הרב בצלאל כהן מייסד וראש ‘חכמי לב’ – פורש מתפקידו

הרב בצלאל כהן, ראש ומייסד ישיבת 'חכמי לב', החליט לפרוש בסוף השנה מתפקידו • במהלך השנים ספג ביקורת עזה, ומאמרים חריפים פורסמו כנגדו בעיתונות החרדית • אומר לחרדים 10: "אין ספק שהמאבק החריף והאישי נגדי, גרם להורים לא לשלוח בניהם לישיבה"
אליעזר היון
כ"ז חשון התשע"ט / 05.11.2018 16:50

הפתעה בעולם הישיבות התיכוניות-החרדיות: הרב בצלאל כהן, ראש ישיבת ‘חכמי לב’, ואחד האנשים המזוהים ביותר עם רעיון ‘הישיבה התיכונית חרדית’ החליט לפרוש בסוף השנה מתפקידו בישיבה שייסד.

ישיבת ‘חכמי לב’ בירושלים הוקמה בשנת הלימודים תשע”ד על ידי הרב בצלאל כהן, עבור נערים חרדים שאינם מעוניינים להקדיש את כל זמנם ללימוד גמרא בישיבה קטנה. הישיבה נועדה לאפשר לנערים חרדים בוגרי החינוך היסודי החרדי, לבחור את המשך דרכם בחיים  ולקיים “יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ”.

הרב בצלאל כהן, בן 44, הוא בוגר ישיבת פוניבז’ ופעיל חברתי מוכר בתחום התעסוקה החרדית, והנגשת לימודים כלליים לבוגרי המגזר. כחלק מפעילותו הקים כהן את ישיבת חכמי לב, ותמך בהקמת ישיבות תיכוניות-חרדיות נוספות.

במהלך השנים ‘חכמי לב’ והרב כהן, ספגו ביקורת עזה, ומאמרים חריפים פורסמו כנגדו בעיתונות החרדית.

בעיתון ‘יתד נאמן’ למשל פורסם מאמר מערכת התוקף את האפשרות כי המוסד יקום בלב שכונה חרדית כדוגמת בית וגן: “ואכן, ההקצאה של עירית ירושלים למוסד השעטנז ‘חכמי לב’, ממשיכה להסעיר. החשש שמוסד כזה יתנחל בלב ההוויה החרדית, טורד את המנוחה. ראשי המוסד משקיעים אנרגיות בכלי התקשורת, כדי לחשוף טלפיים כחזיר ולהסביר את עמדתם ‘כשר אני’… מדובר ברוצחים רוחניים של גדולי הדור שלא יהיו! – ועליהם היהדות הנאמנה נלחמת מלחמת אין פשרות. זהירות! אל תגעו במשיחי!”.

חרף ההתנגדויות, ישיבת ‘חכמי לב’ קיבלה מבנה בשכונת בית וגן, והיא פועלת מזה שש שנים.

בשיחה עם חרדים 10, אומר הרב כהן כי הישיבה שהקים היא ‘סטרט-אפ’ שפועל בהצלחה. “הישיבה ‘ברוך ה’ מצליחה מאד, ומגיע שלב, בדיוק כמו כל מיזם סטארט-אפ לפנות את המקום ולהעביר את המושכות לניהול מקצועי אחר, ובמקביל להתקדם הלאה לחלומות וסטארט-אפים נוספים”, אומר הרב כהן בשיחה עם חרדים 10. “הישיבה עלתה על דרך המלך, יש בה צוות מצויין, הכולל רבנים בעלי שם כדוגמת הרב אייל טוויטו, והיא אף הוציאה כבר שני מחזורים של בוגרים. אני חושב שזה השלב שאני יכול לצאת לדבר הבא”.

• הרב כהן, האם הפרישה נובעת גם מהמאבק הפרסונלי?

“אין ספק שהמאבק החריף והאישי נגדי, גרם להורים לא לשלוח את בניהם לישיבה. הסיטואציה שנוצרה היא שהפולמוס הפך מענייני, אידיאולוגי ורעיוני להתקפות אישיות. ייתכן שזו חלק מההחלטה שלי, ועם זאת, ברוך ה’, הישיבה מצליחה היטב ומתברר שהרעיון בו אנחנו מאמינים מדבר עדיין ללא מעט אנשים בחברה החרדית”.

• מה התכניות הבאות שלך?

“ישנם כמה חלומות, למשל פיתוח הישיבות התיכוניות החרדיות הקיימות, אבל גם הקמת ישיבה גדולה, ברוח הסבא מסלבודקה, ישיבה שתצמיח אנשים גדולים, בעלי רוחב דעת. אני סבור שישיבה כזו לא קיימת לצערי היום בעולם הישיבות הקלאסי”.

• בישיבה כזו ילמדו לימודי חול?

”לימודי חול לא יהיו חלק מתכנית הלימודים בישיבה, אבל בדיוק כמו הישיבות הגדולות של פעם, יתאפשרו לימודים כלליים מחוץ למסגרת הישיבה לאנשים בעלי רחבות אופקים יהודית. לצד זה אני חולם שתלמידי ידעו ש”ס בעל פה, הלכה ושולחן ערוך על בורים, אין סתירה בין השנים. את הרעיונות הללו אולי אפרסם בעזרת ה’ בספר שאליו אוכל להתפנות עם עזיבת התפקיד”.

הדפס כתבה

10 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  לא רוצח של גדולי דור אלא להפך
  05/11/2018 19:12
  תלמיד
 1. התלמידים שמגיעים אליו לישיבה הם כאלה שהוא אוסף מהרחוב, הציבור החרדי צריך להוריד את הכובע בפניו

 2. הישיבה עומדת להסגר
  05/11/2018 23:18
  אחד שיודע
 3. בצלאל הוא איש של רעיונות, לפעמים רעיונות טובים ולפעמים פחות. המוסד שלו היה מקום ניסוי בבני נוער ליישום רעיונות מעורפלים ולא ברורים וניתן לומר שהניסוי נכשל ובגדול בוגרי המוסד ברובם הלכו לצבא וללא תעודת בגרות משמעותית.

  • מישו   07/11/2018 11:05

   אז ככה שאני לומד שם ולא אתה ואני יכול לומר לך שרובם ככולם שנשארים עד סוף יב ומסיימים יוצאים עם תעודת בגרות מלאה. ולמה כולם אומרים שהניסיון שלו נכשל. זה דווקא הצליח ועוד איך ותפסיקו לספוג תיאוריות מהרחוב

 4. הרב בצלאל צדיק אמיתי!
  06/11/2018 16:29
  זאבון
 5. חבל שהוא לא ממתין עוד כמה שנים לדעתי תוך שנה שנתיים הציבור הזה יהיה הרוב. חבל לנו להפסיד אותך. יש את יש את החיידר של הרב גרינמן ויש את חבצלת תמתין קצת ולא יהיה מקום אצלך בישיבה. אין ספק שהחרדים מאבדים המון מכוחם ויש ציבור גדול שרוצה בישיבות כמו של הרב בצלאל כהן. חבל חבל חבל

 6. אם מדובר בדרך החינוך של ה"חילונים החדשים" חבל על כל הישיבה.
  06/11/2018 20:14
  חיים
 7. החילונים החדשים מתגלגלים מהר לכיוון התרבות החילונית והחשיבה החילונית. והם חילונים עם כיפה.
  וזאת בניגוד לחרדים עובדים, שהם חרדים לכל דבר.

 8. הרב בצלאל איש חזון שמקדים את זמנו
  08/11/2018 01:10
  מאיר
 9. עוד יבוא יום ורושמי קורות הימים ילמדו את פועליו. סוף סוף קם ת”ח ופתח ישיבה תיכונית לקהל חרדי אמיתי, לא רק לאמריקאים ולמתחזקים מתל אביב.
  סוף סוף העיז מאו דהו לטעון בשפיות, גם אם זה כנגד גדולי הדור, וגם אם הוא משלם על כך מחיר אישי.

  מעריץ

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   25/11/2018 01:58

   להגיד משפט כמו אפילו שזה נגד גדולי התורה זו בושה!
   בוש והיכלם!
   אין לנו כחרדים כלום חוץ מגדולי התורה!
   מה שעשית זה מעשה של המזרחי שחושב שגדול אומר א’ ואני חושב ב’, וכי אתה וגדול בתורה שווים?
   האם מחשבתכם ומעשיכם הם זה כנגד זה!?

 10. עוד כמה
  08/11/2018 07:33
  אסף נתן
 11. עוד כמה ראשי ישיבות אתם מכירים שמוכנים בשלב מסויים להבין שניתן את היכולות שלהם בישיבה ומעבירים את ההנהגה?
  חושב שאתם לא מכירים!
  הרב בצלאל הוא דוגמה לדעתי למנהיגות שבאה לשרת את הציבור ולא שהציבור תשרת אותו!
  בטוח שיעשה חייל בהשמך דרכו

 12. חכמי לב נכשלה
  02/01/2019 00:01
  גד
 13. קחו סיור קטן לשם, ואם עדיין תרצו לשלוח את הבן שלכם לשם או שאתם עיוורים/חירשים או פשוט אבות לערסים

  • איש   05/02/2019 18:33

   דוקא להיפך. הייתי לאחרונה באיזור והחלטתי להיכנס לישיבה.
   בחורי חמד שכפי שאמרו קודמי אילולי הרב בצלאל היה מאמצם היו זרוקים היום באיזה ישיבת פליטים או סתם ברחוב.
   הבחורים בעלי דרך ארץ ועושה רושם שגם מידות טובות, ותודה לא-ל שיש מקום שמקבל אותם כמות שהם ולא מנסה לכפות עליהם את מה שלא מתאים להם.
   גם אתם מוזמנים לבקר ולקבל מידע ממקור ראשון ולא משמועות למיניהם שבמקרה הטוב מוטעות ובמקרה הפחות טוב מרושעות.
   גילוי נאות: אין לי שום קשר לישיבה, הגעתי לראות מקרוב על מה מדברים מתוך סקרנות גרידא.