היתר לחלל שבת: במה טיפלו עוה"ד מרדכי ונחמה ציבין עד כניסת שבת?

בני משפחתו של אזרח ישראלי שנעצר בפיליפינים בחשד לרצח שביצע בטייוואן - בחרדה: אם יגורש חזרה לטייוואן צפוי לו עונש מוות • הפיתרון: שישראל תנפיק לו דרכון - ותבקש לגרשו ארצה • עורכי הדין החרדים הספיקו להגיש עתירה לבג"ץ שעה לפני שבת
נתן פרל
ז' תשרי התשע"ט / 16.09.2018 10:12
מרדכי ציבין

עורכי הדין מרדכי ונחמה ציבין, הגישו שעה לפני כניסת השבת עתירה דחופה לבג"ץ בעניינו של אזרח ישראלי העצור בפיליפינים. ציבין אף קיבל היתר מרב לעסוק בנושא בשבת, מאחר שמדובר בפיקוח נפש.

העתירה לבג"ץ הוגשה בשם משפחתו של אורן (שלמה) מאיר, אזרח ישראלי-אמריקני בן 37, שנעצר בפיליפינים בחשד למעורבות ברצח אכזרי ובביתור גופתו של אזרח קנדי בטייוואן. בני המשפחה דורשים משופטי בג"ץ שיורו לשר החוץ בנימין נתניהו, שר הפנים אריה דרעי, ושרת המשפטים איילת שקד להוציא צו על תנאי שיורה למדינה להתערב ולדרוש מהפיליפינים לגרש את מאיר לישראל, ולא לטייוואן – מאחר ששם צפוי לו עונש מוות.

בית המשפט בפיליפינים הוציא למאיר צו גירוש חזרה לטייוואן. הגירוש יכול לצאת לפועל בכל רגע, אך מתעכב בינתיים בגלל מזג אוויר הסוער השורר בימים אלה במדינה.

משפחתו גם מבקשת בעתירה לחייב את המדינה להנפיק לו דרכון ישראלי, לאחר שארה"ב ביטלה את דרכונו האמריקני ודרכונו הישראלי ככל הנראה אבד.

עד כה סירבה ישראל להנפיק לו דרכון.

למרות העתירה הדחופה, השופט התורן בבית המשפט העליון, נעם סולברג, שקיבל את העתירה, קבע כי המדינה תגיש תגובה מקדמית לעתירה עד 20 בספטמבר. בתגובה ביקש ציבין להקדים את זמן התגובה למחר – ה-17 בספטמבר, משום שעד ה-20 לחודש סביר להניח שמאיר כבר יגורש לטייוואן והעתירה תתייתר.

ציבין, הידוע כבעל קשרים בינ"ל רחבים, לרבות במדינות ערב – מהם בלתי שגרתיים, פועל בטיפול באסירים יהודים וישראלים הכלואים או עצורים ברחבי העולם.

"ידוע לי במפורש כי משרד החוץ מתעלם באופן קיצוני מסכנת חייו של מרשי, וזאת משיקולים זרים שאינם ענינים", אמר ציבין לחרדים 10. "הדבר עלול לגרום למותו בטייוואן, כי בה קיים גזר דין מוות".

לדבריו, "התנהגות המדינה עומדת בניגוד לחוק, לכללים בינ"ל ולנוהג הקיים במדינות מתוקנות, לפיו מדינה מתערבת כאשר קיים חשש למות האזרח. בנוסף, הימנעות השר דרעי לתת הוראה להנפיק תעודת מסע, זועקת לשמים, הואיל וההנפקה, אינה נתונה לשיקול דעתו בהתאם להוראת ממשלה מפורשת. משרד החוץ ומשרד הפנים ישאו באחריות על כל רע אשר יאונה למרשי בטיוואן".

עו"ד נחמה ציבין אמרה: "מאוכזבים מההחלטה הטכנית של בג"ץ, מקוים שבג"ץ יקבל העתירה, לכשידון השבוע".

אמו של מאיר, יעל, טסה לפיליפינים ומנסה לסכל את גירושו לטייוואן. לטענתה, ארה"ב היא זו שתבעה את גירושו לטייוואן, והקונסול האמריקני שביקר אותו ביטל את הדרכון שלו. הוא מוחזק במתקן של משרד ההגירה הפיליפיני.

לטענת האם, אילו היה לו דרכון ישראלי, ניתן היה לגרשו לישראל ובכך להציל את חייו.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לאתר ynet: "משרד החוץ מעניק טיפול קונסולרי לעציר, כפי שמוענק לכל ישראלי שנעצר בחו"ל. קונסולית ישראל בפיליפינים ביקרה אותו לפני ימים מספר".

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  חיים
  16/09/2018 10:30
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 1. עונש מוות לרוצחים
  אם רצח אז שישלחו אותו לנרצח.
  מי צריך אותו בארץ?

 2. מה לא בסדר עם עונש מוות לרוצח?
  16/09/2018 10:32
  חיים
 3. אם רצח אז שילך לפגוש את הנרצח.
  מי צריך אותו בארץ?

 4. ארהב
  16/09/2018 10:35
  שלמה
 5. ולמה לא מערבים את טראפ הןא היה גם אזרח אמריקני טראפ ביקש שנשחרר איזה טורקי כדי להתקדם עם ארדואן עכשיו ראש הממשלה צריך לבקש ממנו להתערב גם אם בשקט ומאחורי הקלעים כדי לפחות להעביר את המשפט לארהב או ישראל מצד שני אם הוא רוצח אז?