הרב בצלאל כהן מייסד וראש 'חכמי לב' – פורש מתפקידו

אליעזר היון
|
כ"ז חשון התשע"ט / 05.11.2018 16:50
הרב בצלאל כהן
הרב בצלאל כהן, ראש ומייסד ישיבת 'חכמי לב', החליט לפרוש בסוף השנה מתפקידו • במהלך השנים ספג ביקורת עזה, ומאמרים חריפים פורסמו כנגדו בעיתונות החרדית • אומר לחרדים 10: "אין ספק שהמאבק החריף והאישי נגדי, גרם להורים לא לשלוח בניהם לישיבה"

הפתעה בעולם הישיבות התיכוניות-החרדיות: הרב בצלאל כהן, ראש ישיבת 'חכמי לב', ואחד האנשים המזוהים ביותר עם רעיון 'הישיבה התיכונית חרדית' החליט לפרוש בסוף השנה מתפקידו בישיבה שייסד.

ישיבת 'חכמי לב' בירושלים הוקמה בשנת הלימודים תשע"ד על ידי הרב בצלאל כהן, עבור נערים חרדים שאינם מעוניינים להקדיש את כל זמנם ללימוד גמרא בישיבה קטנה. הישיבה נועדה לאפשר לנערים חרדים בוגרי החינוך היסודי החרדי, לבחור את המשך דרכם בחיים  ולקיים "יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ".

הרב בצלאל כהן, בן 44, הוא בוגר ישיבת פוניבז' ופעיל חברתי מוכר בתחום התעסוקה החרדית, והנגשת לימודים כלליים לבוגרי המגזר. כחלק מפעילותו הקים כהן את ישיבת חכמי לב, ותמך בהקמת ישיבות תיכוניות-חרדיות נוספות.

במהלך השנים 'חכמי לב' והרב כהן, ספגו ביקורת עזה, ומאמרים חריפים פורסמו כנגדו בעיתונות החרדית.

בעיתון 'יתד נאמן' למשל פורסם מאמר מערכת התוקף את האפשרות כי המוסד יקום בלב שכונה חרדית כדוגמת בית וגן: "ואכן, ההקצאה של עירית ירושלים למוסד השעטנז 'חכמי לב', ממשיכה להסעיר. החשש שמוסד כזה יתנחל בלב ההוויה החרדית, טורד את המנוחה. ראשי המוסד משקיעים אנרגיות בכלי התקשורת, כדי לחשוף טלפיים כחזיר ולהסביר את עמדתם 'כשר אני'… מדובר ברוצחים רוחניים של גדולי הדור שלא יהיו! – ועליהם היהדות הנאמנה נלחמת מלחמת אין פשרות. זהירות! אל תגעו במשיחי!".

חרף ההתנגדויות, ישיבת 'חכמי לב' קיבלה מבנה בשכונת בית וגן, והיא פועלת מזה שש שנים.

בשיחה עם חרדים 10, אומר הרב כהן כי הישיבה שהקים היא 'סטרט-אפ' שפועל בהצלחה. "הישיבה 'ברוך ה' מצליחה מאד, ומגיע שלב, בדיוק כמו כל מיזם סטארט-אפ לפנות את המקום ולהעביר את המושכות לניהול מקצועי אחר, ובמקביל להתקדם הלאה לחלומות וסטארט-אפים נוספים", אומר הרב כהן בשיחה עם חרדים 10. "הישיבה עלתה על דרך המלך, יש בה צוות מצויין, הכולל רבנים בעלי שם כדוגמת הרב אייל טוויטו, והיא אף הוציאה כבר שני מחזורים של בוגרים. אני חושב שזה השלב שאני יכול לצאת לדבר הבא".

• הרב כהן, האם הפרישה נובעת גם מהמאבק הפרסונלי?

"אין ספק שהמאבק החריף והאישי נגדי, גרם להורים לא לשלוח את בניהם לישיבה. הסיטואציה שנוצרה היא שהפולמוס הפך מענייני, אידיאולוגי ורעיוני להתקפות אישיות. ייתכן שזו חלק מההחלטה שלי, ועם זאת, ברוך ה', הישיבה מצליחה היטב ומתברר שהרעיון בו אנחנו מאמינים מדבר עדיין ללא מעט אנשים בחברה החרדית".

• מה התכניות הבאות שלך?

"ישנם כמה חלומות, למשל פיתוח הישיבות התיכוניות החרדיות הקיימות, אבל גם הקמת ישיבה גדולה, ברוח הסבא מסלבודקה, ישיבה שתצמיח אנשים גדולים, בעלי רוחב דעת. אני סבור שישיבה כזו לא קיימת לצערי היום בעולם הישיבות הקלאסי".

• בישיבה כזו ילמדו לימודי חול?

"לימודי חול לא יהיו חלק מתכנית הלימודים בישיבה, אבל בדיוק כמו הישיבות הגדולות של פעם, יתאפשרו לימודים כלליים מחוץ למסגרת הישיבה לאנשים בעלי רחבות אופקים יהודית. לצד זה אני חולם שתלמידי ידעו ש"ס בעל פה, הלכה ושולחן ערוך על בורים, אין סתירה בין השנים. את הרעיונות הללו אולי אפרסם בעזרת ה' בספר שאליו אוכל להתפנות עם עזיבת התפקיד".