהרוני מ'נשים למען הכותל': "הגיעו מים עד נפש. מדובר פה בשערורייה לאומית. לא ייתכן שבמקום הקדוש לעם היהודי לא יהיה חוק וסדר וכל אחת תוכל לבוא ולעשות פרובוקציות, ובכך להדיר נשים רבות שלא באות להתפלל בגלל הרעש והמהומה".

העצומה מצטרפת לתלונה שהוגשה למשטרה נגד אלימות 'נשות הכותל' בראש החודש האחרון, שהתרחשה בעת התפילה. 'נשות הכותל' הרפורמיות שוב קיימו טקס פרובוקטיבי ומתריס באמצע רחבת עזרת הנשים, כאשר הן דוחקות ומפריעות למתפללות ושרות וצועקות ברעש רב ובכוונה תחילה, להתריס ולהפריע לעשרות המתפללות שהגיעו לתפילת ראש חודש בכותל בארגון 'המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל'.

מה שייחד את הפעם הזו היה העובדה כי 'נשות הכותל' אף נהגו באלימות ממש ודחפו מתפללות, חלקן אף באמצע תפילת עמידה.

התלונה הוגשה למשטרה בצירוף תיעוד האלימות והנשים הפוגעות.

בקטע וידאו קצר שמפורסם כאן ניתן לראות כי אישה מ'נשות הכותל' נדחפת ללא סיבה מול אישה המתפללת תפילת עמידה, ואף נדחקת בכח בין שתי נשים מתפללות, למרות בקשתן ממנה שלא להפריע להם.

בסרטון, ניתן לראות גם את המהומה הרבה שמחוללות נשות הכותל באמצע רחבת הכותל וכאשר מאות נשים מנסות להתפלל תפילת ראש חודש בכוונה וללא הפרעה.

בצלאל זיני, ראש 'המטה המשותף למען שמירה על קדושת הכותל': "אנחנו שוב עדים לפרובוקציה ואלימות חמורה של 'נשות הכותל'. לא ייתכן שנשות ישראל הבאות להתפלל כמסורת ישראל בכל הדורות לא יוכלו להתפלל כראוי ליד הכותל המערבי. זה מזכיר לנו תקופות אפילות בהיסטוריה שלנו, וחייבים לשים לזה סוף".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות