גם בב"ב? "עיריית ת"א לא רשאית לתת דו"ח חניה על בסיס מצלמות"

שופט ביהמ"ש לעניינים מקומיים קבע: דו"ח חניה מעיריית ת"א שצולם על ידי מצלמות רחוב הוא לא תקני - היות שפרטיות הציבור גוברת על עברות חניה • "המצלמות מתעדות עם מי הסתובבו עוברי אורח, לאיזה עסק נכנסו - מסעדה כשרה או שאינה כשרה למשל, האם עשו זאת בשבת או בחול"
חרדים 10
כ"ח תשרי התשע"ט / 07.10.2018 17:01
דו\"ח חנייה, קנס

האם לפסק הדין הזה יהיו השלכות גם על על מצלמות החנייה בבני ברק?  בית המשפט לעניינים מקומיים בתל-אביב קבע כי עיריית תל-אביב אינה מוסמכת להפעיל מצלמות וידאו המצלמות את הרחוב ומקליטות את הנעשה בו לשם אכיפת עבירות חניה, כיוון שהכנסת לא הסמיכה אותה לעשות זאת.

לפי דיווח של מיכל רז-חיימוביץ' ב'גלובס', בית המשפט הסביר כי לנוכח פגיעת מצלמות וידאו המצלמות את הרחוב בפרטיותם של העוברים והשבים, יש צורך בהסמכה מפורשת של הכנסת כדי להפעילן.

לפי השופט, כיוון שהכנסת הסמיכה את העירייה להפעיל מצלמות כאלה רק לצורך אכיפת עבירה של נהיגה בנתיב תחבורה ציבורית, היא אינה מוסמכת להשתמש בהן לשם אכיפת עבירות חניה.

בפסק דינו הסביר השופט את הפגיעה בפרטיות: "הבעיה המרכזית בשימוש במצלמות הרחוב נעוצה בכך שנאספים בהן פרטים רבים שאינם נדרשים כלל לשם אכיפת איסורי החניה. בראש ובראשונה, מצולמים בהן אנשים רבים שלא עברו כל עבירה אלא עברו ברחוב כעוברי אורח. המצלמות מתעדות עם מי הסתובבו אותם עוברי אורח, מה לבשו, לאיזה עסק ברחוב נכנסו (מסעדה כשרה או שאינה כשרה למשל), האם עשו זאת בשבת או ביום חול וכדומה".

בהמשך קבע השופט: "ההגנה על הפרטיות בהקשר זה היא הגנה על החירות – חירותו של אדם לרדת למכולת לבוש בגופיה, אך גם חירותו לאכול היכן שיחפוץ מה שיחפוץ ובאיזה יום שיחפוץ, ולהתרועע עם כל אדם.. והכול מבלי שיתועד על-ידי הרשויות. אין גם כל סיבה שהרשות תתעד אדם בסיטואציות מביכות סתם – כגון מי שמחטט באפו, משתטה במשחק עם ילדיו או מרים את מכנסיו שנשמטו כיוון ששכח לחוגרם בחגורה".

השופט ציין, כי לפי המסמכים שהגישה במשפט התביעה העירונית, לא רק שההחלטה התקבלה ללא הסמכה מפורשת של הכנסת, אלא שהיא התקבלה בוועדת ההתקשרויות העירונית מבלי שמועצת העיר דנה בכך ומבלי שנערך הליך של שיתוף הציבור.

לאחר שקיבל את טענת הנאשם כי העירייה פעלה בחוסר סמכות בהפעלת המצלמות, פסל בית המשפט את הראיות שנאספו נגדו וזיכה אותו מעבירת החניה שבה נאשם.

מעיריית תל אביב-יפו נמסר ל'גלובס': "מדובר אך ורק במצלמות חניה ייעודיות ולא במצלמות המשמשות לאכיפת נת"צים או לכל מטרה אחרת. העירייה סבורה כי מצלמות החניה הן כלי חוקי ולגיטימי לאכיפת חניה אסורה וכמקובל תשקול הגשת ערעור על פסק הדין.

"ראוי לציין כי הנושא של הגנת הפרטיות עלה בבית המשפט העליון והמדינה בתגובתה הצטרפה לעמדת העירייה, לפיה האכיפה באמצעות מצלמות החניה חוקית ומבוצעת כדין ואף הסדירה את הנושא בנוהל. אכיפת החניה בעיר תל אביב-יפו באמצעות מצלמות החניה תימשך כסדרה".

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  נקווה שיטפלו גם הליצן של בני ברק
  08/10/2018 11:25
  ולא תגורו?
 1. הגיע הזמן שגם בני ברק תפעל במסגרת החוק ולא כל (גור) אלים כבר.

 2. ראש עיריית בני ברק
  08/10/2018 11:26
  קבלתי דו"ח מצולם
 3. הגיע הזמן שגם בני ברק תפעל במסגרת החוק ולא כל (גור) אלים כבר.