בבור מים עתיק בבאר שבע: חרותות של ספינות וחיות מלפני 2000 שנה

מי החליט להשאיר את חותמו על קירות מאגר מים גדול מהתקופה הרומית, לפני כ-2000 שנה? חרותות של לפחות 13 ספינות, ושל בעלי חיים התגלו בחפירות ארכיאולוגיות שמקיימת רשות העתיקות בבאר-שבע
שלמה בן חיים
כ"ט חשון התשע"ט / 07.11.2018 12:09

מי החליט להשאיר את חותמו על קירות מאגר מים גדול מהתקופה הרומית, לפני כ-2000 שנה?

חרותות של ספינות ובעלי חיים התגלו בחפירות ארכיאולוגיות שמקיימת רשות העתיקות בימים אלה בבאר-שבע, במסגרת עבודות הכנה לשכונת רקפות העתידית, ביוזמה ובמימון של מנהלת הסכמי הגג של באר שבע.

המאגר, אשר היקפו -5 X 5.5 מטר ועומקו מגיע לכ-12 מ', נראה בתחילה כמו שקע גדול באדמה. לאחר ניקוי ראשוני בחפירה, נחשפו מדרגות חצובות ומטויחות, שהובילו אל עומק המאגר.

בטיח המכסה את פנים הבור זיהו מנהלי החפירה, ד"ר דוידה אייזנברג-דגן ואבישי לוי-חברוני מרשות העתיקות, קווים חרותים.

אמנם, רבים מהקווים היטשטשו עם הזמן, אולם ניתן לראות כי הקווים הדקים שנחרתו מייצגים ספינות, מלח, ומספר בעלי חיים.

בקירות המאגר נחרתו לפחות 13 ספינות.

ד"ר דגן, מומחית לחרותות ואמנות סלע ברשות העתיקות: "הספינות כוללות תיאורים של פרטים טכניים, ופרופורציות בין חלקי הספינה המרמזים על ידע ממשי בספנות. אופי בניית הבור וטיוחו מצביעים על כך שהבור נחצב, ככל הנראה, במאות ה-1 או ה-2 לספירה, ויתכן שהוא שימש את תושבי האתר שהתגלה במרחק של כ-800 מ' מהמאגר על ידי דר' פטר פביאן ודר' אליהו כהן-ששון מהמחלקה לארכיאולוגיה, מקרא ומזרח קדום של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב".

למרות שהמאגר נמצא מלא באדמת סחף, נראה כי הוא היה פעיל ותוחזק עד לאחרונה. במילוי האדמה התגלו חרסים, וגם תרמילים וחלקי נשק ממלחמת העולם הראשונה.

רשות העתיקות ומנהלת הסכמי הגג בבאר שבע פועלות לשימור מאגר המים ושרידי הישוב בשטח ציבורי פתוח בשכונה החדשה.

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
אין תגובות