הצדדים ב'דגל' מתחילים להחרים שמחות רק כי 'הוא איש של___'

התככים בין עסקני שני הפלגים ב'דגל' הולכים ומעמיקים • ח"כ יעקב אשר (דגל-ראב"ד) עוקץ את גפני (דגל-רשב"ם) על חוק הגיוס: "הדיבור והמו״מ שמנהלים בתקשורת הוא מיותר" • ושני הצדדים נעדרים, בינתיים, מאירועי אנשי הצד השני. חלילה לא החרמה. רק כי סיבות טובות מנעו את הגעתם
ד' תמוז התשע"ח / 17.06.2018 17:58
דגל התורה, גפני, מקלב, אשר

1.

התככים בין שני הפלגים בתוך 'דגל התורה' הולכים ומעמיקים.

אין צורך להדגיש כי לא מדובר ב'פלג הירושלמי', שכבר לפני שנים הוציא עצמו מ'דגל התורה', ולא רק בכך שרבניהם אינם משתתפים במועצת גדולי התורה של 'דגל'. פתיחת בתי ספר נבדלים, וריצה נפרדת בבחירות המקומיות – היו רק ההודאה הרשמית בפילוג, שכבר הופיע ככתובת על הקיר מזה תקופה ארוכה.

אבל האם 'דגל' עצמה הולכת לקראת פילוג דומה? סביר להניח ששני הצדדים יתעשתו, בתקווה שזה יקרה לפני שיהיה 'מאוחר מדי'.

הנה דוגמה טרייה, כפי שעולה מראיון שהעניק ח"כ יעקב אשר (הנמנה על דגל 1, שמוקד הכוח שלו ברחוב ראב"ד – המספרים על פי סדר הא' ב') בתוכנית ׳אחת בצהריים' עם רונן כץ ברדיו 'קול ברמה'. מי שאינו מכיר את הניואנסים, לא שם לב, כנראה, לעקיצות.

הנה דבריו:

"חוק הגיוס טרם עלה על שולחן הכנסת, אף אחד לא חושב שחוק שבא ממשרד הביטחון הוא מושלם, אנו בוחנים אותו מכל ההיבטים. לא תהיה מחלוקת בהכרעת גדולי ישראל, בסופו של דבר תהיה הכרעה משותפת של כל גדולי ישראל לכלל המפלגות החרדיות.

"הדיבור והמו״מ שמנהלים בתקשורת הוא מיותר, אני קורא לציבור ולאנשי התקשורת להתאזר בסבלנות. אנחנו ממושמעים לגדולי ישראל, נקבל הנחיות ונבצע אותם ולמיטב ידיעתי לא מתוכננת כעת ישיבת מועצת של דגל התורה".

הנה פירוש לכל מה שלא נאמר בפירוש, אך ניתן לקרוא בין השורות: אתם הרי יודעים שהגרי"ג אדלשטיין יושב 'שבעה'; אתם גם יודעים שטרם תוכננה ישיבת ה'מועצת' של דגל התורה; אז נכון ששלושת ח"כי דגל סבורים שמדובר בחוק יחסית טוב, בהדגשה על 'יחסית', כלומר זה-מה-יש והאלטרנטיבה גרועה יותר – אבל למה לומר זאת לתקשורת?

האם משה גפני (דגל 2, שמוקד הכוח שלה הוא ברחוב רשב"ם) יצא לתקשורת עם אמירות כאלו? לא. ממש לא. להציב לו טלפון מול הפנים בשעה שהוא בוחר במאפייה לחמניות לכבוד שבת, ולהוציא ממנו אמירה כי "החוק בסדר" – אמירה מאולצת רק בשביל הנימוס וכדי שלא לפגוע בכתב שטרח, אינה נחשבת ל"דיבור ומו"מ שמנהלים בתקשורת".

אז יעקב אשר "קורא לציבור ולאנשי התקשורת להתאזר בסבלנות", מדגיש ש"אנחנו ממושמעים לגדולי ישראל", כאילו שגפני לא – ומבטיח: "נקבל הנחיות ונבצע אותם". כאילו שגפני לא מקבל הנחיות ולא מבצע מה שמורים לו.

אז נכון שגורמים ששמעו מפי הגר"ח קניבסקי אמירה ברורה, לא שמרו אותה בליבם. זכותם לעשות זאת. הגר"ח קנייבסקי מספיק גדול, כדי להחליט מה לומר לאנשי ביתו או לח"כ משה גפני, שלא זז צעד ושעל בלי לשאול אותו תחילה, ואיש בסביבתו לא רואה לנכון להתייעץ עם ח"כ יעקב אשר לפני שהוא מספר מה דעת הגר"ח בנושא כה חשוב.

2.

אבל עזבו אתכם מראיון של ח"כ. קחו סיפור.

לפני מספר ימים התקיים אירוע של גורם מכובד הקשור בדגל 1, שמחה שכדי לא להסגיר את הנפשות הפועלות, לא נציין מה חגגו. אל השמחה הגיעו כל המי ומי, כולל ח"כ יעקב אשר. אנשי דגל 2, מזוטר ועד גדול, נמנעו מלהגיע. חלילה לא בשל החרמה. רק כי סיבות טובות ושונות מנעו את הגעתם. לא משהו מתוכנן, חלילה.

בשבת נערך אירוע של גורם הקשור בדגל 2. גם במקרה הזה, לא נזכיר את הפרטים. אל השמחה הזו נמנעו מלהגיע בכירים בדגל 1, כולל שכנים ומכרים קרובים במיוחד. "זה איש של___", אמר אחד מהנמנעים מלהגיע. בקו הריק אתם יכולים למלא את שמו  שם של אחד מבני הבית הבולטים מאוד ברחוב רשב"ם.

נדגיש: לגדולי ישראל עצמם אין כל קשר למחלוקת הללו. סביר להניח שהם אפילו לא מודעים להן. אילו היו מודעים, היו עושים הכול לכדי למנוע את המתרחש.

התקווה הגדולה, לפחות בקרב פעילי השטח, שהמחלוקת תיבלם עוד לפני ההכרעות המשמעותיות הקשורות בבחירות המקומיות.

"שכן אם היא תמשיך עד לפני הבחירות לכנסת, רק אלוקים יודע מה תהיה התוצאה העצובה", אומר בעצב בכיר באחד מהצדדים לחרדים 10.

"המורשת של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן זצ"ל – זו בטח שלא", הוא מסכם.

הדפס כתבה

3 תגובות

הוסף תגובה חדשה
  זו המואדת.
  17/06/2018 20:59
  כביש חוצה ישראל
 1. זו המורשת של מרן הקודם הקודם..

 2. אם גדולי ישראל לא מודעים למה שנעשה מתחת לאפם
  18/06/2018 02:39
  אורי
 3. אז איך הם מנהיגי הדור?

  • יחיאל.   18/06/2018 11:52

   מעניין שלא סיננו את תגובתך. את שלי הרגע מסננים
   לגופו של עניין גדולי ישראל עונים לפי השאלה ורב חיים אמר בעצמו כך,.
   חבל שאנו שומעים רק מה שאנשי החצר רוצים שנשמע ולא את דעת גדולי ישראל. ולכן אני לא בוחר לא ג ולא שס אלא יחד כי שם הרב מזוז מדבר בעצמו הכל!!! ובכל נושא