ראש העיר ל”כל החרדים”: “תבואו, רוצים אתכם, זקוקים לכם!” • צפו

בהר יונה שבנצרת עילית נחנך בית כנסת לקהילה הספרדית בשילוב עם הכתרת הגר"נ בן סניור לרב הקהילה • ראש העיר: "שואלים אותי, תגיד רונן, אתה לא רואה מה שקורה בבית שמש? בערד? כל אלו שאומרים, שיחפשו אשמה אצלם" • הגר"ד יוסף: "קהילה חייבת רב שינתב את דרכה
אריה ריבקינד
א' אלול התשע"ח / 11.08.2018 22:08

בהר יונה ג’ בנצרת עילית נערך בסוף השבוע מעמד חנוכת בית הכנסת לקהילה הספרדית בשילוב הכתרת הגר”נ בן סניור – לרב הקהילה.

במעמד השתתפו חבר מועצת חכמי התורה הגר”ד יוסף, המרא דאתרא הגר”י הרצל, רב הקהילה האשכנזית הגרמ”י פישר, ראש העיר רונן פלוט ומ”מ מר אלכס גדלקין, חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי וינון אזולאי ואישי ציבור.

המרא דאתרא, הגר”י הרצל, אמר בדבריו כי הוא נרגש לראות בהתרחבות גבולות הקדושה בפתיחת מקום נוסף של תורה שיהווה מגדלור לכל הסביבה.

ראש העיר בירך את הקהילה לרגל יום חגה וניצל את הבמה לקרוא לציבור החרדי לבוא ולהתגורר בעיר: “אני קורא לכל החרדים תבואו לנצרת עילית אנחנו רוצים לקבל אתכם בברכה ובכבוד ואנחנו זקוקים לכם כאן בנצרת עילית. כל החרדים! שואלים אותי, תגיד רונן, אתה לא רואה מה שקורה בבית שמש? אתה לא רואה מה שקורה בערד? אז קודם כל, כל אלו שאומרים, שיחפשו אשמה אצלם”.

ראש העיר הוסיף: “אני מאמין באנשים האלו, האנשים האלו באים להתיישב כאן בנצרת עילית ואנחנו זקוקים להם מאד מאד. ואני כראש העיר אעשה הכל כדי שיהיה להם טוב בנצרת עילית”.

נצרת עלית

ראש העיר, רונן פלוט. צילום: יעקב כהן

אחריו נשא דברים הגר”ד יוסף ששיבח את ראש העיר על דבריו החמים ואמר כי הוא מסתובב בהרבה קהילות ברחבי הארץ, וכי בשום עיר לא ראה כזו קבלת פנים לציבור החרדי.

בדבריו שיבח גם את יו”ר המועצה הדתית, הרב מיכאל אילוז, על פועלו הרב ועשייתו הברוכה למען הצלחת קהילה זו בפרט, ולמען חיי הדת בעיר בכלל.

הגר”ד אמר בדבריו כי כל קהילה חייבת רב שיעמוד בראשה וינתב את דרכה, “וכשיש רב גדול בתורה ובמידות”. המשיך הגר”ד “אז כל הקהילה צומחת ועולה מחיל אל חיל” הגר”ד הפליג במעלתו של הגר”נ בן סניור ואמר כי הוא מכירו כבר מנעוריו כשחבשו יחד את ספסל הלימודים. בסיום דבריו שיבח את ח”כ מיכאל מלכיאלי על פועלו הרב למען בני התורה ועל סיועו למען הצלחת הקהילה הספרדית בנצרת עלית.

קודם המשא המרכזי של רב הקהילה הגר”נ בן סניור הוקרא מכתבו של נשיא מועצת חכמי התורה, מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן שבו בירך את הרב הנבחר שיאריך ימים על ממלכתו ואת ציבור בני התורה שיזכו לפרוח ולהרחיב את גבולות הקדושה ולקדש שם שמים.

הגר”נ בן סניור בפתח דבריו המשיך את דברי הגר”ד שסיפר על לימודם המשותף בצעירותם והעלה זכרונות כשהגר”ד הביאו לחדרו של מרן וזכה לראות את שקידתו העצומה ואת כתבי היד: “זה נתן לי את אהבת התורה והדירבון ללמוד, לסיים שס ולדעת ראשונים ואחרונים. זה לא היה מקובל אז בקרב הנערים הצעירים, וזה מה שעשה מרן שהחדיר לצעירי הצאן את אהבת התורה ולא רק בדיבורים אלא במעשים ובזכותו הרבה גדלו והתעלו”.

נצרת עלית

צילום: יעקב כהן

במשאו אמר הגר”נ כי אנחנו מקיימים היום מצות לעשות מקדש “ושכנתי בתוכם” – שהקב”ה רוצה לשכון בתוכנו וע”כ יש להכין מקום להשראת השכינה וזה צריך להיות מקום של תורה וירא”ש, של קירוב לבבות ואחווה ורעות. הגר”נ בן סניור הקריא את דברי הרמב”ן שכותב שהמטרה בהקמת בתי הכנסת היא כדי להודות לה’ ולהתפלל אליו.

בדבריו תיאר את מה שהביאו לשמש כרב הקהילה ואמר: רק לאחר שרב הקהילה האשכנזית, הגרמ”י פישר, הפציר בו לבוא ולכהן כרב הקהילה הספרדית הסכים לקבל על עצמו את הנהגת הקהילה.

בסיום דבריו נשא תפילה להקב”ה שיזכה להרבות כבוד שמים ולהנהיג את הקהילה על מי מנוחות ביושר ובצדק.

הדפס כתבה

6 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  הושמט מהכתבה
  12/08/2018 01:12
  תושב המקום
 1. הושמט כנראה בטעות שהשתתף גם הרב שלמה ליפשיץ רב קהילת בני הישיבות אהל יעקב שהיא הקהילה המרכזית והגדולה במקום וכן הקריא את מכתבו של חמיו הגאון הרב סילמן שליטא לכבוד המעמד

  • יוסי   12/08/2018 11:57

   חזק וברוך!

  • מקומי   12/08/2018 15:00

   את הכתבה הכינו אנשים של הרב פישר שבכוונה השמיטו את הרב ליפשיץ ובמשך כל האירוע פגעו בו מדובר באנשים הנמנים על הפלג הירושלמי שקשה להם לראות קהילה עם רב שהוא מו”צ אצל ר’ניסים קרליץ וחתן של הרב סילמן שגדלה מאד ולכן בכל הזדמנות פוגעים בו

 2. הרב פישר
  12/08/2018 12:07
  אברך ספרדי מהשכונה
 3. הזכרתם בכתבה את הרב פישר כאברך המתגורר במקום התפלאתי מאד שהרב פישר השתתף כי הוא כידוע התנגד לפתוח במקום בית כנסת ספרדי ועוד יותר נלחם שהרב בן סניור לא יגיע למקום.

  • תושב   12/08/2018 20:36

   באמת היה מוזר לראות את הרב פישר שם

 4. למען כבוד התורה
  12/08/2018 19:48
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 5. למען כבוד התורה אני מאוד מקווה שבתום לב הושמט שמם של הרבנים החשובים הרב שלמה ליפשיץ שליטא רב קהילת בני הישיבות בהר יונה וכן שמו של הגרמי במברגר רבה של קהילות החרדים בחיפה שטרחו ופנו מזמנם לכבד את כבוד הרב בן סניור שליטא.