דרעי: זה היה ניסיון להשחיר את בנט. חשבתי להתפטר

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, הפתיע בחומרת תגובתו על הדלפת העימות בין השר נפתלי בנט לרמטכ"ל גדי איזנקוט שהסעיר את התקשורת השבוע • "לא מוכן להיות חלק מקבינט שדולף באופן כה חסר אחריות" • על חוק הגיוס: אנו צריכים לבקש הרבה מחילה מלומדי התורה
אריה ריבקינד
ח' אב התשע"ח / 20.07.2018 10:06
דרעי, בנט

יו"ר שס אריה דרעי, גילה הבוקר (שישי) בראיון שהעניק לנסים משעל ברדיו FM103 כי ביקש להתפטר מהקבינט המדיני-ביטחוני, לאחר ההדלפה על העימות בקבינט בין שר החינוך נפתלי בנט לרמטכ"ל גדי איזנקוט.

תחילה נשאל גרעי עד מתי ממשלת ישראל תמשיך להבליג, לתת לחמאס להכתיב את האירועים בדרום – וענה: "לכבוש את עזה זו לא משימה צבאית גדולה, אפשר למוטט אותה מהאוויר ובכך למנוע הרוגים, אבל מה הלאה? יש לך פה עסק עם למעלה מ־2 מיליון תושבים. העולם הזניח את עזה, התושבים שם לא מקבלים סיוע מאף אחד מלבד ישראל.

"אי אפשר להגיד שאנחנו מבליגים על מה שקורה שם, אנחנו פשוט לא מעוניינים להגיע להסלמה. כוח ההרתעה שלנו גדול מאוד, החמאס ראה לפני שבוע טעימה קטנה ממה שאנחנו יכולים להראות להם. תשאל את נסראללה מהו כוח ההרתעה של מדינת ישראל".

דרעי הוסיף: "כחבר קבינט מה שעומד מול עיניי הוא ביטחונה של מדינת ישראל. יש לציין כי גם השריפות בדרום, שהתרחשו כתוצאה מטרור העפיפונים, אומנם לא נעימות ומטרידות, אבל לא גבו נזק בנפש, והנזק הכספי המדובר עומד על כ־15 מיליון שקלים. יש נציגים מהאו"ם וממצרים שמעבירים לנו מידע מהחמאס ומדווחים כי חמאס מבקש עוד כמה ימים, בינתיים עושה רושם שכמות השריפות נמצאת בירידה".

נחשפנו להדלפות מהקביניט, אמר ניסים משעל, ואחת מהן נועדה להשחיר את הרמטכ"ל ולהציג אותו כשמאלן – אחד שלא מוכן לפגוע במשגרי עפיפוני התבערה. איך אתה, כשר הפנים, עובר על זה בשתיקה?

דרעי: "לפי דעתי הדלפות מהקבינט הן מעשה חמור מאוד. כמה וכמה פעמים כבר גמלה בליבי ההחלטה להתפטר מהקבינט בעקבות מעשים אלו. אפילו השבוע, לאחר ההדלפה שהתרחשה ביום א' בערב, הודעתי לאנשי המקצוע של הקבינט שאני לא מוכן לקחת על עצמי דבר כזה. זה מטריף אותי, זה מעביר אותי על דעתי. מה גם שאני לא בטוח שמטרת ההדלפה הייתה לפגוע ברמטכ"ל כי אם בשר נפתלי בנט. הרמטכל לא ירד מגדלותו, ואשרנו שיש לנו רמטכ"ל כזה, איש ערכי שלא צריך להוכיח לאף אחד שהוא לוחם חזק".

בהמשך הוסיף השר: "אולי אני שייך לדור אחר, אבל ככה זה. אני לא יודע מאיפה היצר הזה, ולא פעם ביקשתי מראש הממשלה בנימין נתניהו שיפעיל את סמכותו ויפתח בחקירה בנושא. אפילו כשהדובר המסור שלי שואל אותי פרטים על ישיבות הקבינט אני לא נותן לו מידע, לא מספר לו מה הכיבוד שהגישו שם. אחר כך הוא מתלונן בפניי שהכל דולף החוצה, ואני היחיד שלא נותן לו חומר מול העיתונאים".

כנשאל שר הפנים מדוע נתן לחבריו להצביע לחוק הלאום אמר: "קואליציה זו שותפות של כמה גורמים – הנוסח שהליכוד הביא בזמנו לא התאים לנו, ועבר כמה וכמה שינויים עד שהגיע לחוק היום. הליכוד עמד בכל ההתחייבויות מולנו, ואנחנו עומדים בשלנו. בחוק הזה אין שום דבר שישנה. האם רקדתי בלילה בו החוק עבר? לא ישנתי בבית".

כפי שדווח בחדשות 2, במהלך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנערכה ביום ראשון האחרון בקריה בתל אביב, נרשם עימות קצר בין שר החינוך בנט לרמטכ"ל.

בנט תהה: "מדוע לא לירות בכל מי שיורה נשק אווירי לעבר היישובים שלנו וגם לעבר החוליות? אין כל מניעה משפטית. למה לירות ליד ולא בהן? מדובר במחבלים לכל דבר".

הרמטכ"ל השיב: "אני לא חושב שלירות בנערים וילדים שלפעמים הם אלה שמשגרים את הבלונים והעפיפונים זה נכון".

בנט שאל: "ואם מדובר בבוגר שמזוהה כבוגר?" – והרמטכ"ל תהה: "אתה מציע להפיל פצצה ממטוס על חוליות משגרי עפיפונים ובלונים?"

בנט השיב: "כן" – והרמטכ"ל ענה: "זה נוגד את עמדתי המבצעית והערכית".

יום למחרת ההדלפה, דרש בנט לערוך בדיקת פוליגרף לכל חברי הפורום המצומצם.

בקשתו לא נענתה, לפי שעה.

הדפס כתבה

2 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  חחחח...כמו שהתפטר אחרי הקלטת שהרב עובדיה אמר שהוא רשע.
  20/07/2018 10:32
  יוסי
 1. לא מאמין לאיש הבצל

 2. דרעי האם נמחק מהתורה הבא להורגך השכם להורגו?
  21/07/2018 23:14
  איש הלכה
 3. שאלה