ליברמן התפטר: 'הדרג המדיני כשל, בחירות – הכי מוקדם'

שר הביטחון הודיע כי בכוונתו להתפטר מתפקידו: "הפסקת האש עליה הוחלט היא כניעה לטרור. הרפיסות שגילינו שם מקרינה לזירות אחרות" • "לו הייתי ממשיך בתפקיד, לא הייתי יכול להסתכל בעיניים של תושבי הדרום ומשפחות החטופים והנעדרים" • "ברור שמעכשיו ישראל ביתנו ואני צפויים למבול השמצות, אבל התמודדנו עם דברים קשים יותר"
אריה ריבקינד
ו' כסלו התשע"ט / 14.11.2018 13:00
ליברמן

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע בצהריים (רביעי) כי בכוונתו להתפטר מהממשלה, אחרי שנתיים וחצי בתפקיד שר הבטחון – על רקע התנהלותה מול ארגוני הטרור בעזה.

"אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון של ישראל", פתח ליברמן את דבריו במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בכנסת. "השאלה היא למה עכשיו? מבחינתי מה שקרה אתמול – הפסקת האש של אתמול בשילוב עם כל תהליך ההסדרה עם חמאס זה כניעה לטרור. אין לזה שום משמעות אחרת, אלא כניעה לטרור".

הוא נימק את החלטתו: "מה שבפועל עושים כרגע זה לקנות שקט לטווח קצר במחיר פגיעה בביטחון הלאומי לטווח ארוך".

הוא הוסיף: "הייתה לי מחלוקת גם בנושא חאן אל-אחמר. חשבתי שחובה לפנות ולצערי גם פה נתניהו מנע את הפינוי. גם בנושאים האחרים, ואני לא אפרט את כל הסוגיות, הייתה מחלוקת שלמרות חילוקי דעות לא חיפשתי סיבות לפרוש.  ניסיתי להישאר כחבר נאמן בקבינט ובממשלה כמה שאפשר. לשמור על חילוקי הדעות בפנים גם במחיר אלקטורלי ותדמיתי קשה".

ליברמן גם ביקר את החלטת ישראל להעברת 15 מיליון דולר לעזה. "המענה שנתנו ל-500 רקטות היה לא מספיק ולא הולם. מבחינת האינטרס הביטחוני היינו חייבים לסיים קודם כל את נושא הדרום. הרפיסות שגילינו שם מקרינה לזירות אחרות".

לדבריו, "לו הייתי ממשיך בתפקיד, לא הייתי יכול להסתכל בעיניים של תושבי הדרום ומשפחות החטופים והנעדרים. היינו צריכים להתנות את ההתקדמות במצב ההומניטארי בהסדרת השבויים והתחייבות של חמאס להפסיק להביא אנשים לגבול הרצועה".

ליברמן קרא לקבוע תאריך מוסכם לבחירות:  "ברור שמעכשיו גם אנחנו כישראל ביתנו וגם אני צפוי למבול של השמצות, אבל התמודדנו עם דברים קשים יותר. אני בטוח שנתמודד גם עם זה. צריך בחירות בתאריך הכי מוקדם שאפשר כדי לא להכניס את המדינה לשיתוק ממושך".

ליברמן נשאל האם תיאם את מהלך ההתפטרות קודם לכן עם שר האוצר משה כחלון – והצהיר שלא רק הוא מתפטר, אלא כל חברי מפלגתו שפורשים מהקואליציה יחד איתו: "כל הסיעה פורשת. לא שוחחתי עם כחלון ואין שום תיאום איתו. כבר אתמול בערב הודעתי שאני מכנס ישיבת סיעה מיוחדת היום".

ליברמן תקף בדבריו את חבריו לממשלה: "הדרג המדיני כשל ולא קיבל החלטות נכונות. מעמדו של הקבינט נשחק לחלוטין".

כשנשאל האם ייכנס לממשלה הבאה עם מפלגתו אמר: "נשמח להיות חברים בממשלה אם ניישם את המדיניות שלנו, אני לא פוסל אף אחד. אני לא מוכן לסיטואציה שבכניסה לממשלה חתמנו על הסכם קואליציוני ואחר כך מקפיאים הכל".

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
  בְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ וְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מַצִּילֵנוּ מִיָּדָם.
  14/11/2018 13:15
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. וְהִיא שֶׁעָמְדָה לַאֲבוֹתֵינוּ וְלָנוּ
  שֶׁלֹּא אֶחָד בִּלְבָד עָמַד עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ
  אֶלָּא שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ
  וְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מַצִּילֵנוּ מִיָּדָם.