מחדל: חמש חיילות נשכחו בחורשה בבקעה בלילה ונרדפו בידי פלסטינים

הלוחמות מגדוד לביא נותרו בלילה בחורשה ללא טלפונים או מכשירי קשר, כשפלסטינים בשני כלי רכב החלו לרדוף אחריהן במשך כ-20 דקות • רק אחרי שאחת מהן הצליחה לדרוך את נשקה, הם נמלטו מהמקום - ולקחו מהן שלוש קסדות
חיים טוויל
י' כסלו התשע"ט / 18.11.2018 15:21
בקעת הירדן

מפקדים ולוחמות בגדוד לביא של צה"ל ננזפו, לאחר שחמש לוחמות נשכחו בלילה בחורשה באזור בקעת הירדן במשך כשלוש שעות, ללא מכשיר קשר וללא טלפונים. כך דווחה בצהריים (ראשון) כרמלה מנשה ב'כאן רשת ב'.

מספר פלסטינים שנהגו בשני כלי רכב רדפו בשלב מסוים אחרי הלוחמות במשך למעלה מ-20 דקות, ונמלטו רק אחרי שאחת מהן דרכה מולם את נשקה.

תוך כדי מנוסה, ניסו החיילות להתחבא מאחורי עצים וצעקו לעברם לעצור, אך אלה המשיכו לרדוף אחריהן. רק לאחר שאחת החיילות הצליחה לשחרר את התותב מהנשק שלה, היא דרכה אותו. הפלסטינים עזבו את המקום כשברשותם שלוש קסדות השייכות ללוחמות.

אחרי המרדף, החיילות הגיעו לתחנת דלק סמוכה, ומשם יצרו קשר עם הגדוד.

קצין האג"ם הזמין רכב כדי לאסוף אותן.

אף על פי שהאירוע התרחש בתחילת השבוע, התחקיר שקיים מפקד הגדוד על פרטיו החל רק ביום חמישי.

אביה של אחת הלוחמות שהיו באירוע אמר בריאיון לרשת ב': "הבת שלי אמרה לי ביום ראשון שעבר שהם הולכים לאירוע מסכם ושלוקחים להם את הטלפון לשלושה ימים. פתאום קיבלתי שיחה ממנה בצהריים, שבה סיפרה לי שהיא ועוד כמה חיילות לא הרגישו טוב. המ"פ אמרה להן להישאר ושידאגו לאסוף אותן, אבל שכחה מזה.

"אחרי שלוש שעות בלילה בחושך בחורשה, הן ראו שני כלי רכב עם לוחית זיהוי פלסטינית. האנשים ירדו מהרכב. הן חשו סכנה לחייהן ופחדו, כי לא היה להן מכשיר קשר כדי להזעיק עזרה. רק לקראת הסוף אחת מהן הצליחה להוציא את התותב ולדרוך את הנשק".

האב הוסיף: "אי אפשר היה להשיג את המפקדים כי אין לי את המספר שלהם. לכן פניתי אליכם. אני לא בא לערוף ראשים. אני רק מקווה שיעשו נוהל חדש בעקבות המחדל הזה. לא יכול להיות שהבת שלי אומרת לי ששכחו אותן. מה זה לשכוח חיילים בשטח? אם הפלסטינים היו מחבלים, היו יכולים לחטוף ואפילו לרצוח אותן".

האב ציין  שמאז בתו שבה לפעילות רגילה בצבא באזור אחר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האירוע תוחקר על ידי מ"פ והמג"ד, ובעקבותיו ננזפו הלוחמות והמפקדים. התדרוך שבוצע ללוחמות לא הועבר כראוי, ונקבע כי באירוע הן לא פעלו כמצופה מלוחמות בסוף מסלול".

גורם צבאי הוסיף: "לא צוין בפני הלוחמות שעליהן להוריד תותבים ולהכניס מחסנית".

הדפס כתבה

4 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  ?????
  18/11/2018 21:17
  זוהר
 1. מה גם אתם קוראים לערבים פלסטינים?? יש עם כזה??
  אתם חרדים?? לדבר השם?

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   19/11/2018 11:36

   מה זה נשכחו? מה זה לא היה מכשיר קשר ולא טלפון?
   מה זה היו עייפות?
   איזה מן תירוצים ושטויות במיץ.
   בולשיט!
   היו צריכות לשמור עם מחסנית בהכנס וכדורים חיים בתוכה גם בלי שיגידו להם. זה המינימום של המינימום של המינימום שמצופה מלוחמ/ת.

 2. שטויות. לא מחדל של המפקדים ולא בטיח. הן לוחמות, היו צריכות לירות זה הכל.
  19/11/2018 11:38
  א
 3. מה זה הבולשיט הזה?
  אתן רואות שאתן לבד בשטח בחושך שימו מחסנית בהכנס ותמנו שומרת אחת או שתיים.
  מה זאת אומרת הספיקו להוצי את התותב. בולשיט. איך ששמו אותן בטח הייתן צריכות להחליף מתותב לכדורים חיים. זה מינימאלי ללוחמים.

 4. חיילות בשטח בלי מכשיר קשר
  19/11/2018 15:07
  יוסף פלס
 5. אני חוזר לתאריך 13.3.1948 צורפתי כחבלן לכח חסימה בדרך לקיבוץ גת. הכח יצא לחסימה בלי מכשיר קשר בו נהרגו 7 מחיילינו ונפצעו 7 בחלקם בגלל חוסר מכשיר קשר אף אחד לא נתן את הדין