אם שעיכבה ניתוח קיסרי כי המתינה לאישור הרב – תישא באחריות לנזק

יולדת עיכבה ניתוח קיסרי כמעט שעה כי המתינה לאישור הרב • הלידה הסתבכה וכיום הילד, כבר בן שמונה, סובל מנכות של 100% בגין פיגור שכלי קשה, שיתוק מוחין ואפילפסיה • בית המשפט: האימא תישא בחלק מהאחריות לנזק החמור שנגרם לתינוק
יוני גרין
י"ט כסלו התשע"ט / 27.11.2018 20:23
בית חולים

האם התייעצות עם רבנים בנוגע לטיפולים רפואיים עלולה להיות מסוכנת?

לפי דיווח של יואב אבן, כתב הבריאות של 'החדשות', מפסיקה חריגה של בית המשפט בעניינה של יולדת שעיכבה ניתוח קיסרי כי ביקשה להתייעץ עם רב, עולה שהעיכוב יכול לגרום לנזק רציני אצל העובר, ולכן האמא תישא בחלק מהאחריות לנזק החמור שנגרם לתינוק.

וזה דבר המעשה: לפני שמונה שנים החלה אישה חרדית, אז  בת 20, לסבול מכאבי בטן. בעקבות כך, היא הגיעה למרפאה ונבדקה שם. ברגע שהצוות קבע שהיא תידרש לעבור כמה בדיקות נוספות – האישה סירבה. בסיכום הביקור נכתב: "היא לא מעוניינת בבדיקה כעת, למרות הסברים לחשיבות הבדיקה".

בהמשך התברר שהאישה נמצאת בשבוע ה-11 להיריונה, אולם היא סירבה לליווי של רופא מטופל, כפי שהומלץ לה במסגרת מעקב ההיריון. בהמשך היא גם סירבה לבצע מספר בדיקות שהומלץ לה לעבור.

כשהגיע מועד הלידה התברר שהעובר נמצא במצוקה.

הרופאים הבהירו לבני הזוג שייאלצו לבצע ניתוח קיסרי כדי למנוע פגיעה בעובר, אולם האישה ובעלה סירבו בתוקף – עד שלא יקבלו אישור מהרב שלהם.

לדברי הרופאים, אותה התייעצות נמשכה זמן רב ויקר מאוד. כשניסו להאיץ בבני הזוג להסכים לניתוח, הם השיבו: "בעזרת השם, יהיה בסדר".

התוצאה הייתה שהניתוח הקיסרי החל באיחור של כמעט שעה, התינוק נולד ללא דופק או נשימה – והוא עבר החייאה ממושכת.

לפי הדיווח ב'החדשות', כיום הילד בן שמונה והוא סובל מנכות בשיעור של 100% בגין פיגור שכלי קשה, שיתוק מוחין ואפילפסיה.

לפי חלק מההערכות הוא צפוי לחיות רק עד גיל 25.

אבן מציין כי בית המשפט אמנם לא פטר את בית החולים מאחריות, אך קבע שהאחריות מוטלת גם על האם בגלל התעקשות שלה להתייעץ עם רב – מה שגרם לעיכוב הניתוח הקיסרי ולנזק משמעותי אצל התינוק.

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  השערוריה הפוכה!
  27/11/2018 22:18
  שלום
 1. למה למען השם לא פטרו את בית החולים מכל אחרויות לנזק? מה הם יכולים לעשות כשהם מסבירים לזוג מטומטמים שצריך להיבדק ושצריך לנתח והם בשלהם מתנגדים?

 2. אחריות
  28/11/2018 02:47
  עצוב
 3. בעיקר על הורי הילד וגם על הרב. לא מצליח להבין למה יש טיפונת אשמה ואחריות על בית החולים והרופאים

 4. הריון
  28/11/2018 17:52
  אסתי
 5. ומי קבע שהרב אשם בזה. העיקר לדבר נגד הדת. ואם היה קורה אחרת בלי רב את מי היו מאשימים? מתארת לעצמי את הרופא שביצעה את הניתוח. הכל מאת ה'

 6. וכל זה מכיס הציבור
  03/12/2018 13:44
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 7. מאחלת להורים לשלם על מה שעוללו לילד. הם פגעו בו. וגם קיבלו 3 מליון ויקבלו הנחות וקצבאות. למה לא שמים בכלא על רשלנות? והיא לא עשתה מעקב למרות הסכרת….לצערי אין רשיון להורות