בגלל פיגועי ההצתות בעוטף עזה – נזק לדבוראים במאות אלפי שקלים I צפו

כ-30 כוורות של יד מרדכי שהוצבו בשטחים החקלאיים של קיבוץ כרמיה נשרפו • אלון סגרון, דבוראי ממכוורת קיבוץ ארז: "הבעיה העיקרית שכרגע אין מקום חלופי להצבת הכוורות שניצלו, לכן תפגע רדיית הדבש המתבצעת בעונה"
שייע קליין
כ"ט סיון התשע"ח / 12.06.2018 14:20

עקב ההצתות בעוטף עזה, נגרם נזק של מאות אלפי שקלים למכוורות של הקיבוצים ארז ויד מרדכי. בהצתות ניזוקו שטחי מרעה בהם הוצבו הכוורות וחלק מהמכוורות נשרפו.

כ-30 כוורות של יד מרדכי שהוצבו בשטחים החקלאיים של קיבוץ כרמיה נשרפו כליל וכ-30 כוורות נוספות ניצלו על ידי הדבוראים וכיבוי אש.

בשריפה בשטחי קיבוץ ארז וניר עם, נשרף שטח חקלאי של כ-700 דונם, ממנו חולצו כמעט רוב הכוורות.

אלון סגרון, דבוראי ממכוורת קיבוץ ארז, שחילץ את הכוורות: "מראה השריפה המכלה את שטחי החקלאות והכוורות הוא קשה במיוחד. במאמץ רב ניצלו חלק מהכוורות, אך הבעיה העיקרית שכרגע אין מקום חלופי להצבת הכוורות שניצלו, לכן תפגע רדיית הדבש המתבצעת בעונה זו. בהמשך יגיעו שמאים לאמוד את גובה הנזקים".

סגרון הוסיף: "אלפי כוורות עדיין ממוקמות בשטחי החקלאות בעוטף עזה להאבקת הגידולים החקלאיים ולאגירת דבש, החשופות מדי יום לפגיעה מההצתות. אנו תקווה, כי לא יישרפו עוד כוורות ושטחי מרעה נוספים וכי הממשלה תפצה את הדבוראים והחקלאים שנפגעו מהשריפות".

כוורות

צילום: דבוראי אלון סגרון מכוורת ארז

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש: "שטחי החקלאות בעוטף עזה נפגעים פעמיים, פעם אחת בשל השריפות ובפעם השנייה אי יכולת של הדבוראים להציב כוורות בשטחים שרופים ולכן לא מתבצעת האבקה של הגידולים החקלאיים. הדבר מהווה נזק כלכלי לחקלאות וכן לענף הדבש.

"הכוורות שהוצבו לצורך אגירת דבש נשרפו או הושמדו בחלקן ולא ניתן לשקמן. לכוורות שנותרו בשטח לא תמיד קיימת נגישות, בגלל השריפות ולכן אין אפשרות לבצע רדיית דבש, דבר הגורם נזק נוסף והפסד לדבוראים הנאמד במאות אלפי שקלים. אנו נערכים לבדיקת הנזקים ומקווים, כי ממשלת ישראל תעמוד בהבטחתה לפצות את החקלאים והדבוראים על הנזק הכבד שנגרם עקב ההצתות.

"אנו במועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים נפעל על מנת שכל הדבוראים שנפגעו, הן במישור הכלכלי והן ברכוש, עקב ההצתות, יקבלו את הפיצוי המתאים. אנו בקשר יומיומי עם כל הדבוראים במרחב דרום ובהתאם להנחיות מצה"ל וכיבוי האש, מסייעים להצלת כמה שיותר כוורות, בכניסה לאזור ההצבה, לטיפול ושיקום הכוורות או בהעברתן לנקודות הצבה רחוקות מקו השריפות".

צילום: דבוראי אלון סגרון מכוורת ארז

 

הדפס כתבה

תגובות

הוסף תגובה חדשה
    Hguy
    12/06/2018 15:39
    משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  1. יש לגרום לכך שתושבי יזה ישלמו על הנזקים דרך היטלים על ייצוא ויבוא לעזה כן היטל על כל מי שנכנס ויוצא מעזה גם לטיפולים רפואיים. כך יבינו דרך הכיס שהתוצאה עולה לכיסם.גם כאשר שולחים רקטות או פצמרים.