מאייר הציג בג'רוזלם ריפורט את אורן חזן ונתניהו כחזירים – ופוטר

קריקטורה של המאייר הוותיק אבי כ"ץ, בה נראים בין השאר אורן חזן ונתניהו כחזירים - עוררה סערה והובילה לפיטורי הקריקטוריסט • יועץ תקשורת תקף: "כל האמצעים כשרים. גם החזירים. בושה" • העיתונאית טל שניידר: "דוחה ברמות קשות" • קריקטוריסט דתי: "הרשו לי לא להזדעדע" • חזן: "סמולנים יקרים, זו בדיוק הסיבה למה תמשיכו להיות מיעוט זניח. כל מה שאתם יודעים לעשות זה רק להתנשא על אחרים ולנסות לפגוע ולהעליב"
אבי כץ
י"ג אב התשע"ח / 25.07.2018 16:59
קריקטורת חזירים

ביום ראשון בבוקר פורסמה הקריקטורה הזו, שצייר המאייר אבי כ"ץ, בכתב העת ג'רוזלם ריפורט מבית הג'רוזלם פוסט – והיום (רביעי) פורסם כי בעקבות הביקורת שעוררה הוא פוטר.

האיור מעורר המחלוקת ממשיל בין צילום הסלפי של חבר הכנסת אורן חזן אחרי העברת חוק הלאום בשבוע שעבר, כפי שתועד על ידי צלם – ובין הספר 'חוות החיות' מאת ג'ורג' אורוול, שגיבוריו הם חזירים שתאוות הכוח משחיתה אותם.

עת פרסומה, השווה יועץ התקשורת נדב שטראוכלר את האיור לאיור הראש הכרות של מוחמד, שהופיע בשבועון הצרפתי 'שרלי הבדו' - וכתב:  "האיור הזה רואה אור הבוקר בג׳רזולם ריפורט. בשארלי אבּדּו זה נגמר פחות טוב. אבל כאן, יהודונים, כל האמצעים כשרים. גם החזירים. #בושה".

העיתונאית טל שניידר, הכתבת הפוליטית של 'גלובס' הסכימה עם דעתו, ותיארה את הקריקטורה: "דוחה ברמות קשות".

בדף הפייסבוק 'אנימיקס – הפסטיבל לאנימציה קומיקס וקריקטורה' דווקא העניקו גיבוי למאייר:

"הקריקטוריסט הוותיק אבי כץ פרסם עד אתמול קריקטורה שבועית קבועה בג'רוזלם ריפורט. אתמול פיטר אותו העורך במפתיע.

איך זה קרה?

אבי שלח כמנהגו קריקטורה שבועית, זו המופיעה כאן, והעורך אישר אותה לפרסום. היא פורסמה בריפורט ביום ראשון.

שתי השראות לקריקטורה:  א. צילום של אוליבייה פיטוסי של שרי וח"כי הליכוד, שצולם לאחר חקיקת חוק הלאום בשבוע שעבר. ב. הספר חוות החיות מאת ג'ורג' אורוול – משל פוליטי ביקורתי, במקור כלפי המשטר הסובייטי, שבו מהפכת פועלים למען חברה שיוויונית וצודקת הופכת בהדרגה לשלטון עריץ ומושחת.

הקריקטורה זכתה לאחר פרסומה לביקורות ומחאות רבות, החל מההאשמה השגרתית האוטומאטית ב'אנטישמיות' ו'אוטו-אנטישמיות', ועד רמיזות פחות עדינות (וכאלה שנוסחו בזהירות, למשל של נדב שטראוכלר, בתמונה) על כך שהקריקטוריסט ראוי שיעשו בו מעשה שארלי הבדו, כלומר ירצחו אותו, בגלל קריקטורה שצייר.

אתמול אחר הצהריים, בעקבות הביקורת, קיבל אבי טלפון מהעורך, שהודיע לו שהוא מצטער מאוד, אבל הוא נאלץ לפטר אותו. אותו עורך שאישר את פרסום הקריקטורה בג'רוזלם ריפורט".

בדף הפייסבוק פורסם עוד:

ניסים חזקיהו, מייסד פסטיבל אנימיקס ומנהלו האמנותי, החליט בהתייעצות עם צוות הפסטיבל להרים תערוכת מחווה לאבי כץ תחת הכותרת 'בין חופש הביטוי לחזירות' – שתבהיר כי לא כל קריקטורה בה מופיע חזיר – זו קריקטורה אנטישמית.

חזקיהו הוסיף: "ובוודאי לא מפטרים על זה קריקטוריסט מעיתון בו הוא עובד כבר 30 שנה. ממתין להתייחסות של הקריקטוריסטים לעניין, ומצרף פה בינתיים את התגובה היפה של אלחנן בן אורי, קריקטוריסט דתי, לא ממש שמאלני, למהומה".

אלחנן בן אורי: "הקריקטורה הזו של הקריקטוריסט אבי כץ קיבלה ביום האחרון הרבה תגובות נזעמות ומזועזעות מימין (עד כדי השוואה לקריקטוריסטים אנטישמים שהוצאו להורג). הרשו לי לא להזדעדע.

"במבט ראשון הנפש היהודית שלנו מזדעזעת מעצם ציור בנאדם כחזיר רק בגלל שזוהי חיה הכי לא כשרה מבחינתנו. 'דבר אחר'.

"מי שיורד לפרטי הקריקטורה מבין שיש פה רק ביקורת (עניינית, אגב) על השלטון. חריפה ומזעזעת, אבל אין פה משהו שלא מתקבל על חופש הביטוי. מפריעה לנו הויזואליה, אבל אין פה הבדל בין הקריקטורה לבין מילים כמו 'התנהלות חזירית'.

"קריקטורה חזקה ממיליון מילים. לפטר בגלל דבר כזה, זו בושה לעיתון, וזה לא קשור לימני או שמאלני."

ח"כ אורן חזן, המופיע בצילום המקורי כמי שמצלם את הסלפי, כתב בחשבון הטוויטר שלו:

"סמולנים יקרים, זו בדיוק הסיבה למה אתם תמשיכו להיות מיעוט זניח ולא משפיע בישראל ואנחנו נמשיך להנהיג את המדינה. כל מה שאתם יודעים לעשות זה רק להתנשא על אחרים ולנסות לפגוע ולהעליב. מה לעשות, עם ישראל שונא את זה. ובצדק. בתמונה: הקריקטורה המסיתה של אבי כץ, 'אחד משלנו', והשמאל שותק".

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  הכאה על חטא
  25/07/2018 21:54
  סמולנסקי
 1. אני כסמולן חש אשם שחזירים השתלטו על הכנסת ומציע לשגר את אבי כץ למכרות הנחושת בתמנע כעונש ראוי על אמירת אמת. אולי הקשרים הטובים עם פוטין יאפשר לשלוח את כץ לגלות בסיביר וזה כמובן עדיף. האם ליושב ראש הכנסת, לנתן שרנסקי לשרת התרבות ושר החינוק ולאיבט ליברמן יש רעיונות טובים יותר?

 2. cunege
  22/08/2018 09:48
  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
 3. קניתי חולצה עם הדפסת הקריקטורה של אבי כץ. אני מקווה שהוא נהנה מתמלוגים עבור השימוש בעבודתו המצוינת. זו דרכי הצנועה להביא את תמיכתי בו.